Krievija ir viena no retajā valstīm, kad vēlēšanu dienā galvaspilsētā ierodas militāristi ar smago tehniku, gatavojoties iedzīvotāju protestiem. Šādi rīkojās arī Baltkrievijas diktators Lukašenko - pēc «pārvēlēšanās» amatā ar spēku apspieda opozīcijas demonstrācijas, apcietinot tās līderus. Tagad arī jaunais Kremļa saimnieks Vladimirs Putins izrāda nepatiku par iedzīvotāju protestiem, ļaujot OMONiešiem tos izdzenāt un arestēt vairāk nekā 550 protestētāju, tostarp pazīstamu opozīcijas aktīvistu.

(Pievienots video.)

Pēc opozīcijas līderu sniegtajām ziņām, pirmdien aizturēti 500 līdz 1000 protestētāji, bet policija ziņo par 250 Maskavā arestētājiem.

Savukārt Sanktpēterburgā policija kopumā aizturēja 300 demonstrantus, informēja kāds avots vietējā policijā.

Pēc aculiecinieku stāstītā, protesti Sanktpēterburgā pulcēja līdz pat 3000 cilvēku.

Maskavas centrā, Puškina laukumā, pirmdienas vakarā uz opozīcijas protesta mītiņu «Par godīgām vēlēšanām» sapulcējās aptuveni 20 000 demonstrantu. Turpretī, pēc policijas sniegtās informācijas, mītiņu apmeklēja aptuveni 14 000 cilvēku.

«Viņi mūs aplaupīja,» uzrunājot mītiņa dalībniekus, sacīja populārais blogeris Aleksejs Navaļnijs, kurš pēcāk tika aizturēts. «Mēs esam īstā vara!»

Opozīcijas atbalstītāji skandēja «Krievija bez Putina» un «Putins ir zaglis».

Jau ziņots, ka mītiņš noritēja mierīgi un vairums demonstrantu izklīda, tomēr radikālākajiem aktīvistiem - aptuveni tūkstotim cilvēku, kas laukumu pamest atteicās, - izraisījās sadursmes ar policiju. Desmitiem demonstrantu, arī pazīstami opozīcijas līderi, tika arestēti.

Aizturēts tika arī Kreisās frontes līderis Sergejs Udaļcovs, kā arī viens no opozīcijas kustības «Solidaritāte» līderiem - Iļja Jašins.

Udaļcovam, Jašinam un Navaļnijam otrdien jāstājas tiesas priekšā. Tiesa gan, otrdienas rītā viņi tika atbrīvoti.

Navaļnijam un Udaļcovam izvirzītas apsūdzības par administratīviem pārkāpumiem, par ko viņiem var tikt piespriests 2000 rubļu (36 latus) liels naudassods, savukārt opozīcijas kustības «Solidaritāte» līderim Jašinam draud līdz pat 15 dienām ilgs administratīvais arests, jo viņš apsūdzēts par noteikumu pārkāpumiem, organizējot mītiņu.

ASV vēstnieks Krievijā Maikls Makfols tviterī paudis satraukumu par plašajiem arestiem, uzsverot, ka pulcēšanās un vārda brīvība ir vispārējas vērtības.

Tikmēr tūkstošiem Putina atbalstītāju pirmdien pulcējās tuvāk Kremļa sienām, dziedot dziesmas, skandējot Putina vārdu un rokās turot Krievijas karogus.

Krievijas policija pirmdien paziņoja, ka izdevies novērst sprādzienus, kas esot plānoti Maskavas Manēžas laukumā Vladimira Putina atbalstītāju mītiņa laikā.

Policija vēstīja, ka Maskavas apgabalā aizturēti divi jaunieši, kuri esot izgatavojuši un tirgojuši spridzekļus. Pirms nedēļas pie viņiem esot vērsies kāds vīrietis, kurš vēlējies nopirkt vairākas bumbas, kuras plānojis izmantot 5. vai 6.martā Manēžas laukumā, kur pulcējas prezidenta vēlēšanās uzvarējušā Putina atbalstītāji.

Spridzekļu izgatavotājus policija esot atklājusi, pateicoties viņu kontam vienā no sociālajiem tīkliem, kur tie esot reklamējuši savu produkciju. Tostarp jauniešu izveidotajā lapā apmeklētāji varējuši aplūkot izgatavoto spridzekļu fotoattēlus.

Kā jau ziņots, svētdien aizvadītajās prezidenta vēlēšanās uzvarēja Putins, par kuru saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem saņemti 63,6% balsu.

Lai gan pats Putins paziņoja, ka uzvarēja godīgā un atklātā cīņā, taču Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji secināja, ka Krievijas prezidenta vēlēšanu kampaņa tika organizēta par labu Putinam, bet pašu vēlēšanu norisi aizēnoja procesuāli pārkāpumi.

Vēlēšanu kampaņas «apstākļi, nenoliedzami, bija veidoti Vladimira Putina labā», savukārt balsu skaitīšana «gandrīz trešajā daļā novēroto iecirkņu procesuālo pārkāpumu dēļ tika novērtēta negatīvi», skaidroja eksperti.

EDSO misijas vadītāja Heidi Taljavini aicināja izmeklēt visas liecības par vēlēšanu norises pārkāpumiem.

«Lai gan varasiestādes centās uzlabot caurskatāmību, joprojām valdīja plaši izplatīta neuzticība attiecībā uz vēlēšanu procesa godīgumu,» skaidroja diplomāte. «Vispirms būtu jāizmeklē visas liecības par vēlēšanu pārkāpumiem.»

Arī ASV Valsts departaments aicināja veikt «neatkarīgu, ticamu» pārkāpumu izmeklēšanu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO