Banku sektora uzraugiem ir jāmācās no nesen gūtās negatīvās pieredzes ar AS «Latvijas Krājbanka» krahu un baumu vilni ap AS «Swedbank», tāpēc drošības jautājumi banku uzraudzībā turpmāk būs svarīgi.

Tāpat ļoti svarīga būs komunikācija ar sabiedrību un jācenšas panākt, lai sabiedrība tic uzraugošo iestāžu vadošo darbinieku teiktajam, biznesa portālam «Nozare.lv» sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja amatam virzītais SIA «Lattelecom» Drošības nodaļas vadītājs Kristaps Zakulis.

Viņš sacīja, ka, ar finanšu ministru Andri Vilku (V) apspriežot iespējamo darbību FKTK vadītāja amatā, ticis runāts par nesenajiem notikumiem Latvijas banku sektorā. «Šādi incidenti mums nav vajadzīgi, un Latvijai ar tādiem gadījumiem nebūtu jākļūst slavenai pasaulē. Turpmāk tādus notikumus nevajadzētu pieļaut, un man ir pietiekama pieredze risku vadības un drošības jautājumos, lai varētu sekmēt šādu risku mazināšanu,» sacīja Zakulis.

FKTK vadītāja amata kandidāts uzskata, ka banku sektora drošību var sekmēt arī ar banku vadītāju atbildības pastiprināšanu, kā arī ar iespējamo aizliegumu banku valdes locekļiem vienpersoniski parakstīt banku darbībai nozīmīgus dokumentus. «Jāskatās gan, kā atbildības pastiprināšana saskanēs ar Tieslietu ministrijas izstrādāto jauno sodu koncepciju,» piebilda Zakulis.

Jautāts, vai viņam ir pietiekamas zināšanas arī finanšu jomā, Zakulis sacīja, ka viņa pamatizglītība ir ekonomiskā un juridiskā izglītība nākusi klāt pēc tam.

«Kapitāla pietiekamība un likviditētes rādītāji man nav sveša lieta. Domāju, ka arī sabiedrība ir vairāk jāinformē par banku finanšu rādītājiem, iespējams, ka daļai sabiedrības tas palīdzēs nenoticēt kādām baumām. Viens no tuvākā laika uzdevumiem noteikti būs komunikācijas uzlabošana ar sabiedrību, jo ir jāpanāk, lai sabiedrībā atgriežas ticība vadošo darbinieku teiktajam,» piebilda Zakulis.

Kā iepriekš norādīja Vilks, FKTK vadītāja amatam virzītajam Zakulim ir jauns skatījums uz sektora turpmāko pārraudzību.

Lai gan informācija par Zakuļa virzīšanu šim amatam izskanēja jau iepriekš, Finanšu ministrija tikai tagad oficiāli apstiprina, ka Vilks un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimševičs konsultāciju rezultātā FKTK vadītāja amatam apstiprināšanai Saeimā virzīs Zakuli.

«Zakuļa kungam ir nozīmīga līdzšinējā starptautiskā darba pieredze, kā arī ir vajadzīgā pieredze sadarbībā ar valsts drošības iestādēm. Turklāt ir ļoti svarīgi, ka Zakulim ir jauns skatījums uz sektora turpmāko pārraudzību. Minētās prasmes un pieredze Zakulim FKTK vadītāja amatā ļaus stiprināt FKTK darbību un sekmēt finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku uzraudzību,» sacījis Vilks.

Savukārt Rimševičs norādījis, ka «Saeimai apstiprināšanai virzām izcilu speciālistu - labu kandidātu FKTK vadītāja amatam. Viņā augstu vērtēju arī gatavību šo sarežģīto un atbildīgo uzdevumu uzņemties šajā saspringtajā situācijā».

Zakulis patlaban ir SIA «Lattelecom» Drošības nodaļas vadītājs. Viņš ieguvis augstāko izglītību Latvijas Universitātē - bakalaura grādu ekonomikā un maģistra grādu biznesa vadībā, labi pārzina finanšu sektoru, viņam ir pieredze sadarbībā ar valsts drošības un tiesību aizsardzības iestādēm, iegūta arī tiesību zinātņu speciālista kvalifikācija un pieredze naudas atmazgāšanas novēršanas darbā.

Zakulis pieredzi ir ieguvis valsts drošības iestādēs, kā arī darbā banku un IT jomās, kur viņš vadījis drošības struktūras. Savukārt no 1995.gada līdz 2000.gadam Zakulis strādājis Satversmes aizsardzības birojā, bet no 2000.gadā līdz 2009.gadam - par AS «Swedbank» Drošības daļas vadītāju.

Plānots, ka 2012.gada janvāra otrajā nedēļā Zakuļa kandidatūru FKTK vadītāja amatam izskatīs atbildīgā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Tāpat viņa kandidatūras izskatīšanu sāks Saeimas politiskās frakcijas.

Kā jau iepriekš tika norādīts, Saeima varētu izskatīt un vēlāk apstiprināt FKTK vadītāju 2012.gada janvārī, uzsver Finanšu ministrija.

Jau ziņots, ka līdzšinējā FKTK vadītāja Irēna Krūmane no amata nolēma atkāpties saistībā ar «Krājbankas» krīzi. Kā decembra sākumā informēja Krūmane, viņa pieņēmusi lēmumu atkāpties, jo uzskata, ka radītā spriedze ap viņas atrašanos šajā amatā kavē FKTK pilnvērtīgu darbu.

Krūmane FKTK priekšsēdētājas amatā bija kopš 2008.gada 28.aprīļa.

Saskaņā ar likumu FKTK priekšsēdētāju un viņa vietnieku amatā ieceļ Saeima uz sešiem gadiem pēc Latvijas Bankas prezidenta un finanšu ministra kopīga priekšlikuma. Pārējos padomes locekļus pēc viņu kandidatūru saskaņošanas ar Latvijas Bankas prezidentu un finanšu ministru amatā ieceļ un no amata atbrīvo priekšsēdētājs.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO