
Senā Kijeva, koka pils Ukrainā
FOTO: Jānis Vingris/TVNET
Parks “Kijevas Krievzeme” Ukrainā ir vienīgā vieta pasaulē, kur viduslaiku galvaspilsētas rekonstrukcija tiek realizēta vēsturiskajā apjomā - 60 kilometrus no mūsdienu Kijevas ir sākta Senās Kijevas - tādas, kā tā izskatījās X gadsimtā, būvniecība.
Vēsturiskais parks ir viens no nacionālās identitātes meklējumu ceļiem, kas mūsdienu Ukrainā ir ārkārtīgi būtisks. Ukraiņi pārraksta vēsturi, kas gadsimtiem tapusi Krievijas ideoloģijas iespaidā, un nu viņiem kā svaigs gaiss vajadzīgs plašāks skatījums par to “kas mēs esam, no kurienes nākam un kurp ejam”.
Parks “Kijevas Krievzeme” atrodas tikai 60 kilometrus no metropoles centra Kijevas apgabala Kopačevas ciemā. Ar automašīnu tur var nokļūt nepilnas stundas laikā, bet, ja ceļojat kā kājāmgājējs, no metro stacijas “Vidubiči” līdz vēsturiskajam parkam jūs aizvizinās mikroautobuss.
Senās Kijevas dzimšana no ukraiņu nacionālā gara
Solis aiz parka vārtiem, un jūs jau esat viduslaikos - autentiskā V līdz XIII gadsimta Kijevā. Projekta autori norāda, ka tieši Senā Kijeva iezīmē Austrumeiropas civilizācijas sākumu. “Lai saprastu Rietumeiropu, ir jāizprot Senā Roma, bet, lai saprastu Austrumeiropu - ir jāierauga un jāizprot Senā Kijeva, kas diženuma un ietekmes ziņā salīdzināma ar tādām senām pasaules pilsētām kā Roma, Konstantinopole, Babilonija un Jeruzāleme.”
Jau pie ieejas jūs ar maizi un sāli sagaidīs puiši un meitenes Kijevas Krievzemes periodu atainojošos tautastērpos.

FOTO: Jānis Vingris/TVNET
Kas īsti slēpjas aiz īsā, noslēpumainā vārdā “Kijeva”? Kijeva reiz tika dēvēta par “krievu pilsētu māti” un ietekmes ziņā bija līdzvērtīga Atēnām un Romai, uzskata projekta autori. Tieši šajā vietā dzima austrumslāvu civilizācija, kultūra un valstiskums.
Senā Kijeva bija gravitācijas centrs, no kura radās Austrumeiropas valstis. IХ, Х gadsimtā Kijevas teritorija aizņēma desmit hektārus, bet iedzīvotāju skaits nepārsniedza divus tūkstošus. Salīdzinājumam mūsdienu Kijevā dzīvo 4,2 miljoni iedzīvotāju.
Toties mūsdienu Ukraina ir valsts ar teritoriju gandrīz kā Lielbritānija un Vācija kopā.
“Ja gribam attīstīt un nostiprināt savu valstiskumu, jāsargā Kijevas Krievzemes gravitācija, lai cik fanātiski tas arī izklausītos. Ja vēsturiskais liktenis būtu labvēlīgāks, izcilie Kijevas arhitektūras pieminekļi būtu kļuvuši par pasaules kultūras vērtībām,” saka “Kijevas Krievzemes” parka prezidents, vēsturnieks Vladimirs Jančenko - cilvēks, kurš turpina realizēt “neprātīgu ideju” - no jauna radīt senās pilsētas arhitektonisko tēlu.

FOTO: Jānis Vingris/TVNET
Seno cīņu "augstā māksla"
Grandiozais parks jums piedāvā iespēju iegriezt slāviskās kultūras karuseli. Te viss ir krāšņi, temperamentīgi, ukraiņu iekšējo spēku un vēsturisko pašapziņu apliecinoši.
Ja jums patīk zirgi, šī ir vieta, kur tuvumā aplūkot skaistākos sugas pārstāvjus. Kad izrādās, ka zirgus var paglaudīt, jūsmo visi! Šaut ar loku, trāpīt mērķī, metot nazi un cirvi, piemērīt bruņutērpu, izmēģināt roku viduslaiku cīņās - tas viss ir iespējams. Pēc tam var iegriezties “Monētu namā”, lai savām rokām izkaltu monētu, izjāt ar zirgu vai pavizināties karietē, piedalīties slāvu spēlēs un uzzināt seno amatu noslēpumus. Īpašas meistarklases paredzētas bērniem.