Koalīcijas partneri nav gatavi bez ierunām piekrist Finanšu ministrijas rosinājumiem. Visplašākās debates ir par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Jau rīt plānota koalīcijas ārkārtas sanāksme, kuras laikā premjers cer panākt gala vienošanos par nodokļu izmaiņām tuvākajos gados, šovakar vēstīja LNT ziņas.

Finanšu ministrija piedāvā jau šogad no 1.jūlija PVN samazināt no 22% līdz 21%, bet IIN likmi par vienu procentpunktu samazināt, sākot ar nākamā gada 1.janvāri.

Izsaka dažādus variantus

Valdošajā koalīcijā līdz šim nebija vienprātīga atbalsta piedāvātajām nodokļu izmaiņām, tāpēc premjers Valdis Dombrovskis (V) šodien kopā ar finanšu ministru Andri Vilku (V) devās pie visiem koalīcijas partneriem, lai panāktu vienošanos.

Premjeru atbalstījis tā dēvētais Klāva Olšteina sešinieks, bet deputāti vērsuši uzmanību, ka jādomā par valsts tēriņu ierobežošanu un kā piedāvāt privātpersonām uz izdevīgiem procentiem ieguldīt uzkrājumus, jo PVN samazināšana vien var nedot vēlamo inflācijas samazinājumu.

Tikmēr Nacionālā apvienība joprojām uzskata, ka tomēr pareizāk būtu ieviest samazināto, 12% PVN likmi atsevišķām pārtikas preču grupām. Finanšu ministrija iebilst, jo to nevar paspēt izdarīt līdz jūlijam. Tāpēc Nacionālā apvienība ir gatava atbalstīt vispārēju PVN samazināšanu par vienu procentpunktu, pretī prasot naudu sev politiski svarīgām jomām.

Saeimas deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) intervijā LNT ziņām atzina: «Ja Finanšu ministrijas nostāja ir tāda, tad mums vienīgais, par ko mums vajadzētu vienoties, un uz to mēs, visdrīzākais, varētu arī iet, - kādi ir tie citi nosacījumi, kur ir nepieciešama budžeta pārdale, - kultūras joma vai demogrāfijas joma, ja mēs pieņemam šo konceptu, ko piedāvā Finanšu ministrija.»

Nākamo trīs gadu laikā samazinās IIN

Bez kompromisiem nav gatava piekāpties arī «Reformu partija», kas uzskata, ka vissvarīgāk ir samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Šodien ar premjeru Dombrovski panākta vienošanās, ka nākamo trīs gadu laikā šis nodoklis tiks samazināts par 5%.

«Es domāju, ka tas ir bijis kompromiss, ņemot vērā to, ka mūsu partijas programmā galvenā prioritāte ir darbaspēka nodokļa samazināšana nākamo trīs gadu laikā. Līdz ar to mēs arī esam panākuši lielu daļu no tā, ko esam solījuši vēlētājiem,» uzskata Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Līdz ar to koalīcijas sarunas par nodokļu samazināšanu nav iztikušas bez politiskās tirgošanās. «Protams, katrai frakcijai ir kaut kādi jautājumi, ko tās no savas puses vēlas aktualizēt, un Finanšu ministrija jau arī atbilstoši šīm konsultācijām, kas ir notikušas, šo priekšlikumu turpina precizēt un modificēt, tajā skaitā, kas attiecas, piemēram, uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām. Šis ir dinamisks process, bet mēs virzāmies, kā es saku, uz vienu lēmumu,» tā raidījumam norādīja premjers.

Jau rīt, 10.maijā, plānota koalīcijas ārkārtas sanāksme, kuras laikā premjers cer panākt gala vienošanos par nodokļu izmaiņām tuvākajos gados.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO