FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

Sešas uztura normas, banānu čipsi un iespēja izvēlēties veģetāru ēdienu. Vanna zivju atsaldēšanai, dārzeņu cehs un maiņa virtuvē, kas sākas plkst. 4 no rīta. Īstenojot projektu “Neredzamais cietumā”, portāls TVNET stāsta ne tikai par ieslodzītajiem, viņu dzīvi un resocializāciju, bet arī par to, kas atrodas cietuma žoga tajā pusē. Šoreiz – par to, kā izskatās virtuve Daugavpils Daugavgrīvas cietumā, kur sodu izcieš uz mūžu notiesātie.

Saskaņā ar ministru kabineta noteikumiem, Latvijas cietumos ieslodzītajiem tiek piedāvātas sešas dažādas uztura normas.

Pirmā uztura  norma ir pamatnorma. Katru dienu ieslodzītajiem tiek piedāvāti dažādi ēdieni. Ēdienkarte ir sezonāla – brokastis, pusdienas un vakariņas vasarā ir atšķirīgas no tām, kas tiek piedāvātas ziemas sezonā.

Piemēram, saskaņā ar ziemas sezonas ēdienkarti, ieslodzītie, kas izvēlējušies pirmo uztura normu, pirmdienās brokastīs saņem auzu biezputru, baltmaizi un tēju ar cukuru. Pusdienās – svaigu kāpostu zupu, zirņu biezputru, sautētu liellopa sirdi, svaigu kāpostu salātus un maizi. Savukārt vakariņās ir cepta zivs, dārzeņu sautējums un maize.

Sestdienās brokastīs ieslodzītajiem ir mannas biezputra, baltmaize un tēja ar cukuru. Pusdienās – zirņu zupa, griķi ar liellopu aknu stroganovu, svaigu burkānu salāti. Vakariņās ir makaroni ar dārzeņiem, cepta zivs un maize.

 Ziemas sezonas ēdienkarte nedēļai. Pirmā, pamata uztura norma

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

Otrā uztura norma ir paredzēta nepilngadīgiem ieslodzītajiem.

Trešā uztura norma ir paredzēta slimiem ieslodzītajiem, kuri ārstējas slimnīcā vai ieslodzījuma vietas medicīniskās daļas palātās.

Tā domāta ieslodzītajiem, kuri slimo ar tuberkulozi aktīvā fāzē, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas slimību paasinājuma fāzē, anēmiju, ļaundabīgiem audzējiem, AIDS, vidējas un smagas pakāpes malnutrīciju un ārstējas ambulatori.

Trešā uztura norma paredzēta arī nepilngadīgajiem ieslodzītajiem, kuri ieskaitīti atveseļošanas grupās. Kā arī grūtniecēm  – sešus mēnešus pirms plānotā dzemdību termiņa, mātēm – trīs mēnešus pēc dzemdībām, bet mātēm, kuras baro bērnu ar krūti, – visu barošanas laiku, bet ne ilgāk kā līdz bērna deviņu mēnešu vecuma sasniegšanai.

Ceturtā uztura norma paredzēta ieslodzītajiem, kuri uzturā nelieto gaļas un zivju produktus.

Piektā uztura norma - nepilngadīgajiem ieslodzītajiem, kuri uzturā nelieto gaļas un zivju produktus.

Pastāv arī speciālā uztura norma – ieslodzītajiem, kuri īslaicīgi atrodas ārpus ieslodzījuma vietas un viņiem netiek nodrošināta ēdienreize ieslodzījuma vietā, piemēram, viņi tiek vesti uz tiesas sēdi. Šajā uztura normā ietilpst banānu čipsi, auzu pārslu cepumi ar rozīnēm un negāzēts ūdens.

Ieslodzīto dienas uztura normas (gramos)*

 Nr.1Nr.2Nr.3Nr.4Nr.5
Maize200200200200200
Putraimi1010101010
Makaroni3030303030
Gaļa80100100--
Zivs8080100--
Kartupeļi550450450550450
Burkāni100100100100100
Citi dārzeņi100100200100100
Žāvēti augļi-1515-15
Sojas produkti---2020
Olu pulveris---2020
Pupiņas---8080

Dati: Noteikumi par ieslodzīto nodrošinājumu ar produktiem

* Šajā tabulā attēloti tikai pamatprodukti. Ieslodzīto uztura norma ietver arī makaronu izstrādājumus, cukuru, sāli, tēju, tomātu pastu, sauso pienu, bietes, sīpolus, olas un citus produktus. 

Ar cietuma ārsta rīkojumu ieslodzītajiem, kuri slimo ar cukura diabētu kviešu maizes devu var aizstāt ar rudzu maizi, cukuru - ar cukura aizvietotājiem, makaronu izstrādājumus un divas trešdaļas no kartupeļu dienas uztura normas - ar dārzeņiem. Ieslodzītajiem, kuriem ir gremošanas trakta slimība paasinājuma fāzē, rudzu maizes devu var aizstāt ar kviešu maizi.

Ieslodzītajiem, kuru augums pārsniedz 195 centimetrus, pie dienas uztura normas papildus nosaka pusi no paredzētās dienas uztura normas.

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

Ar ēdiena gatavošanu cietumā nodarbojas paši ieslodzītie.

Daugavgrīvas cietuma virtuvē tiek nodarbināts 21 cilvēks. Seši cilvēki pilda pavāra pienākumus, bet pārējie ir virtuves strādnieki. Cilvēki virtuvē strādā maiņās – dārzeņu gatavošana virtuvē sākas jau plkst.4. Savukārt vakara maiņa beidzas pēc vakariņām.

Video: Virtuve Daugavgrīvas cietumā

Daugavpils Daugavgrīvas cietums ir viena struktūrvienība, neskatoties uz to, ka tā sastāv no diviem “korpusiem” - “Baltā gulbja”, kas atrodas gandrīz pašā pilsētas centrā, un “Grīvas”, kas atrodas pie ceļa ārā no pilsētas, otrā Daugavas krastā.

Ēdiens ieslodzītajiem tiek gatavots “Grīvā”, bet pēc sagatavošanas daļa ēdiena tiek vesta uz centrālo korpusu.

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

Ieslodzītie, kas atrodas zemākajā pakāpē, kas nozīmē, ka viņi 23 stundas diennaktī pavada savās kamerās, arī ēdienu saņem kamerā. Savukārt ieslodzītie, kam ir tiesības pārvietoties cietuma teritorijā, paši nāk uz ēdnīcu gan brokastīs, gan pusdienās, gan vakariņās.

Iepriekšējās projekta “Neredzamais cietumā” publikācijās portāls TVNET jau stāstīja par cietuma veikalu, kurā ieslodzītie var iegādāties ne tikai pārtiku, bet arī citas pirmās nepieciešamības preces.