Šaušana, patrulēšana pilsētā un gaisa uzlidojumi. Tādas militārās aktivitātes šomēnes noris Ādažu poligonā starptautisko militāro mācību «Saber Strike 2012» ietvaros. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kareivji uz lauka šajās mācībās var rēķināties ar atbalstu no gaisa, tā trešdienas vakarā informēja LNT ziņas.

ASV karavīri izgājuši Ādažu ielās. Iespējami pietuvināti reālajiem apstākļiem ASV kareivji, latviešu instruktoru pavadīti, šodien devās uz vietējo skolu. Kareivju uzdevums bijis noskaidrot situāciju skolā tā, it kā tā būtu kādas nemieru pārņemtas valsts mācību iestāde, tā Ādažos novēroja LNT ziņas.

Sarunas ar vietējās skolas direktori notiek draudzīgā gaisotnē. Kāds kareivis mācās sarunāties ar vietējās pašvaldības iestāžu pārstāvjiem, lai gūtu priekšstatu par apkārtnē notiekošo.

«Mēģinām izveidot draudzīgas attiecības - tieši tāpat kā tad, ja mēs šeit būtu reālos kaujas apstākļos,» tā militāro mācību uzdevumu raidījumam skaidro ASV bruņoto spēku jūras kājnieks, kapteinis Kevins Odonels.

NBS kapteinis, instruktors Agris Liepiņš piebilst, ka ārvalstu kareivjiem esot jāuzklausa, kādas problēmas pastāv, jācenšas saprast un palīdzēt. «Tad šeit mēs to darām – saprotam, kas ir un kas nav skolā, un tad pieņemam lēmumu, kā rīkoties,» viņš precizēja.

Tāpat kā Ādažu skolu, kareivji apmeklēja arī vietējo policiju un pašvaldību, kur viņi mācījās iedibināt draudzīgas attiecības. Savukārt vietējie Ādažu zēni, bruņojušies ar ūdens pistolēm, gluži kā nemiernieki ASV kareivjiem atslābt neļāva.

Tikmēr Ādažu poligonā kareivji šāva ar īstām kaujas patronām. Kareivji uz lauka šauj pa mērķiem un trenējas evakuēt ievainotos. Taču galvenais treniņš ir vērsts sadarbībai ar gaisa spēkiem. «Mums bija plānota aviācija arī pagājušo reizi, bet šoreiz jūs jau dzirdat, ka tā ir un izpilda praktiskos uzdevumus,» komentēja NBS kājnieku brigādes komandieris, pulkvedis Dzintars Roga.

Starptautisko militāro mācību «Saber Strike 2012» gaisa uzlidojumus koordinējot Latvijas kareivji. Tik augsta līmeņa speciālisti ir vēl tikai aptuveni trim Eiropas valstīm.

ASV armijas Eiropā komandieris, ģenerālleitnants Marks Hertlings LNT ziņām uzsvēra, ka svarīgas ir ne tikai taktiskās mācības, bet arī sadarbības veicināšana starp dažādu valstu kareivjiem. «Šīs ir ļoti vērtīgas mācības. Latvieši kontrolē uzbrukumus no gaisa. Lietuvieši, latvieši un igauņi sadarbojas un māca arī mūsējos, tās ir lieliskas mācības,» viņš atzina.

Šā gada «Saber Strike» mācības norit divās valstīs - Latvijā un Igaunijā. Latvijā aizrit lauka mācības, bet Igaunijā kareivji apgūst zināšanas štāba mācībās. Kopā mācībās piedalās vairāk nekā 2000 kareivju no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, ASV, Kanādas, Lielbritānijas un Francijas.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO