Premjers Krišjānis Kariņš

FOTO: Valsts kanceleja

Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu mīkstināšana pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas 9.jūnijā būs atkarīga no sabiedrības atbildīgas attieksmes, ceturtdien pēc valdības ārkārtas sēdes žurnālistiem paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ministru kabinets šodien atbalstīja Tieslietu ministrijas sagatavoto Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumprojektu, kurā paredzēts tiesiskais ietvars pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas Latvijā. Likumprojekts paredz, ka valdība varēs elastīgāk reaģēt uz Covid-19 ietekmes mazināšanu pēc ārkārtējās situācijas beigām 9.jūnijā.

Kariņš norādīja, ka pēc 9.jūnija valstī joprojām saglabāsies atsevišķi ierobežojumi, ņemot vērā epidemiologu ieteikumus. Par konkrētu ierobežojumu atcelšanu tiks lemts vēlāk, un premjers piebilda, ka tie tiks saskaņoti ar Lietuvu un Igauniju.

"Ja izturēsimies atbildīgi, tad pēc 9.jūnija soli pa solim varēsim atvērt ekonomiku, vairāk atgriezties jaunajā ikdienas dzīvē un rutīnā," pauda Ministru prezidents.

Kariņš pauda viedokli, ka līdz šim Latvijā Covid-19 izplatība ir kontrolēta, tāpēc valdība šodien pieņēma divus likumprojektus, kas paredz 9.jūnijā izbeigt ārkārtējo situāciju, vienlaikus saglabājot valdībai iespējas ieviest nepieciešamos ierobežojumus Covid-19 apkarošanai. Savukārt otrs likums paredz turpināt valsts atbalstu tiem uzņēmumiem un sabiedrības locekļiem, kuri ir cietuši Covid-19 pandēmijas rezultātā.

Dīkstāves pabalstu vietā valsts sāks subsidēt darbavietas un īstenos darbinieku pārkvalificēšanas programmu

Pēc 30.jūnija, kad tiks pārtraukta dīkstāves pabalstu izmaksa, valsts plāno subsidēt atsevišķos uzņēmumos strādājošo algu, kā arī īstenot darbinieku pārkvalificēšanas programmu, ceturtdien pēc valdības sēdes žurnālistiem pavēstīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Ministru kabinets šodien izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto Valsts apdraudējuma sakarā ar Covid-19 izplatību un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojektu, kas paredz, ka atbalsts Covid-19 krīzē skartajiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem saglabāsies līdz gada beigām. Vienlaikus likumprojekts paredz, ka dīkstāves pabalstu izmaksa tiks pārtraukta pēc 30.jūnija.

Pēc finanšu ministra teiktā, dīkstāves pabalstu vietā tiks piedāvāti divi citi atbalsta instrumenti. Pirmais no tiem būs atbalsts uzņēmumiem ar augstu pievienoto vērtību, proti, valsts subsidēs šajos uzņēmumos strādājošos. Patlaban gan nav zināmas detaļas, kad un kādā apjomā atbalsts varētu tikt sniegts.

Otrs atbalsta veids paredz īstenot "apjomīgu pārkvalifikācijas programmu" tiem strādājošajiem, kuri pēc 30.jūnija nevarēs atgriezties savās darbavietās. Reirs piebilda, ka ir nozares, kuras jau tagad zina, ka tās nevarēs atjaunot darbību. 

Pārkvalifikācijas programma tiks īstenota, sadarbojoties ar augstskolām, un netiekot izslēgta iespēja, ka šajā programmā iesaistītie varētu saņemt stipendijas.

Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 izplatību Latvijā līdz 9.jūnijam izsludināta ārkārtējā situācija.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO