Līdztekus citām apmācībām par Nodarbinātības valsts aģentūras apmaksātiem mūžizglītības kuponiem bezdarba riskam pakļautās personas var apgūt arī mācību programmu par kosmisko taisnīgumu, reinkarnāciju un karmas likumu, cilvēka septiņiem ķermeņiem, individuālo horoskopu, smalko pasauli un tās iemītniekiem, tā svētdien informēja LNT raidījums «Top10».

Kā ziņoja raidījums, šādu Sokrata tautskolas piedāvātu mācību programmu «Domātājs1» Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) apmaksā līdztekus citām visai tradicionālām lietām kā, piemēram, svešvalodām, grāmatvedībai un datorprasmēm.

Mūžizglītības programmas budžets ir nepilni 5,5 miljonu latu. Kuponus pilnībā finansē Eiropas Sociālais fonds, kas naudu iedalījis astoņām prioritātēm - lai tiktu apgūta valsts valoda, svešvalodas, matemātiskās, dabaszinību un tehnoloģiju prasmes, mācīšanās mācīties, kultūras izpratne un izpausme, pašiniciatīva un uzņēmējdarbība, digitālās iemaņas, kā arī sociālās un pilsoniskās prasmes.

Konkrētas atbalstāmās un līdz ar to apmaksājamās programmas nosaka vietējie ierēdņi.

Māca zināšanas, ko nemāca skolā

Pārpasaulīgo zināšanu mācība iekļauta Eiropas finansētajā sociālo un pilsonisko prasmju prioritātē.

«Mēs patiešām mācām to, ko nemāca augstskolā, un to, ko nemāca skolā. Bet tas cilvēkiem ir nepieciešams, jo citādi viņi nemaz nevar būt efektīvi – ne darbā, ne savā personiskajā dzīvē viņi nevar būt laimīgi,» stāsta Sokrata tautskolas valdes locekle Elvita Rudzāte.

Šai programmai septembra beigās sāksies jauns kurss. Mācīties par kuponiem vēlas 4 cilvēki, bet 14 šo iespēju jau izmantojuši.

Kuri tiesīgi saņemt NVA kuponus?

Viena kupona vērtība ir 250 latu, un to pilnā apmērā var saņemt cilvēki pirmspensijas vecumā, kā arī vecāki, kuriem ir vismaz divi nepilngadīgi bērni, invalīdi un trūcīgie. Pārējie var pretendēt uz atbalstu 70% jeb 175 latu apmērā. Šo iespēju dažādām apmācībām kopš 2009.gada izmantojuši 17 136 cilvēki, kas pakļauti bezdarba riskam, lielākā daļa jeb 70% mācījušies ar līdzfinansējumu.

Aptuveni 3% no visiem pēc tam darbu tomēr zaudējuši. Ko un kādā skolā mācīties, izvēlas cilvēks pats, skola pēc tam saņem pēcmaksu no NVA. Profesionālās izglītības programmām jābūt akreditētām, neformālo izglītību valsts tikpat kā nereglamentē. Tātad teorētiski par kuponiem var mācīties jebko.

Atbalsta programmas jāizvēlas rūpīgi

Darba devēji uzskata, ka situācijā, kad ir tik liela plaisa starp bezdarbnieku skaitu un brīvo vakanču daudzumu, atbalsta pasākumu atbilstība darba tirgus vajadzībām jāizvērtē īpaši rūpīgi.

«Ja mēs runājam par tā saucamo hobiju vai brīvā laika saturiskas pavadīšanas iespējām, tad noteikti šīm programmām nevajadzētu to atbalstīt,» norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Tikmēr NVA, kas pārvalda mūžizglītībai paredzētos līdzekļus, «Top10» pauda uzskatu, ka šīs programmas mērķis ir palīdzēt nodarbinātajiem papildināt un pilnveidot darbam nepieciešamās prasmes un zināšanas.

«Ņemot vērā ierobežoto finansējumu, protams, būtu jāskatās uz tām prasmēm, kas ir nepieciešamas visplašākajam darbaspēka lokam, no tāda viedokļa, protams, nē. Bet, no otras puses, nav nekāda pamata kādas profesijas pārstāvi diskriminēt, ka tieši viņam šis atbalsts nav paredzēts,» skaidroja NVA Pakalpojumu departamenta direktore Eva Lossane.

LM komisija izvērtē kuponu programmas

Tiesa gan, kopš augusta NVA kuponu izsniegšana ir apturēta un atsāksies tikai pēc tam, kad Labklājības ministrijas (LM) paspārnē izveidota komisija, kurā iesaistīts arī nevalstiskais sektors, tai skaitā darba devēji, izveidos sarakstu ar konkrētām programmām, kas tiks atbalstītas. Tikai pēc tam atsāksies kuponu izsniegšana.

LM Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis «Top10» pauda, ka izglītības programmu dažādība ir ļoti liela, līdz ar to nevarot izsekot un šo piedāvājumu visiem pieņemamā veidā izkontrolēt. Tomēr ministrija gribētu šo sarakstu pārskatīt un nedaudz sašaurināt.

«Var būt, protams, ka tas ir kaut kāds mazais bizness – astroloģija, horoskopi, zīlēšana, bet mēs tādus negribētu īsti atbalstīt. Līdz ar to, arī šobrīd tādu kursu neesmu pamanījis, bet pieprasījums ir. Taču no mūsu puses acīmredzot tāda piedāvājuma nebūs,» skaidroja Lipskis.

Saredz jēgu mācīt pasaulīgās zināšanas

Sokrata tautskolas pārstāve norāda, ka spēles noteikumus pieņems jebkurā gadījumā, lai gan paliek pie savas pārliecības.

«Ja ir tāds viedoklis, ka to nevajag atbalstīt, tad es varu teikt, ka mūsu sabiedrība vēl nav sasniegusi to apziņas līmeni, lai saprastu, ka īstenībā tieši uz šādām lietām jāliek vislielākais uzsvars. Ja mūsu cilvēki, visi, kas vēl ir palikuši Latvijā, būs garīgāk attīstītāki, ievēros cilvēciskās vērtības, tad mūsu ekonomiskā situācija uzlabosies. Tā ir korelācija,» uzsvēra Rudzāte. «Diemžēl tas apziņas līmenis ir zems mūsu valstī, bet iepriecinošā ziņa, ka tie cilvēki, kas šīs lietas saprot, ir vismaz 1%, un viņi tur šo ekonomiku.»

Reģistrētais bezdarbs Latvijā patlaban sasniedz 11,3%, bez darba ir vairāk nekā 111 tūkstoši cilvēku. Valsts līmenī par bezdarba riskam pakļautiem tiek uzskatīti visi strādājošie, izņemot ierēdņus.

Skatīt pievienoto video!

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO