Premjers Krišjānis Kariņš

FOTO: Valsts kanceleja

Valdība šodien, 30. jūnijā, skatīja Veselības ministrijas (VM) izstrādātos priekšlikumus, kas skar Covid-19 dēļ ieviestos ierobežojumus.

No trešdienas, 1.jūlija, sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā nebūs obligātas, paredz otrdien Ministru kabineta akceptētie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Sejas aizsargmasku nēsāšanai sabiedriskajā transportā tiek saglabāts rekomendējošs raksturs.

Taču mutes un deguna aizsegus vai maskas joprojām ir stingri ieteicams lietot gadījumā, ja personai, atrodoties publiskā vietā, tai skaitā sabiedriskajā transporta līdzeklī, ir elpceļu infekcijas slimības pazīmes, tostarp klepus, iesnas.

Joprojām paliek spēkā prasība, ka fiziskai personai ir pienākums nodrošināt sev mutes un deguna aizsegu, ja pasākuma organizators vai saimnieciskā vai publiskā pakalpojuma sniedzējs pirms pasākuma ir informējis par šādu prasību, tai skaitā izvietojot paziņojumu pasākuma norises vai saimnieciskā vai publiskā pakalpojuma sniegšanas vietā. Tāpat paliek spēkā prasība lietot mutes un deguna aizsegu, ja dodas uz dzīvesvietu pašizolācijā, izmantojot sabiedrisko transportu.

Tāpat valdības apstiprinātie grozījumi paredz, ka no augusta āra pasākumos varēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem, nevis 1000, kā bija noteikts iepriekš. Šis nosacījums attieksies uz pasākumiem ārtelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri.

Savukārt netiek mainīts maksimālais cilvēku skaits pasākumos iekštelpās - ne vairāk kā 250 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir mazāka nekā 1000 kvadrātmetri, un 500 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri.

Valdības atbalstītie grozījumi arī paredz atteikšanos no laika ierobežojumiem āra sporta pasākumos, saglabājot laika ierobežojumus pasākumiem iekštelpās.

Tāpat arī sabiedriskās ēdināšanas iestādēs noteiktā vienam klientam paredzētā telpa tiek samazināta no līdz šim noteiktajiem četriem kvadrātmetriem uz trīs kvadrātmetriem. No trešdienas, 1.jūlija, spēku zaudē arī ierobežojums apmeklētāju skaitam pie viena galdiņa gan iekštelpās, gan ārtelpās.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) norādīja, ka šie atvieglojumi ir iespējami, pateicoties labajiem epidemioloģiskās situācijas rādītājiem un zemajai saslimšanai ar Covid-19 Latvijā.

"Jāsaprot, ka šie atvieglojumi ir uz laiku - ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, tad nāksies atgriezties pie šiem ierobežojumiem," piebilda Viņķele.

Ierobežojumu daļēja mīkstināšana pamatota arī ar to, ka Latvijā šobrīd ir pietiekami liela testēšanas aptvere, jo ir būtiski attīstīta Covid-19 testēšanas sistēma, konsekventi palielinot laboratoriju kapacitāti. Kā arī, pastāvot tagadējam saslimstības līmenim, epidemioloģiskās uzraudzības sistēma ir spējīga maksimāli precīzi apzināt un uzraudzīt Covid-19 slimniekus un viņu kontaktpersonas.

Taču, ņemot vērā, ka Covid-19 epidemioloģiskā situācija nepārtraukti tiek monitorēta, situācijas pasliktināšanās gadījumā ierobežojumi nekavējoties tiks pārskatīti un, ja nepieciešams, noteikti atkārtoti.

"Līdz šim noteiktais ierobežojums četri kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem būtiski ierobežo uzņēmējdarbības veikšanas iespējas un rada nesamērīgus zaudējumus kafejnīcām, restorāniem un citiem ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem. Ņemot vērā, ka veiksmīgi tiekam galā ar situāciju Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanā, priecājamies par ikvienu valdības lēmumu, kas atvieglo uzņēmējdarbības veikšanu," norādīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Vienlaikus sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā arī turpmāk jānodrošina, ka tiek ievērota divu metru distance starp galdiņiem, ja starp tiem nav izveidota norobežojoša siena, ir pieejama iespēja apmeklētājiem iegādāties ēdienus arī līdzņemšanai, galda piederumu, trauku komplektu un salvešu izsniegšana notiek katram apmeklētājam individuāli, pēc katra apmeklētāja ēdienreizes tiek veikta galdiņu dezinfekcija;

Paliek spēkā arī prasība, ka sabiedriskās ēdināšanas vietas darbu sāk ne agrāk kā plkst.6.30 un beidz ne vēlāk kā plkst.2.

Arī turpmāk paliek spēkā jau iepriekš noteiktās prasības dažāda veida pasākumu (kāzas, izlaidumu un citas svinības, banketi, utt.) organizēšanai, tostarp sabiedriskās ēdināšanas vietā, nosakot maksimālo personu skaitu, kā arī vispārīgās prasības kontrolēt cilvēku plūsmu, lai novērstu drūzmēšanos pie ieejām, izejām, tualetēm, kasēm u.tml.

Pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās no 1.jūlija līdz 31.jūlijam vienlaikus var uzturēties ne vairāk kā 100 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir mazāka nekā 1000 kvadrātmetri, 500 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri, un 1000 cilvēki ārtelpās;

No 1.augusta līdz 31.augustam pasākumā vienlaikus var uzturēties ne vairāk kā 250 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir mazāka par 1000 kvadrātmetriem, 500 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri, un 3000 cilvēki ārtelpās.

Vienlaikus, organizējot pasākumu vai sniedzot saimniecisku pakalpojumu objektā, kura kopējā publisko telpu platība pārsniedz 1000 kvadrātmetrus, ja iespējams, jāveic telpās esošo cilvēku uzskaite, jānodrošina, ka pasākuma norises vietā atrodas ne vairāk kā 50% no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj pasākuma norises vai saimniecisko pakalpojuma sniegšanas telpas platība un infrastruktūra, uz vienu personu tiek nodrošināti ne mazāk kā četri kvadrātmetri no pasākuma norises vai saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas telpas platības.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO