Šodien vienas dienas vizītē Latvijā ierodas ASV valsts sekretāre Hilarija Kintone, informēja ASV vēstniecības Rīgā Preses un kultūras nodaļā. Vizītes sākumā Klintone tiksies ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu, Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) un ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (RP).

Tikšanās ar ārlietu ministru notiks Mazajā ģildē. Pēc tās plānota tikšanās ar presi, uz kuru masu medijiem jāierodas līdz plkst. 11.15. Puses plāno parakstīt arī saprašanās memorandu par Fulbraita akadēmiskās apmaiņas programmu un saprašanās memorandu par sadarbību Moldovā tieslietu nozares reformā.

Vēlāk Klintone Latvijas Universitātē neformālā forumā tiksies ar vietējiem jauniešiem un nevalstisko organizāciju līderiem.

ASV valsts sekretāres vizīte Latvijā noslēgsies ar Samnera Velsa ielas svinīgo atklāšanu pie ASV vēstniecības Rīgā. ASV diplomāta vārdā tiks pārdēvēts Remtes ielas posms no Kalnciema ielas līdz Lielirbes ielai. 1940.gada 23.jūlijā ASV valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Samners Velss nāca klajā ar paziņojumu, ka ASV neatzīst Baltijas valstu inkorporāciju Padomju Savienībā. Vēlāk šis paziņojums kļuva pazīstams kā Velsa deklarācija un kļuva par pamatu ASV ilgtermiņa ārpolitikai, kas neatzina PSRS varas leģitimitāti Baltijas valstīs. Šai neatzīšanas politikai vēlāk sekoja vairāk nekā 50 pasaules valstu, tādējādi tā kalpoja kā spēcīgs atbalsts Latvijas valstiskās neatkarības idejai nebrīves laikā.

Apspriedīs dažādus jautājumus

ASV vēstniecība Rīgā informēja, ka vizītes laikā tiks apspriesta virkne jautājumu, tostarp kopīgās saistības attiecībā uz NATO misijām un prioritātēm, kā arī ekonomiskās krīzes pārvarēšana Latvijā.

Valsts prezidents Bērziņš vakar pēc tikšanās ar Ministru prezidentu žurnālistiem sacīja, ka tikšanās laikā ar ASV valsts sekretāri iecerējis pārrunāt jautājumus, kas būtiski abām valstīm - kopīgās misijas NATO, situācijas attīstību Afganistānā un Ziemeļu distribūcijas tīklu.

Runās arī par ekonomiku

Savukārt Dombrovskis norādīja, ka ar Klintoni domā pārrunāt jautājumus, kas skar ekonomiku, proti, sadarbību ekonomikā, tirdzniecības stiprināšanu un investīciju piesaisti. Tāpat tiks spriests par Latvijas un ASV sadarbību NATO, misiju Afganistānā un Ziemeļu distribūcijas tīklu.

«ASV ir mūsu stratēģiskais partneris, līdz ar to mēs esam priecīgi par šādas augstas ASV amatpersonas vizīti un gatavi to izmantot to jautājumu izrunāšanai, kas Latvijai ir svarīgi,» norādīja Ministru prezidents.

Pieskarsies arī ebreju īpašumu jautājumiem

Ārlietu ministrs Rinkēvičs iepriekš žurnālistiem sacīja, ka Klintones vizīte ir saistīta ar vispārējo Latvijas un ASV attiecību dinamiku, sadarbību ekonomikā, drošības politiku un reģionālo sadarbību. Viens no sarunu jautājumiem būs arī ebreju īpašumu kompensācijas. Ārlietu ministrs gan iepriekš uzsvēris, ka šī nebūs viena no būtiskākajām sarunu tēmām.

Neoficiāla informācija liecina, ka Latvijas puse ASV valsts sekretārei Klintonei arī lūgs atbalstu Latvijas dalībai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Vienlaikus Rīgā izprot, ka iespējamā dalība šajā organizācijā ir sarežģīts un ilgs process, taču tam ir svarīgs ASV atbalsts. Latvija arī nevairīsies Klintonei atgādināt izskatīt jautājumus par ASV pirms vairākiem gadiem ieviestajām antidempinga nodevām tērauda sektorā, kas rada būtiskus tirdzniecības ierobežojumus Latvijas metalurģijas uzņēmumiem, īpaši AS «Liepājas Metalurgs».

Latvija - simtā valsts, ko apmeklē Klintone

Latvija būs simtā valsts, uz kuru vizītē būs devusies valsts sekretāre Klintone. «Klintones brauciens uz Somiju, Latviju un Krieviju, kas ieplānots no 27. līdz 30. jūnijam, padarīs viņu par pirmo valsts sekretāri ASV vēsturē, kas sasniegusi maģisko simts zīmi. Somija būs valsts ar numuru 99, Latvija, kuru viņa apmeklēs ceturtdien, būs simtā,» raksta «USA Today».

Pirms ierašanās Rīgā Klintone apmeklēja Somiju, bet vēlāk dosies vizītē uz Krieviju. Jau 28.jūnijā ASV valsts sekretāre ieradīsies Sanktpēterburgā, kur papildus dalībai Āzijas un Klusā okeāna ekonomiskās sadarbības Sieviešu un Ekonomikas forumā viņa tiksies arī ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.

Ielūdza jau 2009.gadā

Kā ziņots, Klintoni ierasties vizītē Latvijā 2009.gadā ielūdza toreizējais ārlietu ministrs Māris Riekstiņš. Tolaik bija cerība, ka Klintone Latvijā ieradīsies līdz ar jaunās ASV vēstniecības Rīgā ēkas atklāšanu, taču vizīti tā arī neizdevās organizēt.

Izskanējis, ka Klintones vizīte Latvijā uztverama kā simbolisks apliecinājums ASV ieinteresētībai mūsu valstī, jo līdz šim neviens ASV valsts sekretārs nav ieradies klasiskā divpusējā vizītē Latvijā. Turklāt ASV valsts sekretāres vizīte Latvijā reģiona kontekstā var tikt tulkota arī kā signāls Krievijas aktivitātēm Kaļiņingradas apgabalā.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams