Koalīcijas partiju sadarbības padome pirmdien konceptuāli atbalstīja sākotnēji jauno vilcienu iegādei paredzēto Kohēzijas fonda līdzekļu 100 miljonu latu apmērā novirzīšanu citiem projektiem, paziņoja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Eiropas Komisija vēlas, lai līdzekļi paliktu ilgtspējīgas transporta attīstības sadaļā.

Pievienots video

Viņš informēja, ka ir panākta vienošanās dot mandātu Satiksmes ministrijai (SM) un Finanšu ministrijai (FM) sākt sarunas ar Eiropas Komisiju (EK) par iespējamo līdzekļu pārdali un tālāk ziņot, kā sarunas virzās. «No EK saņemts provizorisks viedoklis, ka šiem līdzekļiem pamatā vajadzētu palikt ilgtspējīgas transporta attīstības sadaļā un būtiska uzmanība būtu pievēršama dzelzceļa infrastruktūras attīstībai,» sacīja premjers.

Satiksmes ministrijā (SM) iepriekš sasauktajā AS «Pasažieru vilciens» (PV) akcionāru sapulcē nolemts vērsties tiesībsargājošajās iestādēs, lai izvērtētu uzņēmuma iepriekšējās valdes rīcību vilcienu iepirkumā. Akcionārs piekrita PV esošās valdes viedoklim, ka uzņēmuma iepriekšējā vadība vilcienu iepirkuma procesā ir pārkāpusi savas pilnvaras.

Neveiksmīgajam vilcienu iepirkumam bija rezervēts Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums 100 miljoni latu. Satiksmes ministrija iepriekš piedāvājusi šos līdzekļus pārdalīt Austrumu-Rietumu dzelzceļa koridora infrastruktūras attīstībai un Baltijas valstis savienojošā dzelzceļa projektam «Rail Baltica», kā arī lidostu infrastruktūras attīstībai un autoceļu tīkla uzlabojumiem.

Kā teikts SM sagatavotajā pavadvēstulē, ES 2007.-2013. gada plānošanas perioda ietvaros projektu aktivitātes jāpabeidz ne vēlāk kā 2015.gada 31.augustā, tādēļ nekavējoties jāpieņem lēmums par turpmāku rīcību ar vilcienu projektam atvēlēto Kohēzijas fonda finansējumu, lai nodrošinātu tā apguvi pilnā apmērā.

Kam nauda tiks, vēl nelemj

Ņemot vērā, ka vēl nepieciešamas konsultācijas ar EK, pagaidām netiks pieņemts lēmums par to, kurām tieši aktivitātēm līdzekļi tiks pārdalīti, paskaidroja Dombrovskis.

Kad par to varētu būt skaidrība? Valdības vadītājs norādīja, ka tas būs atkarīgs no sarunu virzības ar EK. Kad SM būs gatava konkrētam piedāvājumam, valdība pie šā jautājuma atgriezīsies.

Pagājušajā valdības sēdē jautājuma izskatīšana par vilcienu iegādei paredzēto līdzekļu pārdali tika atlikta, ņemot vērā Reformu partijas ministru iebildumus. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (Reformu partija) žurnālistiem pirmdien pēc koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdes atzina, ka koalīcijā panākts pieņemams kompromiss, kā virzīties uz priekšu. «No vienas puses, iegūt kvalitatīvāku rezultātu, no otras puses, nekavēt sarunas ar EK, kas tiešām deg,» viņš paskaidroja.

Vērtēs prioritārus projektus

Ministrs vērsa uzmanību, ka vēl netiek atbalstīti konkrēti projekti, kas no Kohēzijas fonda līdzekļiem tiks finansēti, taču tiek dots mandāts sākt sarunas ar EK par to, kādām aktivitātēm vispār finansējums varētu būt pieejams. «Tad arī būtu iespēja visai valdībai lemt, kas ir tie izdevīgākie, veiksmīgākie, ātrāk īstenojamie, no visiem aspektiem prioritārie projekti, nevis tā uzreiz atbalstīt SM piedāvājumu, kas varbūt nav izsmeļošs,» klāstīja ministrs.

Latvijas pasažieru pārvadātājs pa dzelzceļu «Pasažieru vilciens» (PV) plānoja iegādāties 34 elektrovilcienus un septiņus dīzeļvilcienus. Iepirkuma iegādes kopējās izmaksas tika plānotas 144 miljoni latu, no kuriem ES Kohēzijas fonda finansējums būtu 100 miljoni latu, savukārt PV līdzfinansējums šā projekta realizācijai ‒ 44 miljoni latu. Konkursā par vilcienu piegādi uzvarēja Spānijas kompānija «Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles» (CAF), taču ar to noslēgtajā līgumā bija jāveic grozījumi, lai nezaudētu ES līdzfinansējumu 100 miljonu latu apmērā jauno vilcienu iepirkumā. Vienošanās ar CAF par līguma izmaiņām netika panākta.

Ņemot vērā, ka jauno pasažieru vilciena iegādes projekta ietvaros noslēgtais iepirkuma līgums nav stājies spēkā un to, ka ES 2007.–2013.gada plānošanas perioda ietvaros projektu aktivitātes jāpabeidz ne vēlāk kā 2015.gada 31.augustā, SM rosina valdību nekavējoties lemt par turpmāku rīcību ar projektam atvēlēto Kohēzijas fonda finansējumu, lai nodrošinātu tā apguvi pilnā apmērā. Ministrija rosināja pārdalīt Kohēzijas fonda finansējumu citām aktivitātēm transporta jomā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO