Latvijas darba tirgū jaunām asinīm ieplūst ir grūti. Statistika liecina, ka bezdarbnieku rindās jauniešu īpatsvars ir liels – vidēji Latvijā vairāk nekā 10% no bezdarbniekiem ir jauni cilvēki vecumā līdz 24 gadiem. Jaunieši atzīst – ja pacenšas, darbu atrast var, taču ne tādu, kas būtu labi apmaksāts.

LNT aptaujātie iedzīvotāji uzskata, ka grūti atrast darbu vispār kopumā, bet, ja ļoti labi pacenšas, var atrast darbu tieši jauniešiem, nu samaksa, protams, nav augsta, bet izdzīvot var un ja ir students, tad ir ideāli. Vēl kāds rīdzinieks atzīst, ka ir tāda problēma – ja jaunietis neprot svešvalodas, piemēram, krievu valodu, tad ir problēmas atrast darbu, bet tā jau var atrast; cits norāda, ka daudzi aizbrauc peļņā uz Eiropu un tur veic mazkvalificētu darbu, līdz ar to zaudē iespēju sevi realizēt dzīvē.

Amatpersonas uzskata, ka jauniešu bezdarbā bieži vien vainojami paši jaunieši, kuriem esot lielas ambīcijas un augstas prasības, bet trūkstot darba pieredzes. Vija Račinska – NVA Rīgas reģionālās filiāles vadītāja, saka, protams, jauniešu vislielākā problēma ir tā, ka nav darba pieredzes un tas ir tas, kas kavē lielākoties iekārtoties darbā.

Speciālisti atgādina, ka daudz vieglāk ir darba vietu nomainīt, nekā uzsākt darba gaitas no nulles. Jauniešiem nevajadzētu baidīties sākt no apakšas.

Račinska mierina, ka gan jau labu darbinieku novērtēs un būs arī izaugsme un varēs atrast arī labāku darbu, kas atbilst interesēm, bet nekādā gadījumā nedrīkst būt tā, ka ja man nav tūkstotis tad es nedarīšu neko – tas ir pilnīgs ceļš uz sevis iznīcināšanu darba tirgū.

Šodien jaunieši Vecrīgā vāca parakstus aicinājumam Saeimai. Viņi izvirza vairākas prasības - nodrošināt līdzvērtīgas darba iespējas un Eiropas līmeņa algas. Tāpat jaunieši cer sagaidīt atbalstu jaunu darba vietu radīšanai un savai profesionālai izaugsmei.

Jānis Kaijaks, LBAS tautsaimniecības eksperts norāda, lai uzlabotu nodarbinātību ir jārada jaunas darba vietas, valstij ir jāsekmē lai darba vietas rastos, mēs uzskatām, tas jāsāk ar nodokļu sistēmas sakārtošanu. Manifestu plānots iesniegt Saeimai un valdībai. Tam pievienoties aicināti arī darba devēji un strādājošie.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO