Kā izvēlēties banku saviem noguldījumiem? Finanšu un kapitāla tirgus komisija izveidojusi «Banku kompasu», apkopojot tajā banku darbības rādītājus tā, lai ikvienam būtu iespēja izvērtēt, vai ar kādu banku sadarboties vai ne, ceturtdien informēja LNT ziņas.

Jaunais informatīvais rīks nosaukts par «Banku kompasu» ar domu, ka tas varētu atvieglot izvēli, ja cilvēks vēlas, piemēram, noguldīt iekrāto naudu vai paņemt kredītu. Kompass atrodams Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) interneta mājas lapā.

Tajā apkopoti banku aktīvu, kredītu, noguldījumu, peļņas vai zaudējumu, kapitāla pietiekamības, kā arī aktīvu atdeves rādītāji. Lai informācija būtu vieglāk uztverama, tā apkopota diagrammās, norādīja raidījums.

FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis skaidroja: «Mēs centāmies padarīt to sākotnēji vizuāli ērti saprotamu un vienkāršu: iesākumā ir iespējams redzēt šo pamatinformāciju, ir seši galvenie rādītāji, kas ir vizuāli uzskatāmi. Protams, tiem, kuri ir gatavi iepazīties detalizētāk un skatīties vairāk, tiem jau ir iespēja tālāk šai tabulā skatīties krietni detalizētākus datus, smalkāk salīdzināt un precīzāk mērīt.»

Jaunajā rīkā atrodami dati par visām Latvijas komercbankām. Tomēr Latvijas Komercbanku asociācija iesaka uzmanīgi iepazīties ar interesējošā rādītāja skaidrojumu, kas dots turpat mājas lapā, kā arī neizvēlēties bankas tikai pēc, tā sakot, stabiņu augstuma, jo diagrammas nav reitinga atspoguļojums.

«Piemēram, kapitāla pietiekamības prasība ir minimālā prasība un visas bankas izpilda minimālo prasību, un dažās šis pārsniegums ir lielāks, dažās ir mazāks,» vērsa uzmanību asociācijas pārstāve Baiba Melnace.

Pēc šā kompasa iedzīvotāji, visdrīzāk, gan nevarēs spriest par banku drošību, jo pēdējo gadu pieredze ar bankas «Parex» krahu 2008.gada nogalē un «Latvijas Krājbankas» nedienām, kas aizsākās pērn rudenī un noslēdzās ar bankas maksātnespējas procesu un likvidāciju, pierāda to, ka šādas banku problēmas tiek atklātas pēkšņi.

FKTK vadītājs gan norāda, ka patlaban nav pamata bažām par kādas Latvijas bankas stabilitāti. «Jebkurš licencēts tirgus dalībnieks ir krietni drošāks nekā kaut kādas nelicencētas finanšu piramīdas, kurās arī mēģina cilvēkus ievilināt, jo tur ir konkrēts regulējums, ir konkrēta uzraudzība, ir konkrēti drošības mehānismi,» atzina Zakulis.

«Banku kompasā» atrodamā informācija tiks atjaunota reizi ceturksnī, balstoties uz banku iesniegtajiem ceturkšņa pārskatu rādītājiem. Patlaban kompasā atrodama informācija par jūnija datiem.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO