Vai esi drošs, ka tavs rēķins atbilst patērētajam siltumam? Vai zini, cik par siltumu maksā blakus mājā vai kaimiņš tavā kāpņu telpā? Portāls TVNET aicina savus lasītājus iesaistīties īpašā akcijā «Karstie rēķini», kuras mērķis ir noskaidrot, vai Latvijas iedzīvotāji nepārmaksā par siltumu. Ja tā ir, kopā ar sadarbības partneriem darīsim visu iespējamo, lai situāciju uzlabotu.

Neviens neuzrauga apsaimniekotājus

Latvijā ir vairāki tūkstoši privāto namu apsaimniekotāju. Pēc paša izveidotas formulas apsaimniekotājs nosaka, cik liels ir mājas siltuma zudums, siltuma piegādes izmaksas un kā tiek sadalīts kopējais siltuma patēriņš. Līdz ar to siltuma cenas dažādos Latvijas reģionos atšķiras.

Lai nopelnītu vairāk, apsaimniekotāji bieži rēķinos iekļauj papildu siltuma izmaksas, kā, piemēram, par ūdens uzsildīšanu, siltummezgla modernizāciju, siltuma sistēmas apkopi utt.

Cik šīs papildus noteiktās siltuma izmaksas ir pamatotas, neviena valsts vai pašvaldības iestāde nekontrolē.

Likums nosaka, ka iedzīvotājiem pašiem jākontrolē savs apsaimniekotājs. Nezināšanas vai kūtruma dēļ tas parasti nenotiek.

Pētījums liecina, ka

vairāk nekā puse iedzīvotāju nesaprot, kā veidojas siltuma rēķins.

Iedzīvotāji zina, ka svarīgi faktori siltuma cenai ir kurināmais materiāls un mājas siltuma izolācija.

Taču nepamanīts palicis vēl viens būtisks aspekts - ēkas apsaimniekotājs, kas sūta dzīvokļu īpašniekiem siltuma rēķinus, vadās pēc paša noteiktas formulas.

Uzzini, cik par siltumu maksā kaimiņi!

Projekta «Karstie rēķini» mērķis ir izglītot iedzīvotājus un izpētīt, kā strādā izveidotās apsaimniekotāju sistēmas visā Latvijā.

Īpašā kartē parādot cenu atšķirības un skaidrojot to galvenos iemeslus, akcijas veidotāji izstrādās konkrētus priekšlikumus, kā uzlabot pašreizējo situāciju.

Viens no akcijas mērķiem ir panākt vienota apsaimniekošanas rēķina parauga izveidi ar konkrētām izmaksu pozīcijām. Kopā ar Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociāciju lobēsim šā priekšlikuma pārtapšanu likumā, lai to ievērotu visi apsaimniekotāji. Līdz ar to

negodprātīgiem apsaimniekotājiem nebūs iespējas manipulēt

ar dīvainu maksājuma pozīciju iekļaušanu rēķinos. Savukārt iedzīvotāji varēs vieglāk izprast, par ko viņi maksā.

Ziņosim atbildīgajiem un mudināsim situāciju uzlabot!

Šo un citus priekšlikumus iesniegsim un arī sekosim līdzi to virzībai atbildīgajās iestādēs - Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā un Saeimā.

Mūsu ierosinājumus ieteiksim izmantot savā ikdienas darbā Patērētāju tiesību aizsardzības centru un Latvijas pašvaldības, sevišķi Rīgas domes atbildīgās iestādes, kas informē un izglīto iedzīvotājus par viņu tiesībām. Rīgas pašvaldības apsaimniekotāji pārvalda lielāko daudzdzīvokļu māju skaitu Latvijā.

Kas Tev jādara?

Atsūti mums savu apsaimniekošanas rēķinu par decembra un janvāra mēnesi.

Atrodi decembra un janvāra rēķinus, kuros redzama mājas adrese, dzīvokļa platība un maksa par apkuri un silto ūdeni.

Ja zini, pieraksti arī mājas siltumenerģijas piegādātāju un sūti mums.

Rēķinus vari nosūtīt trīs dažādos veidos:

- uz epasta adresi karstierekini@karstierekini.lv

- mājas lapā www.karstierekini.lv (spiežot uz pogu «Sūtīt rēķinu»);

- pa pastu - akcijai «Karstie rēķini» Lomonosova ielā 1a, Rīga, Latvija, LV-1019.

Pilna informācija par akciju

Audio, video formāti no akcijas

Karstie rēķini

Projektā iesaistījies ne tikai TVNET, bet arī Latvijas radio, TV3, «Diena», draugiem.lv, pilsēta24.lv, «Socmap» un «RE:BALTICA».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams