Tiesā nākamo otrdien būs jālemj par Latvijas Mākslinieku savienību (LMS), par kuru iesniegts maksātnespējas pieprasījums. Paši mākslnieki gan uzskata, ka savienības bankrots ticis rūpīgi organizēts, lai panāktu 16 tūkstošu LMS īpašumā esošo mākslas darbu izpārdošanu, svētdien informēja LNT ziņas.

Bieži piesauktais aizspriedums, ka mākslinieki nav tie praktiskākie ļaudis, kļūst visnotaļ ticams, vērojot Latvijas Māsklinieku savienību (LMS), kas ieslīgusi ievērojamā komunālo parādu nastā. Vadība vaino apsaimniekotājus, apsaimniekotāji vadību, bet savienības iekšējie opozicionāri – visus reizē.

LMS parādā par apsaimniekošanu

SIA «OSBY», kas vēl līdz martam nodarbojās ar LMS īpašumu apsaimniekošanu, tiesā iesniegusi tās maksātnespējas pieprasījumu. Savienība firmai esot parādā 7700 latu. Taču, pēc savienības prezidenta un tēlnieka Igora Dobičina domām, īstā cīņa notiek par savienības īpašumā esošo miljoniem latu vērto mākslas darbu kolekciju. «OSBY» vēloties panākt savienības bankrotu, lai tā būtu spiesta krājumus izpārdot.

Dobičins intervijā LNT ziņām pauda uzskatu:

«Šī prasība tagad ir atriebība par to, ka neizdevās acīmredzot iepriekš paredzētais reiderisma plāns

- mākslas darbu laišana tirgū par dempinga cenām, jo nekustamais īpašums tagad nav vērtē, bet mākslas tirgus joprojām ir dzīvs un tur nav šaubu, ka tur ir nopietni cilvēki ar nopietniem līdzekļiem.»

LMS ienākumus veido biedru naudas un telpu iznomāšana. Tomēr ar to nav bijis pietiekami, lai segtu visus izdevumus. Dobičins atzīst, ka kopumā komunālajos parādos uzkrāti 50 000 latu, taču grūtībās vaino apsaimniekotāju.

Apsaimniekotāju pārstāvis, SIA «OSBY» projektu vadītājs Indulis Bagātais savukārt pārmetumus noraida un apgalvo, ka savienības prezidents pats šķērdējis naudu, rīkojot dažādus pasākumus, izstādes un braucienus.

«Mūsu mērķis ir saņemt tikai savu atalgojumu, lai varētu norēķināties līdz galam ar apkopējiem, sētniekiem un par gāzes saimniecību, tas arī viss. Ja Dobičina kungs pat nezina, ko nozīmē vārds reiderisms, tad lai paņem grāmatu un izlasa,» komentēja Bagātais.

Kam izdevīgs LMS bankrots?

Izveidojusies situācija šķiet absurda daudziem LMS biedriem. Indulis Bagātais ar savienības saimniecības lietām nodarbojies arī agrāk, un nesaskaņām esot garāka vēsture. Tas gan pērn neesot liedzis LMS noslēgt jaunu apsaimniekošanas līgumu ar Bagātā tagad pārstāvēto firmu, kas pieder viņa sievai.

Arī opozicionāri uzskata, ka kāds cenšas panākt LMS bankrotu, lai uzpirktu tās nekustamos īpašumus un mākslas darbus. Māksliniece un bijusī LMS valdes locekle Solveiga Vasiļjeva raidījumam norādīja: «Faktiski visu laiku jau tāds scenārijs brieda, jo tas spiediens no ārpuses un vispār

tā vēlme šīs organizācijas bankrotā ir bijusi jau izsenis, faktiski jau no 2005.gada.»

Opozicionāri tagadējās problēmās vaino gan esošo savienības vadītāju Dobičinu, gan arī bijušo - Mārtiņu Heimrātu, kuru rīcība ar savienības kasi nav raisījusi uzticību, un ticis nolemts veikt auditu.

Vasiļjeva piebilda: «Tad tika drausmīgā histērijā, vienkārši jāsaka histēriskā tempā, tur apmelojot un viskautko tur, Heimrāds sāka parakstu vākšanu par ārkārtas kongresu. Tikko, var teikt, kā šis nelikumīgais ārkārtas kongress noritēja, momentā tika pārtraukts audits.»

Par šī pērnvasar notikušā kongresa likumību, kurā Dobičins ievēlēts par LMS prezidentu, notiek tiesvedība. Dobičins gan uzskata: «Mākslas jomā vienmēr ir raksturīgas intrigas, vienmēr ir raksturīgi kašķi.»

Jebkādu iespēju, ka LMS varētu būt maksātnespējīga, Dobičins noraida. Savukārt opozicionāri ir apņēmušies panākt savienības ārkārtas kongresa sasaukšanu, lai vēlētu jaunu vadību, vēstīja LNT ziņas.

Skatīt pievienoto video.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams