Latvijā ir daudz nostūru, kur par kvalitatīvu interneta pieslēgumu, kas turklāt pieejams par saprātīgu cenu, joprojām var tikai sapņot. Tādā situācijā ir arī Rēzeknes novada lauku tūrisma saimniecības «Dīķi» saimnieks Broņislavs Spaļs, vēstīja LNT raidījums «Tautas balss».

Jāiztiek bez mājas lapas internetā

«Tad es varētu izveidot savu mājas lapu internetā, kur likt iekšā kādus jaunumus un cilvēki varētu skatīties, jo vasara, tur zied puķes, nārsto zivis, vēl kaut kas notiek dabā. To visu varētu ielikt iekšā un varētu redzēt, braukt skatīties, bet nu vienkārši nav tādas iespējas,» sarūgtināts ir Spaļs.

Sākot biznesu, saimnieks ar interesi apmeklējis lauku tūrisma mītņu seminārus un mācījies, kā savām vajadzībām izmantot internetu. «Reālā situācija ir tāda, ka šeit sakaru praktiski nav. Vienīgais ir Latvijas Mobilais telefons, bet tas arī ir nepastāvīgs,» atzīst viņš.

Tādēļ Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki uzskata – šāda situācija nav normāla. Internetam ar līdzvērtīgiem noteikumiem ir jābūt pieejamam ikvienam.

RTU zinātnieki vieš cerību

RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna intervijā «Tautas balsij» pauž viedokli: «Tā viennozīmīgi ir nevienlīdzība, tas nozīmē, ka vieniem ir lielākas iespējas radīt biznesu nekā citiem. Un īpaši tagad, kad lai veiktu kaut kādu maksājumu, jums vajag braukt uz vietējo centru, maksāt, kas laika ziņā aizņem daudz vairāk resursu nekā pilsētniekam, kurš to var izdarīt sekundes laikā.»

Teorētiski internets Latvijā ir pieejams visiem, jautājums tikai – cik tas maksā un kāda ir kvalitāte. RTU Telekomunikāciju institūtā izstrādā projektu, kura sūtība ir ikvienam - pat vistālākajā lauku sētā - nodrošināt internetu ar «labu datu pārraides apjomu un labu cenu». Tam pamatā – cilvēka mata biezuma optiskā šķiedra.

Tuvākajos gados Latvijā ar Eiropas finansējumu plānots izveidot optisko sakaru tīklu – līdz 2015.gadam jāizveido 1600 kilometru garš optiskās šķiedras tīkls ar aptuveni 200 savienojuma punktiem. Pētnieki uzskata, ka ar to pietiks, lai internets būtu pieejams arī tā sauktajos baltajos plankumos.

Skatīt pievienoto video!

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO