Sliktā ekonomiskā fona dēļ neviena lielā kompānija negrib investēt nacionālajās aviosabiedrībās, tāpēc, meklējot investoru Latvijas nacionālajai aviokompānijai «airBaltic», neatliek nekas cits kā skatīties uz Tuvajiem Austrumiem un Ķīnu, tā šovakar intervijā LNT raidījumam «Top 10» atzina starptautiskā aviācijas tirgus analīzes uzņēmuma «CAPA» vecākā eksperte Keitija Bjuika.

Problēmas arī citu valstu aviokompānijām

Eksperte norādīja, ka «airBaltic» nav unikāla aviokompānija, jo, tāpat kā daudzas citas Austrumeiropas lidsabiedrības, tā jau gadiem strādā ar zaudējumiem, pieder valstij un aktīvi meklē stratēģisko investoru, kas vismaz daļēji uzņemtos nepateicīgā biznesa izmaksu slogu. Šim aprakstam atbilst poļu lidsabiedrība «LOT», čehu «Czech Airlines», rumāņu «Tarom», Melnkalnes «Montenegro Airlines», serbu «JAT Airways», slovēņu «Adria Airways» un bosniešu «B&H Airlines».

Ar tik sīvu konkurenci un sliktiem finanšu rādītājiem sameklēt investoru ir liels izaicinājums, norāda eksperte Keitija Bjuika.

«Šis ir ļoti grūts laiks, lai atrastu īsto investoru vai vispār kādu investoru, it sevišķi Eiropā, jo lidsabiedrību pelnīšanas spēja ir ļoti, ļoti vāja. Centrālās un Austrumeiropas aviokompānijas vēsturiski zaudē naudu vairāku iemeslu dēļ. Protams, problēma, kas to visu padara vēl nedaudz sarežģītāku, ir tas, ka daudzas lidsabiedrības meklē investoru. Tāpēc pieprasījums pēc investora ir lielāks nekā potenciālo ieguldītāju skaits,» sacīja Bjuika.

Veiksmes stāstu patlaban tikpat kā nav. Aviācijas eksperte arī pauda viedokli, ka apstākļos, kad Eiropā dominē trīs lielās aviokompānijas un pāris zemo cenu lidsabiedrības, ir grūti sameklēt investoru, kuru vīzija par aviokompāniju nākotni saskanētu ar vietējo valdību vēlmēm.

Par «airBaltic» interesējas Ķīnā

Šādu stratēģiju, proti, meklēt investoru Austrumos, izvēlējies arī Latvijas valdības algotais «airBaltic» investora meklētājs - uzņēmums «Prudentia».

«Viņiem intereses ir acīmredzot iegūt ilgtermiņa bāzi Eiropas Savienībā - sūtīt katru dienu, teiksim, zināmu reisu skaitu no attiecīgās valsts vai jurisdikcijas uz Eiropu, un, izmantojot «airBaltic» labo savienojumu tīklu, plašo mērķu tīklu, šie pasažieri var attiecīgi Rīgā savākties, lai no Rīgas izlidotu tālāk,» tā savukārt «Top10» skaidroja «Prudentia» pārstāvis Ģirts Rungainis.

Martā premjers Valdis Dombrovskis (V) aviokompāniju prezentēja Persijas līča reģiona valstu lidsabiedrībām, potenciālie pircēji varētu būt arī turki. Šonedēļ premjers bija Ķīnā, kur tikās ar Ķīnas lidsabiedrības «Hainan Airlines» pārstāvjiem, kas jau iepriekš viesojušies Rīgā.

Premjera vizītes dalībnieks, satiksmes ministra padomnieks Kaspars Briškens «Top10» apliecināja, ka kādai ķīniešu lidsabiedrībai par «airBaltic» ir interese. Par konkrētiem piedāvājumiem gan runāt vēl nevarot.

«Protams, šīs sarunas ir ļoti agrīnā stadijā. It sevišķi ar vienu aviokompāniju Ķīnā, kas ir viesojusies arī Latvijā. Protams, pastāv potenciāls sadarbībai. Varbūt mēs nevaram uzreiz runāt par kaut kādu investīciju piesaisti. Sākumā kā sadarbības pamats varētu būt tā saucamie «code share» lidojumi, un potenciāli sadarbība kaut kādu tālo lidojumu kopīgā veikšanā,» raidījumam sacīja Briškens.

Rungainis piebilda, ka nenotiek un nenotiks «skraidīšana apkārt un kompānijas piedāvāšana visiem pēc kārtas». Plāns esot atrast investoru, kas būtu gatavs ieguldīt «airBaltic» un lidostas Rīga attīstībā. Process aizņemšot vismaz gadu, bet ticamāk – pāris gadus, vēstīja raidījums.

Latvijas aviācijas eksperts skeptiski noskaņots

Tikmēr vēl citi nozares eksperti apšauba «airBaltic» nosprausto mērķi kļūt par pelnošu uzņēmumu jau 2014.gadā un uzsver, ka Austrumu valstis nevar piedāvāt to, ko mūsu valdība vēlētos.

Aviācijas eksperts Tālis Linkaitis pauda «Top10» uzskatu: «Tur savukārt tā interese ir vairāk iekļūt regulētajā Eiropas Savienības tirgū, nevis attīstīt tieši airBaltic, tieši lidojumus šajā reģionā. Līdz ar to ekonomiskā situācija ir vāja. Attīstības iespējas airBaltic ir neskaidras - negatīvs pašu kapitāls, negatīvi finanšu rādītāji. Ne tikai šogad, bet arī tuvākajos gados. Līdz ar to investori nav motivēti šeit ienākt.»

Jau vēstīts, ka Latvijas nacionālā aviokompānija «airBaltic» ir akciju sabiedrība, kas dibināta 1995.gadā. Galvenais akcionārs ir Latvijas valsts ar 99,8% akciju. «airBaltic» flotē ir 34 lidmašīnas - sešas «Boeing 737-500», astoņas «Boeing 737-300», divas «Boeing 757-200», desmit «Fokker 50» un astoņas «Bombardier Q400Next Gen».

Skatīt pievienoto video.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO