Bijušais Lietuvas prezidents Valds Adamkus sestdien Gruzijas kūrortā Anaklijā atklāja savā vārdā nosauktu prospektu, un atklāšanas runā kritizēja Lietuvas un starptautiskās sabiedrības nostāju Krievijas un Gruzijas konflikta jautājumā.

"Pat mūsu vidū ir dzirdamas skaļas balsis, kuras ierosina nepievērst uzmanību šai problēmai, lai tikai nesabojātu attiecības ar citiem Gruzijas dēļ, ir mēģinājumi pieņemt situāciju tādu, kāda tā ir. To es nekad nevarēšu pieņemt un nepieņemšu. Es pacelšu savu balsi un teikšu, ka nav solīdi būt tādas starptautiskās sabiedrības loceklim, kurā dažādām valstīm ir atšķirīgi likumi," aģentūrai BNS telefonintervijā no Anaklijas teica Adamkus.

Viņš sacīja, ka nevēlas iejaukties pašreizējā Lietuvas ārpolitikā, taču nespēj samierināties ar vienaldzību un klusēšanu.

"Es negribu iejaukties pašreizējā Lietuvas ārpolitikā, taču kā privātpersona un kā lietuvietis es nespēju samierināties ar pašreizējo [Lietuvas oficiālo] nostāju. Es uzskatu, ka, ja mēs iesim pa zināmu vienaldzības ceļu un mēģināsim pievērt acis uz starptautiskajā arēnā notiekošo, tas nedarīs godu Lietuvai," teica Adamkus.

Viņš pauda viedokli, ka starptautiskajā arēnā dominējošā nostāja rada iespaidu par mēģinājumu apzināti izvairīties no konflikta risinājuma.

"Pēc tam, kad par dažu Gruzijas teritorijas daļu okupāciju kļuva publiski zināms, starptautiskā sabiedrība, kas konflikta pirmajās dienās reaģēja dažādi, pēkšņi apklusa. Šķiet, ka pēdējos divos gados ir bijuši gandrīz vai apzināti mēģinājumi paslaucīt notikušo zem paklāja, it kā laiks varētu atrisināt jautājumu, ikviens aizmirstu notikušo un dzīve turpinātos kā ierasts," aģentūrai BNS teica Adamkus, kurš uzturas privātā vizītē Gruzijā.

Anaklija atrodas Gruzijas ziemeļos netālu no robežas ar Abhāziju.

Gruzija naktī uz 2008.gada 8.augustu ieveda savu karaspēku separātiskajā Dienvidosetijā. Krievija uz to reaģēja, ievedot savus spēkus Dienvidosetijā un padzenot no turienes Gruzijas karaspēku, kā arī okupējot daļu Gruzijas.

Īstenojot ar toreizējās Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī starpniecību panākto sešu punktu pamiera vienošanos, Krievija 22.augustā pabeidza karavīru izvešanu no Gruzijas. Savukārt saskaņā ar Sarkozī un Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva 8.septembra vienošanos Krievija 8.oktobrī pabeidza karaspēka izvešanu no pašas izveidotajām tā dēvētajām drošības zonām pie Abhāzijas un Dienvidosetijas.

Valds Adamkus bija viens no četriem Austrumeiropas valstu līderiem, kuri 2008.gada augustā ieradās Tbilisi, lai paustu atbalstu Gruzijai pēc militārā konflikta sākuma ar Krieviju. Pārēji trīs līderi, kuri kopā ar viņu ieradās Tbilisi, bija toreizējais Latvijas premjerministrs Ivars Godmanis, toreizējais Polijas prezidents Lehs Kačiņskis un Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO