Krievijas īstenotā dzīvo cūku importa aizliegums no 27 Eiropas Savienības (ES) valstīm tiek īstenots Eiropas Komisijas (EK) neizdarības dēļ un arī atrisināt šo problēmu var tikai EK, šodien pēc tikšanās ar Latvijas zemkopības ministri Laimdotu Straujumu sacīja Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs.

Krievijas vēstnieks akcentēja, ka dzīvo cūku importa aizliegumu ir jārisina visai ES kopā un, visticamāk, Krievija nepieņems izņēmumus attiecībā uz kādām atsevišķām valstīm. Iepriekš bija izskanējis, ka Krievija iespējams varētu atcelt dzīvo cūku importa aizliegumu attiecībā uz Dāniju un Spāniju. Tomēr Vešņakovs uzsvēra, ka viņam šādas informācijas nav.

Vešņakovs arī piebilda, ka ir informēts par Latvijas vēlmi dzīvo cūku importa aizliegumu risināt divpusējās sarunās, par šo Latvijas iniciatīvu ir informēts Krievijas veterinārais dienests, kas šo jautājumu izskatīs.

Vēstnieks norādīja, ka viņa rīcībā nav informācijas, ka Krievija varētu vai plānotu ieviest cūkgaļas importa aizliegumu no ES valstīm.

Kā ziņots, no 20.marta Krievija ieviesusi dzīvu mājlopu importa aizliegumu no Eiropas Savienības dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā. Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem 2011.gadā 77% no kopējā Latvijas dzīvo cūku eksporta bija eksports uz Krieviju. 2011.gadā dzīvās cūkas bija ceturtā nozīmīgākā uz Krieviju eksportējamo produktu grupa jeb 5% no kopējās eksporta vērtības. Kopš 2008.gada dzīvo cūku eksports pieauga piecas reizes - no 3300 tonnām 2008.gadā līdz 16 300 tonnām 2011.gadā.

2011.gadā uz Krieviju tika eksportēti 28% no visa Latvijas lauksaimniecības produktu eksporta jeb 69% no visa Latvijas lauksaimniecības produktu eksporta apjoma uz trešajām valstīm. Nozīmīgākās Latvijas eksporta produktu grupas, kas veido 83% no kopējā Latvijas lauksaimniecības produktu eksporta uz Krieviju, ir alkoholiskie un bezalkoholiskie dzērieni, gaļas un zivju izstrādājumi, kā arī dzīvi dzīvnieki (dzīvas cūkas). Tāpat uz Krieviju eksportēja Latvijā ražoto pienu, piena produktus un olas.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams