AS "Parex banka" restrukturizācijā pieaicinātie finanšu konsultanti rosina no bankas izdalīt "labos" aktīvus un no tiem izveidot jaunu banku, šodien žurnālistiem atzina Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL).

Valdība šodien slēgtajā sēdes daļā uzklausīja sagatavoto informāciju, tomēr konkrēti lēmumi vēl nav pieņemti. Kā sacīja premjers, tiek piedāvāti iespējamie restrukturizācijas varianti. Viens no tiem ir "labo" aktīvu iznešana un jaunas bankas izveide.

Šādu variantu atbalstot gan pieaicinātais konsultants no "Nomura", gan arī Latvijas Banka un citas institūcijas. Savukārt otrs variants piedāvājot slikto aktīvu iznešanu no bankas un pašas bankas tālāku virzīšanu pārdošanai. Premjers atzina, ka, realizējot pirmo variantu, valstij ir labākas iespējas atgūt bankā ieguldītos līdzekļus. Tomēr, kuru no šiem variantiem varētu atbalstīt valdība, joprojām nav zināms, jo darbs vēl turpinoties.

Dombrovskis arī piebilda, ka gadījumā, ja tiks īstenots pirmais, valstij vienā brīdī var piederēt trīs komercbankas.

Piedāvātais risinājums paredzot pārdot gan "Parex banku", gan no jauna izveidoto banku, katrai daļai varot būt savs investors, tomēr par to runāt vēl esot pāragri.

Sadarbību ar klientiem tas neietekmēšot

Kā aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Melnace, valdība pieņēmusi zināšanai VAS "Latvijas Privatizācijas aģentūra" (PA) ziņojumu par darbu pie t.s. modeļa, kas paredz perspektīvu un nākotnes bankas biznesa profilam atbilstošo aktīvu nodalīšanu jaunā uzņēmumā (jaunajā bankā).

Šo modeli atbilstoši Eiropas Komisijas noteiktajām vadlīnijām valdībai rekomendē "Nomura International plc", un PA informējusi, ka notiek šā restrukturizācijas modeļa padziļināta izpēte, uzsverot, ka klientu sadarbību ar banku pārveide nekādā veidā neietekmēs.

Lēmums par bankas restrukturizācijas modeli ir būtisks, lai pabeigtu "Parex bankas" pārveides plānu un pēc saskaņošanas ar atbildīgajām institūcijām Latvijā Finanšu ministrija to iesniegtu apstiprināšanai Eiropas Komisijai (EK), tādējādi ievērojot EK noteikto kārtību attiecībā uz valsts atbalsta sniegšanu finanšu institūcijām.

Aktīvu un saistību nodalīšana tiks sākta tikai pēc bankas restrukturizācijas modeļa saskaņošanas ar EK. Restrukturizācijas rezultātā nodalīs aktīvus, kuri nav saistīti ar bankas pamatbiznesu, lai tos apsaimniekotu un pārdotu atbilstoši apstiprinātajai aktīvu pārvaldīšanas stratēģijai. Pēc restrukturizācijas banka varēs atsākt kreditēšanu, jo "Parex banka'' jau panākusi vienošanos par finansējuma avotu kredītiem mazajiem un vidējiem Baltijas uzņēmumiem, tādējādi ieņemot svarīgu vietu reģiona ekonomiskās atveseļošanas stratēģijā.

"Nomura International plc" analīze liecinot, ka esošo "Parex bankas'' kredītportfeli visefektīvāk var pārvaldīt, nodalot aktīvus, kuri nav saistīti ar jaunās bankas turpmāko stratēģisko attīstību. Jaunās bankas izveide nodrošinās bankas pozīciju nostiprināšanos Baltijas reģionā, noteikto darbības ierobežojumu atcelšanu un iespēju diversificēt jaunās bankas aktīvu refinansēšanu, tādējādi nodrošinot iespējami pilnīgu valsts atbalsta atmaksu.

Lēmumu varētu pieņemt pēc nedēļas

Valdības darba kārtībā šodien tika iekļauts jautājums par AS "Parex banka", kas būs vairāk informatīvs, jo konkrēti lēmumi par restrukturizāciju varētu tikt pieņemti tikai pēc nedēļas.

Kā ziņots, valdībai, iespējams, būs jāizšķiras starp diviem piedāvātajiem AS "Parex banka" restrukturizācijas variantiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

Katrs no aplūkotajiem variantiem paredzot bankas sadalīšanu divās daļās nosacīti, atdalot "slikto" un "labo" bankas aktīvu daļu. Esot sagatavoti divi konsultantu piedāvātie restrukturizācijas scenāriji ar dažādiem aktīvu sadalījuma apjomiem, piemēram, izveidojot nosacīti tikai "labo banku", ko virzīt pārdošanai, iespējams, pat ar jaunu nosaukumu.

Tāpat esot skaidrs, ka valstij neizdošoties atgūt visus līdzšinējos ieguldījumus un katrs no piedāvātajiem variantiem tikai paredzot iespēju maksimāli samazināt valsts zaudējumus. Finansiālā atšķirība starp abiem variantiem gan esot salīdzinoši niecīga.

Šis jautājums vakar izskatīts koalīcijas sēdē, tomēr, visticamāk, galalēmumi valdībā tiks pieņemti pēc nedēļas, 23.martā.

LETA jau ziņoja, ka Privatizācijas aģentūra un "Parex" 25.janvārī noslēdza pakalpojuma līgumu ar starptautisko konsultantu "Nomura", kura ietvaros "Nomura" izstrādās "Parex" restrukturizācijas plānu un nodrošinās plāna ieviešanu.

Tāpat konsultants organizēs "Parex" un restrukturizācijas rezultātā izveidoto vienību pārdošanu.

Sākotnēji "Nomura" sagatavos restrukturizācijas plānu, kuram jānodrošina Latvijas valsts ekonomisko un finanšu interešu ievērošana. Tāpat konsultants izstrādās stratēģiju un biznesa plānu "Parex" un restrukturizētajām vienībām, kā arī izveidos efektīvu izveidoto vienību pārvaldības modeli. Pēc izstrādātā un Eiropas Komisijā saskaņotā "Parex" restrukturizācijas plāna akceptēšanas valdībā "Nomuras" uzdevums būs sniegt konsultācijas un atbalstu plāna ieviešanai dzīvē. Sadarbības ar konsultantu pēdējais posms paredz nodrošināt veiksmīgu restrukturizētās bankas un restrukturizācijas rezultātā izveidoto vienību pārdošanu.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā divas investoru grupas nosūtījušas oficiālus piedāvājumus, kuros izteikušas vēlmi iegādāties "Parex" daļas. Neoficiāli tiek minēti arī citi interesenti.

"Parex banka" 2009.gadu noslēgusi ar 107,5 miljonu latu neauditētajiem zaudējumiem, no kuriem 103,5 miljoni latu ir izveidotie uzkrājumi aktīvu vērtības samazinājumam.

Saskaņā ar Valsts kases datiem Latvijas valsts septiņos termiņdepozītos "Parex bankā" jau bija noguldījusi 622 miljonus latu. Atbilstoši 2009.gada 8.maijā Ministru kabinetā apstiprinātajam bankas restrukturizācijas plānam valsts atbalsts bankai ir ilgtermiņā, kamēr "Parex banka" sāks atmaksāt valsts noguldījumus.

Termiņnoguldījumu procentu maksājumos atbilstoši noslēgtajiem līgumiem "Parex banka" samaksājusi 42,12 miljonus latu.

"Parex bankas" 76,6% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 19,7% - ERAB.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams