Saeima šodien ar 65 balsīm «par» pieņēma paziņojumu par latviešu valodas valstisko lomu, paužot viedokli, ka latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda ir ietverta Satversmes kodolā un ir viens no Latvijas valsts konstitucionālās iekārtas virsprincipiem. Paziņojumā visi Latvijas pilsoņi aicināti piedalīties 18.februāra tautas nobalsošanā un atbalstīt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu.

SC balsojumā nepiedalās

Balsojumā nepiedalījās «Saskaņas centra» deputāti, kā arī deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (ZRP) un Jānis Reirs (V). «Par» balsoja «Vienotības», Zaļo un zemnieku savienības, «Visu Latvijai!»-TB/LNNK, Zatlera reformu partijas deputāti un neatkarīgie deputāti.

Paziņojumā tiek uzsvērts, ka latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda ir nedalāmi saistīta ar Latvijas valstisko identitāti, Latvijas valsts būtību, tās izveidošanas un pastāvēšanas jēgu.

Vienīgā vieta pasaulē - latviešu valodai

Paziņojumā atgādināts, ka Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur iespējama latviešu kultūras un valodas pastāvēšana un attīstība. Tajā arī tiek pausta pārliecība, ka latviešu valodai kā visu valsts iedzīvotāju kopīgajai valodai ir būtiska nozīme demokrātiskās līdzdalības un saliedētas sabiedrības nodrošināšanai Latvijā.

Koalīcijas sagatavotajā paziņojumā Saeima atgādina, ka Latvijas valsts ir izveidota latviešu nācijas pašnoteikšanās ceļā un Latvijas valsts pienākums ir pastāvīgi nodrošināt latviešu nācijas, valodas un kultūras ilgtspēju, kā arī vēlreiz apstiprina, ka Latvijas valsts garantē visu Latvijas mazākumtautību tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību.

Tāpat atgādināts, ka Eiropas Savienība, respektējot dalībvalstu identitāti, balstās tādās vērtībās kā cilvēka cieņa, brīvība, demokrātija, vienlīdzība, tiesiskums un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības, un ka šīs vērtības ir arī Latvijas kā Eiropas nacionālas un demokrātiskas valsts vērtības.

Deputāti zvērējuši stiprināt valsts valodu

Paziņojumā tiek norādīts, ka ikviens Saeimas deputāts ir zvērējis (svinīgi solījis) stiprināt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu.

Paziņojumā visi Latvijas pilsoņi aicināti piedalīties 18.februāra tautas nobalsošanā un atbalstīt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. Visi Latvijas iedzīvotāji un to apvienības aicinātas sadarboties Latvijas valstiskuma nostiprināšanā un sabiedrības saliedēšanā, kā arī nosodīt jebkāda veida nacionālā naida un neiecietības sludināšanu.

Aicina institūcijas popularizēt valsts valodu

Paziņojumā Saeima aicina valsts institūcijas aktīvi īstenot sabiedrības saliedēšanas politiku, popularizēt latviešu valodu un paplašināt tās apgūšanas iespējas; veicināt uzticēšanos starp sabiedrības grupām, starp iedzīvotājiem un valsti; informēt visus Latvijas iedzīvotājus par Latvijas valstiskuma tiesiskajiem, politiskajiem un vēsturiskajiem pamatiem un pilsoņu demokrātiskās līdzdalības iespējām.

Kā ziņots, koalīcija nespēja vienoties par atsevišķas valsts finansētas kampaņas rīkošanu pirms referenduma, bet tā vietā koalīcija nolēma, ka tiks strādāts pie īpaša Saeimas paziņojuma par referendumu un latviešu valodas statusu.

Tautas nobalsošana par grozījumiem Satversmē, kas paredz mainīt krievu valodas statusu, notiks 18.februārī. Referendumā Satversmes grozījumi tiks pieņemti, ja par tiem nobalsos vairāk nekā puse balsstiesīgo vēlētāju, kuru skaits 11.Saeimas vēlēšanās bija 1 543 786, tātad par otras valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai referendumā būs jānobalso vismaz 771 893 vēlētājiem.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO