Ugunsgrēku dzēšana Kalifornijā

FOTO: AFP/SCANPIX

Novērojumu vēsturē ASV Kalifornijas štata plašākais meža ugunsgrēks 11 dienu laikā pelnos pārvērtis teritorijas, kas teju sasniedz Losandželosas izmērus, turklāt tas ir tikai viens no vairākiem milzīgiem ugunsgrēkiem, kuru dēļ šī varētu kļūt par smagāko ugunsgrēku sezonu štata vēsturē.

14 000 ugunsdzēsēju pat no tādām vietām kā Florida un Jaunzēlande cenšas savaldīt 18 ugunsgrēkus, kas posta mežus un lauku apvidus, apdraud pilsētu rajonus.

Ugunsdzēsēji Kalifornijā

FOTO: AFP/Scanpix

"Lai arī kādi būtu iemesli, uguns deg daudz intensīvāk, daudz ātrāk, nekā tas ir bijis iepriekš," atzina Kalifornijas Ugunsdzēsības dienestu priekšnieku apvienības vadītājs Marks Hartvigs.

Daži no lielākajiem ugunsgrēkiem izraisījušies aizvadīto nedēļu laikā, kad gaisa temperatūra sasniedza rekordaugstas atzīmes, turklāt atbilstoši līdzšinējai pieredzei bīstamākās meža ugunsgrēku gada nedēļas vēl tikai gaidāmas.

Ziemeļkalifornijā Mendosino kompleksais ugunsgrēks, kas, saplūstot divu lielu ugunsgrēku teritorijām, kļuvis par plašāko štata vēsturē, turpināja izplesties arī otrdien, bet jau lēnākā ātrumā, jo ugunsgrēka dūmu dēļ, kas pārņēmuši šo teritoriju, gaisa temperatūra ir kritusies, skaidroja Kalifornijas Meža departamenta amatpersonas.

Ugunsgrēks, kas izraisījās 27.jūlijā, izpletās strauji, amatpersonu vārdiem izsakoties, perfektās kombinācijas dēļ - laika apstākļi, nelīdzenais reljefs, kā arī krūmāji un meži, kas vairāku gadu sausuma dēļ pārvērtušies par malku.

Sākotnēji trūka arī resursu, jo simtiem ugunsdzēsēju cīnījās ar liesmām vairākus simtus kilometru uz ziemeļiem. Šis ugunsgrēks, kas bija nonācis līdz Redingas pilsētai, laupījis dzīvību sešiem cilvēkiem un iznīcinājis vairāk nekā 1000 māju.

Ikgadējā ugunsgrēku sezona Kalifornijā tagad sākas agrāk, turpinās ilgāk un ir postošāka sausuma un karstāko laika apstākļu dēļ, kas tiek skaidrots ar klimata izmaiņām, kā arī tāpēc ,ka mājas tiek būvētas arvien dziļāk mežos.

Naudas līdzekļi, kas tiek tērēti ugunsgrēku dzēšanai, trīskāršojušies no 242 miljoniem dolāru 2013.fiskālajā gadā līdz 773 miljoniem 2018., kas noslēdzās 30.jūnijā.

"Mēs esam neizpētītā teritorijā," gubernators Gerijs Brauns brīdināja aizvadītajā nedēļā. "Kopš civilizācijas rašanās pirms 10 000 gadu mums nav bijuši šādi svelmes apstākļi, un tas turpmāk kļūs arvien sliktāk. Tā tas ir."

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO