Balta lapa, zīmulis, pieredze un ass prāts – tā dzimst rallija auto OSCar rasējumi. Pirmo OSCar rallijreida spēkratu 17 cilvēku komanda izloloja 2003. gadā. Sākumā viss top autoinženiera galvā, tad projektu nodod dizaineram, bet viņš savukārt meistariem, kuri uz papīra vilktās līnijas pārvērš detaļās.

Andris Dambis, OSCar radītājs: "Oskars viss sastāv no caurulītēm. Kad rāmis top, tad ir speciāli uztaisīts galds. Tiek uztaisīta pirmā caurulīte un tiek nolikta uz tā galda. Tai pieliek otru caurulīti klāt, un tā pamazām būvē, būvē."

Oskaram pērk tikai ļoti īpašas lietas – motoru, ātrumkārbu, bremzes, sajūgu un citas. Viss pārējais – veidots pašu rokām un zināšanām.

Andris Dambis, OSCar radītājs: "To, ko ar acīm var redzēt no augšas līdz apakšai, kas it kā kustas, tas viss šeit ir tapis."

Galvenais princips – kvalitāte un viegla piekļuve mehāniķim, ja nu kas atgadās sacensību laikā. Laiks, cik ilgi veido jaudīgo auto, ir ļoti zīmīgs – deviņi mēneši.

Andris Dambis, OSCar radītājs: "Sagadīšanās tāda, ka gan pirmo Oskaru mēs tā uzbūvējām, gan visus pārējos. Katru Oskaru pastāvīgi no sākuma līdz beigām būvē divi cilvēki. Divi cilvēki uzbūvē rāmi un pēc tam liek kopā, bet savu roku pieliek pavisam 10-15 dažādi cilvēki."

Kad nebija iespējas nopirkt motora vadības bloku, zinošie meistari ķērās pie darba un projektēja paši.

Andris Dambis: "Kad automobilī ir iepūsta dzīvība, tad šeit pat ir jaudas stends, kur auto pārbauda - kārtīgi piesien pie stenda un, uz vietas stāvot, spiež 100 - 150 kilometrus stundā."

Oscars ir ļoti jaudīga automašīna – septiņu litru motors, jauda ir virs 500 zirgspēkiem un griezes moments – līdz pat 600 ņūtonmetriem. Oscaram strauji pukst sirds, jo tam ir Corvette motors. Šādu auto radīt ir liels izaicinājums un dārgs prieks – 200 000 eiro.

Andris Dambis, OSCar radītājs: "Tās mantas ir ļoti dārgas, bet, ja mēs pažēlosim naudu, nenopirksim šo dārgo mantu, mēs neaizbrauksim uz Dakāru. Mēs būsim vēl lielāki zaudētāji, ja mums pusceļā tas salūzīs."

Divu cilvēku veidotais OSCar karkass, kas top četrus mēnešus, ir ļoti drošs – tas sargā braucēju no traumām. Pilnībā gatavs auto ir 2 tonnas smags un spēj attīstīt 180 km/h pa zemes ceļu.

Kopā jau 14 OSCaru traucas pa pasaules bezceļiem, bet viens ir īpaši slavens – tas bijis pasaulslavenajās sacensībās Dakārā.

Ikviens, kuram saules dzeltenais auto šķiet ģeniāls meistardarbs, varēs apskatīt to Olimpiskajā sporta centrā izstādē "Ražots Latvijā 2010" no 25. līdz 27. martam. Izstādē Latvijas uzņēmēji visiem viesiem varēs izrādīt savas panākumu atslēgas – dažādas preces un pakalpojumus, bet apmeklētāji – pagaršot, pataustīt un izmēģināt.

Lai uzzinātu vairāk par OSCar tapšanu, skaties VIDEO.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams