Pēc atgriešanās no Zviedrijas Zigmārs jau vairākus mēnešus strādā Rīgas 45.vidusskolā par strādnieku. Viendien viņš, remontējot skolas klasi, neveiksmīgi nokritis no augstuma. Taču kolēģi neesot izsaukuši ātro palīdzību, turklāt jau sākuši meklēt cietušā vietā jaunu darbinieku, lai gan Zigmāram ir oficiāla slimības lapa, ceturtdien vēstīja LNT raidījums «Tautas balss».

Strādniekam liek remontēt pusi skolas

Zigmāra pienākumos Rīgas 45.vidusskolā ietilpst visdažādākie darbi – viņš ir gan elektriķis un santehniķis, gan namdaris un galdnieks, kā arī veic citus saimniecības darbus.

Strādnieka darbu viņš skolā darot viens pats, par to saņemot 190 latu algu pēc nodokļu nomaksas. «Es jau smējos, ka direktoram sešas vietnieces, bet man ir sešas profesijas. Alga ir 190 lati un prasības nenormālas,» Zigmārs stāsta «Tautas balsij».

Viendien viņam lūgts izremontēt 60 kvadrātmetru lielo mājturības kabinetu. «Ienāk un pasaka, ka pa vasaru pus skola jāizremontē. Kur tādas prasības esat dzirdējuši?!» pauž Zigmārs. Kādu rītu ieradies darbā un sācis remontēt klasi, taču, neveiksmīgi kāpjot uz sastatnēm ar smagu spaini rokās, esot nogāzies no vairāku metru augstuma uz grīdas.

Paliek bez mediķu palīdzības

Pēc negadījuma viņš pats neizsauca ātro palīdzību, jo viņa mobilais tālrunis krītot saplīsis pa daļām. Tad Zigmārs gājis ziņot dežurantei par nelaimi un meklējis palīdzību, bet neviens nepiedāvāja izsaukt mediķus, tik ieteica iet uz rentgenu. Zigmārs ar nelabu dūšu, klibu kāju un sāpošu plecu nokļuvis līdz ģimenes ārstei, kura veica izmeklējumus un uzrakstīja slimības lapu, vēstīja raidījums.

Zigmāru izbrīna darba devēja attieksme: «Pirmdien, kad ziņoju darbam, ka esmu uz slimības lapas, man atzvanīja un it kā teica, kāpēc neesmu pats izsaucis ātro palīdzību, ka daļēji esmu vainīgs jau es pats! Es sevi par vainīgu neuzskatu.»

Izsludina jaunu konkursu uz strādnieka amatu

Skolas administrācija tagad vainojot pašu cietušo, ka tas nav izsaucis ātro palīdzību, un pie tam Zigmāra vietā jau sākusi meklēt jaunu darbinieku. «Jūtos ļoti dīvaini, jo esmu uz slimības lapas, bet tiešām Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā rakstīts, ka 45.vidusskola meklē remontstrādnieku. Nezinu, vai tā var atlaist?» sašutis ir cietušais strādnieks.

«Tautas balss» noskaidroja, ka skola patiesi meklējot remontstrādnieku. Tādēļ raidījums devās uz Rīgas 45.vidusskolu jautāt vadībai par Zigmāra negadījumu, tomēr skolas direktors Tālis Veismanis atrunājās, ka nevarot sniegt komentāru, jo atrodas atvaļinājumā.

Tādēļ skaidrot situāciju raidījums lūdza skolas saimniecības daļas vadītāju Ivetu Grīnbergu. Kādēļ darba vietā Zigmāram nepalīdzēja izsaukt mediķus – pirmo palīdzību, darbiniece atteic, ka viņš pats neesot to lūdzis un nav tik slikti juties, lai būtu jāizsauc ātrā palīdzība. Zigmārs esot pienācis un teicis, ka esot nokritis, sastiepis roku un dosies pie ģimenes ārsta.

Neziņo par nelaimes gadījumu Valsts darba inspekcijai

Pēc tam skolas pārstāve Grīnberga «Tautas balsij» liek noprast, ka, iespējams, Zigmārs melo un patiesībā nokritis kur citur, uzveļot vainu skolai. «Viņam īsti nav liecinieku, kur viņš nokrita,» viņa norādīja. Par negadījumu skola nav informējusi Valsts darba inspekciju. «Viņš tā kā nelūdza, viņš kaut kur patvaļīgi bija nokritis - skolā vai ārpus skolas, un aizgājis prom, tāpēc uz vietas netika sastādīts akts.»

Savukārt Valsts darba inspekcijas darbinieku Aivi Vincevu izbrīna tas, kā valsts iestāde izturas pret savu darbinieku. Tā kā trauma gūta darba vietā, notikušais darba devējam bijis jāizmeklē pat tādā gadījumā, ja nav gūtas smagas traumas. Turklāt pēc tam jāinformē inspekcija, nosūtot tai aktu par nelaimes gadījumu.

«Neskatoties uz to, ka varbūt šī trauma nav smaga, darba devējam bija jāizmeklē šis negadījums un jāziņo, un nevar būt tādas atrunas, ka tas noticis ārpus darba vietas – tā jau ir nelaimes gadījuma slēpšana,» norādīja inspekcijā. Par nelaimes gadījuma slēpšanu darba vietā draud naudas sods no 250 latiem līdz pat 1500 latiem.

Savukārt Zigmāru, kamēr viņam ir slimības lapa, neviens nevar atlaist no darba, taču viņa vietā uz laiku var pieņemt darbā aizstājēju. Kā informēja raidījums, skolai vēl nāksies atbildēt par to, kāpēc neviens darbiniekam nesniedza pirmo palīdzību, neizmeklēja nelaimes gadījumu darba vietā un par to neinformēja Valsts darba inspekciju.

Skatīt pievienoto video.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO