Swedbank Privātpersonu finanšu institūts aprēķinājis, ka Latvijas ģimene ar vidējiem ienākumiem nodokļos samaksā gandrīz tikpat, cik gada laikā saņem algās. Izveidots īpašs nodokļu kalkulators, ar kura palīdzību ikviens var aprēķināt, cik lielu naudas summu nākas iztērēt dažādiem nodokļu maksājumiem.

Latvijas iedzīvotāji nodokļos samaksā vēl vienu algu. Pie šāda secinājuma nonācis Swedbank privātpersonu finanšu institūts, kas, apkopojot dažādus statistikas datus, aprēķinājis vidējas Latvijas ģimenes nodokļu slogu, tai dzīvojot no algas līdz algai.

«Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use-Cimmermane saka: «Mēs pieņēmām, ka ģimenē ir divi pieaugušie, kas abi strādā un pelna vidējo algu Latvijā, kas vīrietim ir nedaudz augstāka kā sievietei. Šai ģimenē aug divi nepilngadīgi bērni, šai ģimenei pieder automašīna, ar ko viņi gadā nobrauc aptuveni 13000 km un katru mēnesi pērk aptuveni 100 l degvielas. Šī ģimene jau daudzus gadus dzīvo Rīgas mikrorajonā sev piederošā divistabu dzīvoklī un katru mēnesi pirkumos iztērē aptuveni 640 Ls.»

Ņemts vērā arī, ka ģimene katru mēnesi 40 latu novirza uzkrājumu veidošanai. Nodokļu kalkulatorā ņemti vērā ar algu saistītie nodokļi, pievienotās vērtības nodoklis precēm un pakalpojumiem, kā arī akcīzes precēm, ar nekustamo īpašumu saistīti nodokļi un auto izdevumi. Aprēķināts, ka šāda ģimene katru gadu nodokļos samaksā 7500 latu, TAB [no kuriem trīs ceturtdaļas veido ar algu saistītie nodokļi, 17% ir pievienotās vērtības nodokļos samaksātās summas, 7% - nodokļi par akcīzes precēm un vēl nedaudz ar auto un nekustamo īpašumu saistītie nodokļi).

Nodokļu speciāliste Anna Medne skaidro, ka līdzīgs nodokļu slogs ir arī Lietuvā un Igaunijā, tomēr Latvijā nodokļu sistēma būtu jāpadara taisnīgāka. «Mums vajadzētu šos neapliekamos mazliet diferencēt pa mūsu reģioniem, jo, lai arī mēs, Latvija, esam ļoti maza valsts, mums ir tāda lielas valsts pazīme – centrs, tā būtu Rīga un tās apkārtne, un province – ļoti atšķirīgs dzīves līmenis. Es domāju, ka tiem, kas ir šajā provincē, šos neapliekamos minimumus varētu vēl palielināt.»

Par to, ka iedzīvotāji nespēj samaksāt visus nodokļus, liecina lielais ēnu ekonomikas īpatsvars un problēmas sociālajā budžetā, no kura tiek maksātas pensijas un pabalsti. Iedzīvotāji izeju meklē jaunās uzņēmējdarbības formās.

Medne atklāj - ikvienam strādājošajam ir interesanti reģistrēties kā fiziskai personai - saimnieciskās darbības veicējam un izpildīt dažādus līgumdarbus un visu pārējo. Un tās arī ir iespējas viņam uzlabot savu budžetu.

Nākamgad ienākumi ģimenēm ar bērniem varētu nedaudz palielināties, jo no iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme tiks samazināta līdz 24%, bet atvieglojumi par katru apgādājamo no jūlija tiks palielināti par 10 latiem.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO