FOTO: Oskars Baranovskis

Pēc vēršanās pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) jūlijā virpuļviesulī nopostītā Balvu novada zemnieku saimniecība papildu valsts finansējumu tomēr nesaņems.

TVNET jau vēstīja, ka virpuļviesulī nopostītā zemnieku saimniecība "Krastiņi" aptuveni nedēļu pēc nelaimes vērsās pēc valsts atbalsta pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV).

"Krastiņu" saimnieks Aldis Baranovskis skaidroja, ka apmēram mēnesi pēc vēstules nosūtīšanas no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) "Krastiņos" ieradusies komisija, lai apzinātu postījumus.

Pirms dažām dienām saimnieks saņēmis vēstuli, kurā VARAM informējusi, ka tās rīcībā nav finanšu līdzekļu, ko tā būtu tiesīga piešķirt saimniecībai. Ministrija vērsusi uzmanību, ka saimniecība jau ir saņēmusi no Balvu novada pašvaldības pabalstu 2580 eiro apmērā. Vienlaicīgi VARAM vēstulē arī ieteikusi veikt īpašuma apdrošināšanu, lai turpmāk šādos gadījumos varētu pretendēt uz zaudējumu kompensēšanu.

Baranovskis neesot pārsteigts par valsts palīdzības atteikumu, tomēr nenoliedz, ka bija cerējis kaut uz nelielu atbalstu. "Bijām cerējuši kaut uz nelielu atbalstu. Pie kā tad vēl lai vēršas? Parasti, lai uzbūvētu vienu saimniecības ēku, nauda un kokmateriāli tiek krāti vairākus gadus, bet te vienā mirklī viss bija pagalam, un ziema jau tūlīt klāt," norādīja Baranovskis.

Zemnieka ģimene neesot tik bagāta, lai pāris mēnešu laikā faktiski no jauna uzbūvētu septiņas ēkas. Vienīgais, uz ko saimnieks vēl cerot, ir silts rudens, vēla ziemas iestāšanās un līdzcilvēku ziedojumi.

Foto: Saimniecības "Krastiņi" atjaunošana

Patlaban atjaunošana par pašu ģimenes un līdzcilvēku saziedotajiem līdzekļiem rit pilnā sparā, tomēr Baranovskis apzinās, ka ziema vairs nav aiz kalniem. Visvairāk viņš uztraucas par savu 87 gadus veco māti, kas naktis pārlaižot klētī, blakus tikko nokultiem graudiem. "Rudenī naktis kļūs vēsākas, tāpēc dzīvojamā māja obligāti jādabū zem jumta, jānosiltina un jāieliek logi," uzsvēra Baranovskis.

VARAM aģentūrai LETA atgādināja, ka saimniecība no pašvaldības ir saņēmusi pabalstu 2580 eiro apmērā, kas atbilst Balvu novada pašvaldības saistošo noteikumu regulējumam.

VARAM pašvaldībām var kompensēt no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" 50% apmērā izdevumus par pabalstiem, ko tās izmaksājušas dabas katastrofas laikā cietušajiem iedzīvotājiem mājokļa daļējai atjaunošanai.

"Ministrija rīkojas atbilstoši normatīvajiem aktiem, un, ņemot vērā esošo regulējumu, ministrija ir tiesīga kompensēt izdevumus tikai pašvaldībām, ko tās izmaksājušas dabas katastrofā cietušajiem iedzīvotājiem," piebilda ministrijā.

Jau ziņots, ka 6.jūlija virpuļviesulī ir izpostīta gandrīz visa Baranovska saimniecība - ne tikai sešas no septiņām ēkām, bet arī lauksaimniecības tehnika, klētī esoši graudaugi, sakņu dārzs un ābeļdārzs. Tāpat sapostītas mēbeles un iedzīve dzīvojamā mājā, kā arī pārrauti elektrības vadi.

Virpuļviesuļa rezultātā ēku fragmenti, šīfera gabali, stikli un dažādi priekšmeti bija izkaisīti apmēram 15 hektāru lielā teritorijā.

Cerot uz sabiedrības atbalstu, Baranovska ģimenes locekļi bija ievietojuši sociālajos tīklos aicinājumu palīdzēt un jau pēc pāris stundām ieradās pirmie palīgi ar smago tehniku.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO