Pagaidām Ozolnieku pašvaldība vēl nav pakļāvusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (ZRP) rīkojumam atcelt aizliegumu smēķēt uz daudzdzīvokļu namu balkoniem. Dome savu tālāko darbību izvērtēšot ārkārtas sēdē un bez cīņas nedomā padoties, svētdien informēja LNT ziņas.

Ozolnieku novads ir pirmā un šobrīd arī vienīgā pašvaldība Latvijā, kur iedzīvotājiem savos īpašumos ir liegta smēķēšana uz balkona, lodžijas vai pie atvērta loga.

Vietējiem atšķirīgi viedokļi par aizliegumu

Tad nu tagad vietējie smēķētāji slapstās, kā māk. Tomēr vilinājums uzvilkt kādu dūmu ir tik liels, ka dažu minūšu laikā LNT ziņām izdodas fiksēt pārkāpumu, par kuru draud 10 latu naudas sods.

Aptaujātie Ozolnieku novada iedzīvotāji dažādi vērtē drastiskos smēķēšanas ierobežojumus: ir nesmēķētāji, kas iestājas par smēķētāju tiesībām un otrādi.

«Smēķē tagad tualetēs un pa ventilāciju pa visiem dzīvokļiem iet [dūmi], un tad ir vēl trakāk,» pastāstīja Anatols. Savukārt Edgars norādīja: «Es domāju, ka nav pareizi – dzīvoklis ir mans īpašums un uz balkona jau nu vajadzētu atļaut pīpēt.»

Vēl neviens nav sodīts

Pašvaldības policijā pagaidām par smēķēšanas ierobežošanas noteikumu pārkāpumu sodīts neesot neviens.

«Parasti arī, ja neraksta cilvēki, tad pazvana un pasaka, ka tāda lieta ir, un mēs pārbaudām. Šobrīd neviens nav pat zvanījis un sūdzējies,» atzina Ozolnieku novada Pašvaldības policijas priekšnieks Arnis Joma.

Ozolnieku novada vadība joprojām uzskata, ka ikvienam ir tiesības dzīvot tīrā vidē un elpot svaigu gaisu. Tāpēc arī uzņēmušies pioniera lomu, lai pīpētājus ierobežotu.

Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Māris Ainārs sacīja: «Šī ideja radās no mūsu iedzīvotājiem - no jaunajām un topošajām māmiņām, kas šeit pat dzīvo. Viņas, gaidot bērniņu, nejutās ērti tabakas dūmos.»

Sprūdžs vēlas citādu jautājuma risināšanu

Taču Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs tikko kā apturējis Ozolnieku pašvaldības pieņemtos drastiskos aizliegumus smēķētājiem. «Tas, ko viņi šobrīd ir izdevuši, tie noteikumi nebūs spēkā tad, ja kāds no iedzīvotājiem, kuram būs uzlikts sods, to apstrīdēs tiesā, jo šiem noteikumiem ir zemāks spēks nekā likumam,» uzsvēra Sprūdžs.

Tas gan nenozīmējot, ka ministrs šo Ozolnieku pašvaldības iniciatīvu neatbalsta. Šobrīd tieši tiekot strādāts, lai paplašinātu tiesības pašvaldībām noteikt smēķēšanas ierobežojumus. «Manis pēc smēķēšanu varētu aizliegt visā Latvijā,» raidījumam apgalvoja Sprūdžs.

«Veselības ministrija virzīs grozījumu Tabakas aprites likumā, process ir iesākts un notiks, bet tas nenozīmē, ka viena pašvaldība jautājumu var atrisināt tā, kā viņiem tas ienāk prātā,» uzskata ministrs.

Tomēr pagaidām Ozolnieku pašvaldība vēl nav pakļāvusies ministra rīkojumam. Tālākā darbība tiks izvērtēta Ozolnieku novada domes ārkārtas sēdē, vēstīja raidījums.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO