Saeima sākusi apspriest pirmo kolektīvo iesniegumu, ko parakstījuši vairāk nekā 10 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Viņi pieprasa, lai deputāts noliek mandātu, ja ir lauzis tautai doto zvērestu. Deputāti uzskata, ka par šo ierosinājumu ir vērts diskutēt, taču konkrētus risinājumus pagaidām neredz, šovakar informēja LNT ziņas.

Temats par deputāta svinīgā solījuma vai zvēresta pārkāpšanu kļuva aktuāls pēc Nikolaja Kabanova (SC) atzīšanās, ka viņš parakstījies, lai tiktu ierosināts referendums par divvalodību.

Saeima atzina, ka deputāts Kabanovs svinīgo solījumu ir lauzis, un piemēroja bargāko sodu - publisku rājienu. Pēc šā gadījuma, internetā sākās parakstu vākšana, lai turpmāk paredzētu, ka laužot zvērestu, Saeimas deputātam ir jānoliek mandāts.

Iedzīvotāju atsaucība bija liela, tādēļ nepieciešamais parakstu minimums - 10 tūkstoši - tika savākts piecu dienu laikā. Tagad pirmais kolektīvais iesniegums ir nonācis Saeimas darba kārtībā.

Sodam jābūt kā par nopietnu pārkāpumu

Runājot kolektīvā iesnieguma parakstītāju vārdā, Roberts Griškevičs Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē šodien uzsvēra, ka esošā situācija ir absurda, jo zvēresta laušana tiek pielīdzināta nenozīmīgam pārkāpumam.

«Tas aptraipa paša deputāta mundiera godu. Tas ir augstākais amats Latvijas valstī. Šī amata iegūšanai ir nepieciešams nodot zvērestu, un pēkšņi izrādās, ka šī zvēresta laušana nav nekas. Man tā liekas tāda nepieņemama situācija,» savu pozīciju skaidroja Griškevičs.

Deputātiem nav skaidrības, kā sodīt

Neviens no deputātiem atklāti neiebilda, ka par zvēresta laušanu ir jāparedz lielāka atbildība.

Saeimas deputāts Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) norādīja: «Man arī šķiet, ka ne tikai iesniedzēji, bet visi, kas ir parakstījuši šo iesniegumu, negaida galarezultātu tādā simboliskā nozīmē: ka mēs par to padiskutēsim un ar to viss beigsies. Faktiski, tiek gaidīts rezultāts.

Tiek gaidīts, ka par deputāta zvēresta pārkāpumu iestāsies būtiskākas sekas, nekā tas ir šobrīd.»
5

Taču pagaidām deputātiem nav skaidrs, kā noteikt pārkāpumus, kuru dēļ augstais amats būtu jāzaudē.

«Šī brīža deputāta zvēresta teksts ir diezgan plaši interpretējams. Tos pārkāpumus var interpretēt, sākot ar patiešām kompānijā izteiktu varbūtību, teiksim, pievienoties atpakaļ Krievijai, un beidzot ar pāreju pie sarkanās gaismas,» pauda uzskatu Saeimas deputāts Kārlis Seržants (ZZS).

Iesaka ieviest impīčmenta procedūru

Kā iespējamais risinājums tiek piedāvāts ieviest impīčmenta procedūru, paredzot, ka Satversmes tiesa izlemj, vai deputātam ir jānoliek mandāts.

Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere (RP) atzina: «Nebūtu pamatotas tās bažas, ka tas notiktu kaut kādu savstarpēju linča tiesu veidā, ka tepat Saeimā kāds kaut ko lemtu. Es domāju, ka tas pareizais mehānisms būtu konstitucionālā tiesa, kas tik tiešām arī varētu izvērtēt, vai tas ir vai nav būtisks likuma pārkāpums.»

Kā pareizāk rīkoties, atbilžu vēl nav, vēstīja LNT ziņas. Deputāti cer uz Tieslietu ministrijas palīdzību, kur viņi vērsīsies pēc padoma.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO