Saeima šodien neatbalstīja deputāta Ingmāra Līdakas (ZZS) priekšlikumu aizliegt rituālo kaušanu, par ko asus protestus izteikusi Dzīvnieku aizsardzības ētikas padome.

Kā norādīja Līdaka, pirms vairāk nekā diviem gadiem steigā pieņemtais tiesiskais regulējums par dzīvnieku kaušanu reliģiskajiem rituāliem nav sasniedzis mērķi - nest ekonomisko labumu tautsaimniecībai, tāpēc ir no likuma izslēdzams. Līdaka arī pauda šaubas par uzņēmējiem, kas nodarbojas ar šo biznesu.

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (ZRP) norādīja, ka Latvijā šādu kaušanas metodi izmanto vismaz divi uzņēmumi, tāpēc jādomā par cilvēkiem, kuri varētu zaudēt darbu. Viņš arī aicināja vairāk domāt par cilvēkiem, nevis lopiem.

Savukārt deputāte Ilma Čepāne (V) aicināja Līdakas priekšlikumu atbalstīt un izteicās, ka par dzīvniekiem nevajadzētu domāt tikai kā par kotletēm.

Tautas kalps Dzintars Ābiķis (V) norādīja, ka mūsu senči liellopus kāvuši tieši tā - pārgriežot artēriju, nevis apdullinot, tāpēc nevajadzētu liekuļot un pasludināt mūsu senčus par noziedzniekiem.

Deputāts Andrejs Judins (V) jautāja, vai biznesu var balstīt uz cietsirdību, un uzsvēra, ka nevar aizmirst ētiku, runājot par tautsaimniecību. Savukārt Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) pauda šaubas, vai kaušana ar apdullināšanas metodi ir daudz humānāka.

Par Līdakas priekšlikumu balsoja 22 deputāti, pret bija 36, bet atturējās 12 tautas kalpi. Savukārt 18 deputāti balsojumā nepiedalījās.

Likuma «pieprasītāji» bankrotējuši

Dzīvnieku aizsardzības ētikas padome norāda, ka vairāk nekā divu gadu laikā nav piepildījušās prognozes, uz kuru pamata Latvijā tika «krasi pazemināti lauksaimniecības dzīvnieku labturības standarti un ieviesta cietsirdīga un nacionālajām tradīcijām sveša kaušanas metode».

«Jau nepilnu gadu pēc parlamenta lēmuma atļaut Latvijā kaut lopus bez apdullināšanas uzņēmums, pēc kura ierosinājuma šī kaušanas metode tika steidzamības kārtībā iekļauta likumā, - SIA «Viesuļi» - bankrotēja, tā arī nenoslēdzot solīto daudzmiljonu līgumu par «Halal» gaļas piegādi Zviedrijai,» norādīja padomes pārstāve Solvita Vība, akcentējot, ka uzņēmuma kautuvei vairākkārt mainījušies īpašnieki.

«Vispirms «Halal» gaļas biznesu pārņēma jaunreģistrēta SIA «Kebeco», kas piederēja Belizā reģistrētai ārzonas firmai «Beacon Shipping Ltd». Vēlāk «Kebeco» dalībnieku sastāvs mainījās - 30% tā daļu kopš pērnā gada novembra piederēja pašmāju uzņēmējam Gundaram Dilbam, bet atlikušie 70% - kārtējai ārzonai, Belizā reģistrētajam «Kebeco International Inc». 2011.gada laikā kautuvē saimniekojuši vēl divi uzņēmumi - SIA «Latbiomeat» un SIA «Biomeat», kas reliģiskajām tradīcijām nokāvuši attiecīgi 86 un 1638 liellopus un 79 aitas,» sacīja Vība.

Viņa arī norādīja, ka 2011.gada 17.jūnijā reģistrētās «Latbiomeat» valdē ir Viktors Barkausks un Boriss Gafts, kura vārds publikācijās oficiālajā laikrakstā «Latvijas Vēstnesis» minēts vairākos tiesu paziņojumos, kuros viņš «aicināts uz tiesas sēdēm, tostarp par parādu piedziņu».

Nav prognozētā ieguvuma tautsaimniecībai

«Solītie ieguvumi Latvijas lauksaimniecībai un ekonomikai kopumā nav sasniegti, un parlamenta «zaļā gaisma» cietsirdīgu kaušanas metožu ieviešanai 2009.gadā galvenokārt noder tikai uzņēmumiem ar neskaidru struktūru un kapitāla izcelsmi,» rezumēja Vība.

Kā ziņots, 2009.gada 17.septembrī Saeima mainīja Dzīvnieku aizsardzības likumu, atļaujot Latvijā liellopus kaut pēc musulmaņu reliģiskajām tradīcijām bez iepriekšējas apdullināšanas. Likuma pieņemšana steidzamības kārtībā tika argumentēta ar ievērojamiem eksporta tirgiem, kas kļūtu pieejami Latvijas gaļas ražotājiem, ja Latvijā būtu atļauts iegūt gaļu atbilstoši islāma reliģiskajām tradīcijām. «Viesuļi» tolaik solīja pēc reliģiskās metodes kaut līdz 2000 lopu pusgadā un eksportēt vairāk nekā 500 tonnu «Halal» gaļas mēnesī.

Kā liecina Pārtikas un veterinārā dienesta dati, kopumā pagājušajā gadā Latvijā saskaņā ar reliģisko kopienu tradicionālajām metodēm nokauti 2317 liellopi jeb 2,5% no kopējā nokauto liellopu skaita un 269 aitas jeb 2,4% no kopējā nokauto aitu skaita.

EK iebildusi Latvijas plānam speciāli marķēt šādu gaļu

Eiropas Komisija (EK) sniegusi negatīvu atzinumu Latvijā sagatavotajam valdības noteikumu projektam, kas paredzēja speciāli marķēt rituālajā kaušanā iegūto gaļu.

Zemkopības ministrijas sagatavotajā noteikumu projektā cita starpā bija minēta prasība, ka svaigu gaļu, maltu gaļu, mehāniski atdalītu gaļu, gaļas izstrādājumus un gaļas produktus, kas iegūti no dzīvniekiem, kuri kauti atbilstoši reliģisko kopienu tradicionālajām gaļas ieguves metodēm, marķē, norādot izmantoto kaušanas metodi.

Latvija savu ieceri pamatoja ar nepieciešamību informēt patērētājus. Savukārt EK to uzskatīja par nepietiekamu argumentāciju un speciālas marķēšanas ieviešanu - par neatbilstošu ES regulām.

Pēc EK atzinuma noteikumu projekta «Latvijā iegūtas un vietējā tirgū izplatāmas gaļas, maltas gaļas, mehāniski atdalītas gaļas, gaļas izstrādājumu un gaļas produktu marķēšanas noteikumi» virzība apstājusies.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO