FOTO: Publicitātes foto

Īpašā projektā Ķīnas tehnoloģiju gigants, kam viena no prioritātēm ir mākslīgā intelekta tehnoloģiju attīstīšana un ieviešana cilvēka ikdienā, tai skaitā caur viedtālruņiem, sadarbībā ar ziemeļblāzmu pētnieku un pasaules klases mūziķiem ir radījis simfoniju “Sound of Light” jeb “Gaismas skaņa”. Tas ir skaņdarbs, kurā šobrīd pieejamās tehnoloģijas palīdzējušas radošā veidā atveidot debesīs zaigojošās ziemeļblāzmas skanējumu. Simfonijas pirmatskaņojums notika 28. novembrī Vīnē, slavenajā Brāmsa zālē. TVNET bija iespēja būt klātienē, un jāsaka, ka tas bija emocionāli visnotaļ aizraujošs piedzīvojums, jo orķestra spēlētais nudien lieliski saskanēja ar ekrānā redzamo.

Dabas varenības un tehnoloģiju apvienojums jau sen ir nodarbinājis cilvēku prātus. Lai ar pieejamajām tehnoloģijām varētu paveikt aizvien vairāk, norit nemitīgs darbs, un viens no galvenajiem attīstības virzieniem ir mākslīgais intelekts (MI), pie kura strādā arī uzņēmums Huawei. Lai demonstrētu kompānijas jaunā viedtālruņu flagmaņa Mate 20 Pro MI iespējas, pasaulslavenu mākslinieku komanda uzņēmās radošu izaicinājumu – izmantot tālruņa iespējas, lai notvertu gaismas skaņu. 

Lai ierakstītu gaismas skaņu, par filmēšanas vietu tika izvēlēta Tromso pilsētiņa Norvēģijā, savukārt darbu veica fotogrāfu aprindās zināmais ziemeļblāzmu ķērājs Hjētils Skūgli (Kjetil Skogli). Pēc ziemeļblāzmas gaismu iemūžināšanas kamerā viņš visus materiālus nosūtīja godalgotajam komponistam Markam Seifricam (Mark Sayfritz), kurš, strādājot ar īpaši izgatavotu MI platformu, izveidoja simfoniju, balstoties uz uzņemtajiem ziemeļblāzmas attēliem. Visbeidzot, kad skaņdarbi tika pabeigti, tie tika nosūtīti izcilajam diriģentam un komponistam Džeimsam Šērmenam (James Shearman). Viņš izveidoja “Gaismas skaņas” skaņdarba aranžiju orķestrim, kas visbeidzot tika atskaņota Brāmsa zālē Vīnē. 

“Es centos aranžēt “Gaismas skaņas” skaņdarbu tā, lai tas maksimāli papildinātu un paspilgtinātu tās emocijas, kas cilvēkam rodas, vērojot ziemeļblāzmu. Vēlos, lai visiem, kas klausās šo skaņdarbu, rastos sajūta, ka ziemeļblāzma un mākslīgais intelekts sarunājas ar mums caur mūziku,” savās pārdomās dalās “Gaismas skaņas” aranžētājs un diriģents Džeimss Šērmens.

Parasti, lai apstrādātu visus mūzikas elementus, iepriekš bija nepieciešami jaudīgi datori, taču ar iebūvētās MI sistēmas atbalstu projekta komanda spēja pārvērst Mate 20 Pro tālruni par datoru. Lai sāktu projektu, inženieriem tika lūgts izveidot īpašu MI platformu, kas būtu apmācīta atpazīt un analizēt dažādas gaismas īpatnības, un pēc tam tai tika iemācīts pielāgot dažādus mūzikas elementus ziemeļblāzmas video.

Būtībā tas nozīmē, ka ar šo projektu noskaidrotas cilvēka pašreizējās iespējas iemācīt MI veikt attēlu jeb video kadru analīzi un, balstoties uz to īpašībām, piemeklēt tiem piemērotāko skaņu, proti, izvēlēties piemērotākos no iepriekš sakomponētiem muzikāliem motīviem.

Neaizstājams palīgs "ziemeļblāzmas atskaņošanā" bija Mate 20 Pro, kas ir pirmais viedtālrunis ar jaudīgo un tikai pirms dažiem mēnešiem prezentēto augstas veiktspējas čipsetu Kirin 980, ko cita starpā veido astoņu kodolu centrālais procesors un divkāršais neironu procesors. Tie arī palīdzēja projekta ietvaros lietot MI vadītu mobilo lietotni, kas vēl pirms neilga laika bija lieljaudas datoru privilēģija.

“Mākslīgā intelekta iepazīstināšana ar mūziku ir pavērusi pavisam jaunu radošo iespēju klāstu. Tagad es varu pārnest ziemeļblāzmas video mākslīgā intelekta sistēmā, kas analizē krāsas, izmēru, formu un ātrumu. Pēc tam sistēma rada vairākas muzikālās frāzes, kas balstītas uz to, ko tā redzējusi. Tādējādi, kad mākslīgais intelekts atpazīst īpaši iespaidīgu gaismas šovu, tas rada tādas skaņas, kas atspoguļo gaismas intensitāti muzikālajā kompozīcijā un kuras es varu iekļaut savā simfonijā,” stāsta skaņdarba komponists Marks Seifrics.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO