FOTO: Ekrānuzņēmums no TV Auto ziņām

Lai gan Volkswagen grupa palikusi pēdējā, kas šobrīd ražo vieglās automašīnas ar CNG iekārtām, un neviens nezina, vai darīs to turpmāk, pagaidām viss ir pa vecam. Jaunā Škoda Octavia pieejama arī braukšanai ar dabasgāzi. To sauc par G-Tec.

Tehniski nekas daudz nav mainījies. Automobilis aprīkots ar 1,5 litru TSI dzinēju. Zem grīdas izvietotajos balonos iespējams uzkrāt līdz 17 kg saspiestas dabasgāzes, kamēr benzīna tvertne ir pavisam maza - 9 litri. Mērskalu panelī redzami divi degvielas rādītāji, taču mūs vairāk interesē borta dators. 

TV Auto ziņu vadītājs Normunds Avotiņš: "Wow! Tikai 3,3 kilogrami uz simtu? Neticami, bet fakts. Jaunā Octavia G-Tec ar pusotra litra motoru un 130 zirgspēkiem tērē mazāk gāzes uz 100 km nekā mazāki un mazjaudīgāki modeļi, piemēram Scala G-Tec vai Kamiq G-Tec."

Škoda apgalvo, ka tas ir DSG pārnesumkārbas nopelns, jo divsajūgs pārslēdzas tālredzīgāk, nekā to spētu mazo gāzes škodu braucēji, kam jāiztiek ar manuālo pārnesumkārbu. Tā nu Kamiq G-Tec patiesībā tērē vairāk nekā rakstīts, savukārt Octavia - mazāk. 

FOTO: Ekrānuzņēmums no TV Auto ziņām

Latvijā pagaidām ir tikai trīs publiskās CNG uzpildes stacijas, kamēr Lietuvā to ir 6, bet Igaunijā veselas 20. Taču situācija solās drīz mainīties, jo jau nākamgad CNG varēs uzpildīt Brocēnos, Liepājā un Olainē.

6

3,4 kilogramu vietā TV Auto ziņu testā bez pūlēm izdevās nobraukt ar 3. Pie CNG cenas 89 centi par kilogrami Octavia G-Tec iznāk izdevīgāka par dīzeli. Pati automašīna arī ir nedaudz lētāka par 2 litru dīzeli ar DSG.

FOTO: Ekrānuzņēmums no TV Auto ziņām

G-Tec ir izdevīgāka par izplatītajām automašīnām, kas brauc ar naftas gāzi, autogāzi jeb LPG. To patēriņš ir ievērojami lielāks, un ieguvumu veido zemāka gāzes cena. Tā kā parasti tiek saglabāta sākotnējā degvielas tvertnē. LPG mašīnas sniedzamība teorētiski ir lielāka nekā CNG. 

Normunds Avotiņš: "Kam tas būtu vajadzīgs tāds auto ar dabasgāzi? Pirmkārt, uzņēmumiem, kam ir sava dabasgāzes uzpildes stacija. Tāda atmaksājas, ja saimniecībā ir četri šādi automobiļi, bet vēl labāk, ja seši. Tad pasākums atmaksājas jau pie nobraukuma 30 000 km gadā."

Vēl uzņēmumu īpašniekiem ļoti patīk, ka dabasgāzes automašīnām nevar noliet degvielu, bet mazās benzīna bākas dēļ naskāk tiek lietota dabasgāze.

6

FOTO: Ekrānuzņēmums no TV Auto ziņām

Un vēl viena braucēju kategorija, kam derētu dabasgāzes automobiļi, ir taksisti. Viņiem ir pilnīgi vienalga, vai ar gāzi vari aizbraukt no Rīgas līdz Liepājai, jo tie darbojas vienas pilsētas robežās. Ar divām stacijām, kas Rīgā pieejamas, viņiem "pietiek līdz acīm".

Protams, CNG kā degviela nav bez trūkumiem. Saspiešana prasa papildu enerģiju un izdevumus, turklāt dabasgāze ir izraktenis, tātad fosilā degviela. Tiesa gan, nākotnē to varētu aizstāt attīrīta biogāze, ko var izmantot braukšanai bez esošo automašīnu pārbūves.

Un, ja nu tie pāris procenti ietaupījuma vēl arvien nav arguments, lai izvēlētos šādu tehnoloģiju, tad padomājiet par to, ka, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, tiks samazināts akcīzes nodoklis transporta dabasgāzei. Tad braukšana ar CNG automašīnu kļūs vēl izdevīgāka.

FOTO: Ekrānuzņēmums no TV Auto ziņām

Vēl vairāk - Eiropas Komisijas ieplānotās Euro 7 izmešu normas paredz gandrīz neizpildāmas NOx jeb slāpekļa oksīda robežvērtības. Bet CNG automašīnām šis rādītājs mēdz būt pat par 90% zemāks nekā benzīna analogiem. Tā nu var gadīties, ka vieglo CNG auto flotei tiks dota vēl viena iespēja.

Škoda Octavia G-Tec

+ fantastiski ekonomisks

+ lētāks par TDI

+ ērts lietošanā

- maza benzīna tvertne

- auksta dzinēja troksnis

- maz CNG staciju

Dzinējs: 1498 ccm, R4 turbo

Jauda: 130

Paātrinājums: 8,2

Patēriņš, kg/100 km: 3,4

CO2: 93

Cena: no 23 300 eiro

Raksts tapis sadarbībā ar TV Auto ziņām
Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO