Labklājības ministrija (LM) šobrīd neredz iespēju pagarināt «māmiņu algas» jeb vecāku pabalsta saņemšanas termiņu līdz pusotram gadam, pastāstīja LM Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece.

Pievienots ministres komentārs

Komentējot nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) līdera Raivja Dzintara sacīto, ka 2013.gada budžetā līdzekļi prioritāri jāpiešķir arī «māmiņu algu» saņemšanas termiņa pagarināšanai līdz pusotram gadam, Muižniece teica, ka tas nav iespējams. «Laikā, kad budžeta ieņēmumi nesedz izdevumus un budžets ir ar negatīvu bilanci, pasākums nav atbalstāms,» viņa piebilda.

LM aprēķini liecina, ka vecāku pabalsta izmaksas termiņa pagarināšana līdz pusotram gadam no sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta papildus prasītu 16,9 miljonus latu.

VL-TB/LNNK līderis iepriekš sacīja, ka 2013.gada budžetā līdzekļi prioritāri jāpiešķir krīzes izraisīto seku kultūras jomā novēršanai un «māmiņu algu» saņemšanas termiņa pagarināšanai līdz pusotram gadam.

Politiķis uzsvēra, ka VL-TB/LNNK budžeta prioritātes ir kultūra un demogrāfija. Kultūras sfērā nacionālā apvienība vēlas panākt, lai pietiekams finansējums tiek piešķirts arī dziesmu svētku organizēšanai, skaidroja Dzintars.

Demogrāfijas jomā politiskais spēks arī grib, lai tiek celts neapliekamais minimums par apgādājamajiem. Gan šajā, gan māmiņu algu jautājumā koalīcija vēl nav panākusi vienošanos, un VL-TB/LNNK deputāti ir gatavi uzklausīt arī alternatīvus priekšlikumus no koalīcijas partneriem. Šobrīd māmiņu algas tiek maksātas vienu gadu.

Viņķele: demogrāfiju neuzlabos vienkārši pabalstu palielināšana

Demogrāfijas problēmas ar vienkāršu pabalstu palielināšanu nevar atrisināt, uzskata labklājības ministre Ilze Viņķele.

Demogrāfijas jautājumi pirmdien pārrunāti koalīcijas tikšanās laikā. Partijas bijušas vienisprātis, ka valstī jāveicina demogrāfija, un apņēmušās meklēt visprecīzākos instrumentus, lai to sasniegtu.

«Ļoti būtiski ir tas, ka visām koalīcijas partijām ir viens mērķis – veicināt demogrāfiju. Mēs par to diskutējam, jautājums – kuri ir tie visprecīzākie instrumenti, lai mērķi sasniegtu,» norādīja Nacionālās apvienības pārstāve Žaneta Jaunzeme-Grende.

Pirmdien koalīcijā runāts par pētījumiem, māmiņu aptaujām, Igaunijas demogrāfijas politiku, kā arī tika uzklausīts Labklājības ministrijas piedāvājums demogrāfijas veicināšanai.

Viņķele uzsvēra, ka ir jau pieņemti pietiekami būtiski konceptuāli lēmumi, kas viennozīmīgi vērsti demogrāfijas situācijas uzlabošanas virzienā.

Viņa minēja maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu griestu izmaksu palielināšanu, asistenta pakalpojuma finansēšanu skolas vecuma bērniem ar invaliditāti, kā arī sociālo iemaksu dubultošanu vecākiem bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā.

Runājot par iespējām maksāt māmiņalgas ilgāk – līdz bērns sasniedz pusotru gadu, Viņķele pauda viedokli, ka problēmas nevar atrisināt tikai pabalsts.

«Tā ir viena no teorētiskajām alternatīvām, jo ir jāsaprot, vai Latvijas situācijā viennozīmīga virzība uz atbalstu naudā, vienalga, kā jūs to pabalstu nosaucat, ir tas efektīvākais risinājums? Iespējams, labāk ir vecākiem piedāvāt pakalpojumus, kas ir īstajā brīdī un laikā pieejami – vai tā ir bērna pieskatīšana, vai tā būtu patiesi bezmaksas izglītība, jo manis pašas pārliecība ir, ka ar vienkāršu pabalsta apmēra palielināšanu, tos nemērķējot, diezin vai mēs varēsim atrisināt visas demogrāfijas problēmas,» atzina labklājības ministre.

Demogrāfija ir viena no valdības noteiktajām prioritātēm.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO