Pie Norvēģijas vēstniecības Rīgā, Zirgu ielā 14, šodien notika pikets, kurā pulcējās 12 cilvēki, lai atbalstītu Norvēģijā dzīvojošo Latvijas pilsoni Andri Baltruņķi un pievērstu uzmanību problēmām viņa ģimenē.

Miermīlīgā un klusā akcijā lielākoties pulcējušies Baltruņķa radi un daži draugi, kuri tur rokās plakātus ar dažādiem saukļiem, piemēram, «Rokas nost no Latvijas bērniem!», «Norvēģija ir ģimenei visnaidīgākā zeme Eiropā». Uzrakstos lasāmi pārmetumi, ka Norvēģija mēģina uzlabot savu demogrāfisko situāciju uz citu valstu bērnu rēķina un ka karalistes likumi rakstīti tā, it kā bērni būtu valsts īpašums, nevis ģimenes lolojums.

«Lūdzu, atdodiet man manu mazdēliņu,» sarkaniem burtiem uz plakāta līdzās kāda zēna fotogrāfijai vēsta vecmāmiņas plakāts. Piketa norisei seko pāris policistu.

Piketu organizē sabiedriskais aktīvists Fjodors Paņkins. Viņš atzina, ka ar Baltruņķu ģimeni viņam nav nekādas saistības, taču viņu uzrunājis LNT raidījuma «Tautas balss» sižets februāra nogalē par vīrieti, kurš dzīvo un strādā Norvēģijā. 2010.gada vasarā Baltruņķis autoavārijā zaudējis sievu, bet aptuveni pirms gada Norvēģijas bērnu aizsardzības dienesta darbinieki atņēmuši viņam aptuveni 10 gadus veco audžudēlu un aptuveni trīs gadus veco meitiņu, jo radušās aizdomas, ka vientuļais tēvs pret bērniem izturējies vardarbīgi.

Ekspertīzēs vardarbības pēdas nav konstatētas, tomēr tēvam joprojām nav izdevies bērnus atgūt, un tagad tie nodoti jau trešās audžuģimenes aprūpē, kaut bērniem ir trīs vecmāmiņas, no kurām viena jau 11 gadus dzīvo Norvēģijā. Pēc Paņkina stāstītā, Norvēģijas varas iestādes atteikušās uzticēt bērnus Andra mātei, jo viņa esot pārāk veca, turklāt pastāvot risks, ka viņa būs lojāla pret dēlu un ļaus tēvam tikties ar bērniem.

Vētsnieks sola palīdzēt

Paņkins pastāstīja, ka 15 dienu laikā savācis visu pieejamo informāciju par šo ģimeni un nolēmis mēģināt palīdzēt, jo radinieki paši ieslīguši neziņā un bezcerībā. Lai pievērstu problēmai uzmanību un veicinātu problēmas risināšanu, Paņkins pie Norvēģijas vēstniecības Latvijā organizējis atbalsta akciju Baltruņķim.

Pie piketa dalībniekiem šodien uz sarunu iznācis Norvēģijas Karalistes vēstnieks Latvijā Jāns Grēvstads, kurš esot apņēmies būt par informatīvo tiltu starp latviešu ģimeni un Norvēģijas valsti. Vienlaikus vēstnieks atzinis, ka Norvēģijā ik gadu gan no norvēģu, gan iebraucēju ģimenēm tiek izņemti ap 11 000 bērnu. «Problēma ir tā, ka uz visiem bērniem, kas atrodas Norvēģijas teritorijā, attiecas viss tas pats, kas uz norvēģu bērniem,» uzskata Paņkins.

Piketa organizators pauda apņēmību arī turpmāk aktīvi meklēt iespējas, kā palīdzēt Baltruņķim atgūt bērnus, lai tie varētu pārcelties atpakaļ uz Latviju pie radiem. «Gribu aicināt Tieslietu ministriju, Ārlietu ministriju un citas iestādes vairāk pievērst uzmanību ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem un viņu problēmām,» uzsvēra Paņkins.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams