
Apceļo Latviju! Dagda
FOTO: TVNET/Oskars Lūsis
Dagda ir mana bērnības zeme – uz šejieni braucu katru vasaru ciemos pie vecmāmiņas, cēlos ap pieciem no rīta un gāju ar omi uz kūti. Te ir dzimis un audzis mans tēvs, un gribētos jau teikt, ka zinu, zinu tēva sētu, bet... šobrīd uz Dagdu atbraucu vien reizi mēnesī, lai pabarotu savus suņukus Rūžu un Mišu un lai atvestu krusttēvam kādu gardumu, bet pašu Dagdas pusi, kā izrādās, zinu pavisam maz.
Dagdas apskati šoreiz sākām ar Dagdas Tūrisma un informācijas centra apmeklējumu, kuru šobrīd vada Juris Viļums. Tūrisma informācijas centrā var vērsties ar visiem ar tūrismu un tūrisma pakalpojumiem saistītajiem jautājumiem – Juris palīdzēs visu sarunāt un arī novadīs ekskursiju.
Pašu Dagdu šoreiz devāmies apskatīt, braucot ar zaporožecu, kas arī ir atsevišķs tūrisma pakalpojums Dagdas pilsētā, kam klāt nāk arī stāsts par pa logu redzamajām vietām un pilsētas vēsturi.

FOTO: TVNET/Oskars Lūsis
Dagdas muiža un sīktirgotāju, amatnieku miests vēstures avotos minēti jau 17. gadsimtā. 1705. gadā Viļakas stārasts Juris Hilzens uzcēla Dagdas katoļu baznīcu, un 1741. gadā rakstnieka Jozefa Hilzena tēvs Jans Augusts Hilzens uzcēla tagadējo Dagdas Svētās Trīsvienības katoļu baznīcu, kurā, cita starpā, mani mazu kristīja. No 1742. gada līdz 1820. gadam Dagdā darbojās jezuītu misija.
Pati Dagdas pilsēta ir viena no jaunākajām Latvijā - 1950. gadā tai piešķirtas pilsētciemata tiesības, un līdz 1962. gadam Dagda jau kļuva par Dagdas rajona centru. Tajā brīdī Dagdā dzīvojuši ap 2000 cilvēku. Kad likvidēja pilsētciematu kā apdzīvotas vietas tipu 1992. gadā, Dagda kļuva par pilsētu. Dagdas centrs ir vairākkārt dedzis, bet vienmēr ticis atjaunots, un tieši degšana ir bijusi par pamatu pirmajam nostāstam par Dagdas nosaukuma rašanos.

FOTO: TVNET/Oskars Lūsis
Dag? Da!
Tradicionālais stāsts vēsta, ka Dagda ir daudz un gana bieži degusi, un no tā arī cēlies vietas nosaukums. Kad braukuši pāri pakalniem, tad jautājuši pirmajiem braucējiem, vai atkal tur kaut kas deg? Kāds nams vai mazo tirgotāju veikaliņš? "Da!" tādu atbildi saņēmuši un tad nokristījuši par Dagdu – "Dag? Da!" Taču šis skaidrojums noteikti ir vairāk anekdotisks nekā patiess. Kaut vai tādēļ, ka filologi skaidro – senajiem latgaļiem nemaz tādas apstiprinājuma partikulas kā “jā” vai "da" nav bijis. Ziemeļlatgalē gan bija nostiprinājies vārdiņš "nui". Bet mūsu, Dagdas, pusē uz jautājumu atbildējuši ar to pašu darbības vārdu. Piemēram: "Sienu pļausi?" - "Pļaušu."
Dagdas vārdam esot daudz senāka izcelsme, kas gan patiesi ir saistīta ar gaismu, un arī sanskritā dagdha ir vārds, kas saistās ar degšanu, izdegšanu, sausumu un sauli. Ķelti, kas ir baltu tautu pietiekami tuvi radinieki, par Dagdu sauc vienu no saviem svarīgākajiem dieviem – tas esot bijis mirušo valstības valdnieks un reizē cilvēku cilts radītājs, kura vārds tulkojumā nozīmējot "labais, labsirdīgais dievs". Kā zina stāstīt Dagdas tūrisma un informācijas centra vadītājs Juris Viļums, parasti šo dievu attēlo kā bārdainu karali – tas ir tēvu tēvs, kam ir arī burvju zizlis, ar kura vienu pieskārienu var nogalināt, savukārt ar otru mieta galu – atdzīvināt. Kā stāsta Juris, Dagdas vārds plaši zināms visā pasaulē.
Savulaik būdams Īrijā, pats pagaršoju, kā garšo Dagdas vārdā nosauktais alus. Starp citu, arī Rīgā esošajai alus darbnīcai "Labietis" ir bijis alus ar tādu nosaukumu. Visbeidzot arī Rainis šo vārdu ir atzinis par labu esam un savos pēdējos dzīves gados uzrakstījis romānu dzejā "Dagdas piecas skiču burtnīcas".