Jānis ir viens no tiem, kurš jau ieguvis jauno personas apliecību jeb identifikācijas karti (eID). Taču prieki par to bijuši īsi, jo, uzrādot šo līdznešanai ērto dokumentu dažādās tirdzniecības vietās, pārdevēji to nav atzinuši par personu apliecinošu dokumentu. Jaunietis ir sašutis par to, ka par eID pārdevēji nav atbilstoši informēti, pirmdien vēstīja LNT raidījums «Tautas balss».

Atsaka pārdot preci

Raidījums norādīja, ka saņemti ir vairāki «Tautas balss» skatītāju sūtīti e-pasti, kuros viņi sūdzas par to, ka jaunās eID kartes pārdevēji neuzskata par personu apliecinošu dokumentu. Jānis ir viens no viņiem, kurš publiski pauda savu neapmierinātību ar šo situāciju.

«Aprīlī nolēmu uztaisīt eID karti, jo pērku gan cigaretes, gan alkoholu un man negribējās staipīt visu laiku līdzi pasi. Pēc divām nedēļām saņēmu šo karti, priecīgs ar viņu staigāju apkārt un nolēmu Narvesen iegriezties nopirkt cigaretes,» stāstīja Jānis. Pārdevēja prasījusi uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos, ka jaunietis ir jau 18 gadus vecs.

Jānis šai kioska pārdevējai parādījis jauniegūto eID karti, bet viņa pieprasījusi pasi vai autovadītāja apliecību. «Centos ieskaidrot, ka kartīte, uz kuras rakstīts «Latvijas Republikas personas apliecība», ir personu apliecinošs dokuments, bet neviens netic,» izmisis ir Jānis.

Pārdevēji nezina eID karšu nozīmi

Pārdevēja esot konsultējusies ar citiem kolēģiem un kopā nosprieduši, ka eID karte nav dokuments. Tas Jāni esot pamatīgi saniknojis, tādēļ viņš devies uz citu tirdzniecības vietu pārliecināties, kā reaģēs citur.

Jānis «Tautas balsij» atzina: «Intereses pēc devos vēl uz nākamo Narvesen, paprasīju to pašu. Viņa tur teica tieši to pašu, ka personas apliecība nav personu apliecinošs dokuments. Es vēl intereses pēc atradu likumiem.lv pantu par šiem dokumentiem, un tur ir tieši uzskaitīts, ka personu apliecinoši dokumenti ir pase un personas apliecība.»

Identifikācijas karti jaunietis izņēmis tāpēc, ka tā ir ērta, laminēta un to var ielikt makā – pārnēsāt kā vadītāja apliecību. «Tā der ceļošanai pa valstīm un tai klāt nāk arī elektroniskais paraksts, ir ērti lietojama,» ieguvumus uzskaita Jānis. Tāpēc viņš ir neizpratnē, kāpēc šo dokumentu pārdevēji Latvijā nepazīst.

Šāds personu apliecinošs dokuments, kāds ir eID, tiek izmantots visur Eiropā. Piemēram, kaimiņos Igaunijā to iedzīvotāji lieto jau desmit gadus. Tagad arī Latvijā šogad kopš 1.aprīļa tādas sāka izsniegt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP).

eID ir līdzvērtīga pasei

eID ir tieši tāds pats dokuments kā pase, atgādina PMLP pārstāvis Andrejs Rjabcevs. «Likumā ir noteikts, ka šie divi dokumentu veidi - personas apliecības un pases - ir līdzvērtīgi, tas nozīmē, ka visi pakalpojumi, kas ir pieejami ar pasi, ir pieejami arī ar personas apliecību, kas apliecina šīs kartes turētāja identitāti,» sacīja eksperts.

Identifikācijas karti var saņemt tieši tādā pašā kārtībā kā pasi. Tam nepieciešams nofotografēties, nodot pirkstu nospiedumus un parakstīties. Vienīgais, ko vēl šobrīd nevar darīt ar identifikācijas kartēm, ir piedalīties vēlēšanās. Taču arī tas tikai līdz brīdim, kad Latvijā tiks ieviesta elektroniskā vēlēšanu sistēma, bet visādi citādi šī eID karte darbojas un dod tieši tādas pašas tiesības kā pase.

Rjabcevs norādīja: «Šīs kartes Latvijā sāka izsniegt no 1.aprīļa, kas nozīmē, ka vēl nav pagājuši divi mēneši. Taču jāsaka, ka interese ir ļoti liela un šis dokuments arvien nostiprina savas pozīcijas, jo šobrīd ir jau 20 tūkstoši pieteikumu uz personas apliecību saņemšanu.»

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO