Uzņēmēji topošajiem darbiniekiem profesionālās iemaņas iesaka apgūt Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), secināts Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un karjeras portāla «Prakse.lv» veiktajā uzņēmēju aptaujā.

Otrajā vietā seko Latvijas Universitāte (LU), bet trešajā - Banku augstskola. Ceturtajā vietā ierindojusies Latvijas Lauksaimniecības universitāte, piektajā - «Turība», sestajā - Rīgas Tehniskā koledža, septītajā - Vidzemes Augstskola, astotajā - Rīgas Stradiņa universitāte, devītajā - Alberta koledža, bet desmitajā - Rīgas ekonomikas augstskola.

Savukārt starp studiju programmām uzņēmēji pirmajā vietā izvirzījuši RTU programmu «Datorsistēmas», otrajā vietā seko šāda pati programma LU, bet trešajā minēta Rīgas Tehniskās koledžas programma «Inženiermehānika».

Kopumā aptaujā piedalījās 166 uzņēmumi, no kuriem 90% darbojas Rīgā. Aptaujā piedalījās tādas kompānijas kā AS «Latvenergo», AS «Seversraļlat», SIA «Rimi Latvia», SIA «Merks», AAS «Ergo», AS «Swedbank», SIA «Aerodium», SIA «Baltic Taxi» un citi.

Jau ziņots, ka, saglabājoties pašreizējām ekonomiskās izaugsmes prognozēm, kritiska situācija darbaspēka nodrošinājumā varētu veidoties jau 2016.gadā, kad darba spēka pieprasījums sāks pārsniegt piedāvājumu.

Pie šāda secinājuma nonākuši projekta «Nozaru kvalifikācijas sistēmas izveide un profesionālās izglītības efektivitātes un kvalitātes paaugstināšana» autori - Latvijas Darba devēju konfederācija, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, Valsts izglītības satura centrs un Izglītības kvalitātes valsts dienests.

Tiek prognozēts, ka 2020.gadā darba spējīgo iedzīvotāju daļa saruks par 15%, bet ekonomiski aktīvā darbaspēka piedāvājums būs par 8% mazāks salīdzinājumā ar 2011.gadu.

«Tādēļ ir vitāli svarīgi maksimāli uzlabot pāreju no izglītības sistēmas uz darba tirgu, lai mazinātu iespējamās negatīvās sekas,» norāda projekta autori.

Projekta autori uzskata, ka izglītības ietvaram jābūt orientētam uz darba tirgus pieprasījuma apmierināšanu, lai nodrošinātu nepieciešamo speciālistu piesaisti pirmkārt no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotāju vidus. Tikai tādā veidā iespējams samazināt jauniešu bezdarbu, vienlaikus nodrošinot nozares ar nepieciešamiem speciālistiem.

Nozaru eksperti atzīst, ka 2008.gada ekonomiskā krīze būtiski ietekmēja nozarēs strādājošo cilvēku skaita samazināšanos, bet pēdējā gada laikā notiek pakāpenisks nodarbinātības rādītāju pieaugums katrā nozarē. Strauju darbinieku skaita pieaugumu neviens no nozares ekspertiem neprognozē tuvāko triju piecu gadu laikā. Kopīga tendence visām nozarēm ir pieprasījuma kritums pēc mazkvalificēta darbaspēka, jo tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas un attīstās procesi.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO