Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko otrdien deva rīkojumu pārtraukt Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropu pēc tam, kad Krievija samazināja gāzes piegādes apjomu Baltkrievijai, paziņoja prezidenta preses pārstāvis.

Papildināts ar Ekonomikas ministrijas komentāru

Lukašenko norādīja, ka necietīs Krievijas varasiestāžu pazemojumu, un apsūdzēja gāzes koncernu "Gazprom" gāzes tranzīta nodevu nemaksāšanā.

"Es esmu devis rīkojumu valdībai apturēt [Krievijas gāzes] tranzītu cauri Baltkrievijai, līdz "Gazprom" mums samaksās par tranzītu," tiekoties ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, sacīja Lukašenko.

Kā ziņots, Krievija otrdien samazināja gāzes piegādi Baltkrievijai par 30%.

"Aizvadītās diennakts laikā Baltkrievija nav veikusi nekādas darbības, lai atmaksātu parādu par Krievijas gāzes piegādēm, un, sākot no 22.jūnija plkst.10, mēs samazinām gāzes piegādi Baltkrievijai par 30% no kopējā dienas apjoma," informēja "Gazprom" valdes priekšsēdētājs Aleksejs Millers.

Jau ziņots, ka 200 miljonu dolāru (113 miljonu latu) lielā parāda dēļ Maskava pirmdien samazināja gāzes piegādi Minskai par 15% no plānotā ikdienas apjoma.

Millers arī pirmdien brīdināja, ka piegādes samazinājums var sasniegt līdz pat 85% proporcionāli parāda lielumam, gan neprecizējot pakāpeniskās piegādes samazināšanas laika ietvarus.

Tajā pat laikā Baltkrievija vēsta, ka "Gazprom" tranzīta nodevās ir parādā vairāk nekā 200 miljonus dolāru.

Lukašenko otrdien arī kritizēja Krievijas prezidentu Dmitriju Medvedevu, sakot, ka viņa uzvedība un daiļrunība nepieklājas valsts vadītājam.

Pēc tam, kad Baltkrievija pirmdien piedāvāja segt gāzes parādu apmaiņā pret tehniku un iekārtām, Medvedevs televīzijas pārraidē paziņoja, ka Krievija "kā maksāšanas līdzekļus nepieņems ne pīrāgus, ne sviestu, ne sieru, ne pankūkas, ne kaut ko citu."

"Krievijas prezidenta paziņojums pazemo Baltkrievijas cilvēkus," sacīja Lukašenko.

Viņš arī pavēstīja, ka "Gazprom" Baltkrievijai gāzes tranzīta nodevās parādā ir 260 miljonus dolāru (146,9 miljonus latu).

"Viņi ["Gazprom"] mums pusgada laikā nav samaksājuši ne kapeiku," norādīja Baltkrievijas prezidents.

Tajā pat laikā Eiropas Komisija (EK) otrdien aicināja Baltkrieviju un Krieviju cienīt to līgumiskās saistības, norādot, ka abu valstu nesaskaņas apdraud dabasgāzes piegādes Eiropai.

Eiropas Savienības (ES) preses sekretāre paziņoja, ka nav saņēmusi informāciju par gāzes piegāžu problēmām bloka dalībvalstīs.

Viņa piebilda, ka, Baltkrievijai pārtraucot gāzes tranzītu, Krievija var to nosūtīt Eiropai pa citiem cauruļvadiem, piemēram, palielinot gāzes tranzītu cauri Ukrainas teritorijai.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams