Tirgotāji aprēķinājuši, ka naudas maiņa, kases aparātu pārprogrammēšana, jaunu cenu zīmju izgatavošana plānotajā 9 mēnešu pārejas periodā viņiem izmaksās ap 160 miljonus latu. Tirgotāji norāda, ka tas noteikti atspoguļosies cenās, un aicina pārejas laiku samazināt.

Eiro ieviešana nav nākamā, bet tikai aiznākamā gada jautājums. Liekas – laika vēl ir atliku likām. Taču Latvijas Tirgotāju asociācija, kas apvieno mazos un vidējos veikalniekus, jau tagad izsaka bažas.

LTA prezidents Henrihs Danusēvičs norāda - mums šobrīd nav pārliecības, ka katrs tirgotājs, ieskaitot jūsu piemājas veikaliņu, ir gatavs saprast, kā notiks procedūra, iziet cauri ar minimālām izmaksām, ar precīzām darbībām, kad tā ir jāveic.

Tirgus pielāgošana - ārkārtīgi dārga

Tirgotāji aprēķinājuši, ka kases aparātu pārprogrammēšana, naudas maiņa, jaunu cenu zīmju izgatavošana izmaksās 160 miljonus latu. No pirmajiem soļiem izvairīties nebūs iespējams, taču jautājums par cenu zīmēm un tajās norādāmo informāciju vēl esot diskutējams. Patlaban paredzēts, ka paralēlās cenas – latos un eiro būs jānorāda vismaz deviņus mēnešus. Trīs pirms aiznākamā gada janvāra un sešus pēc.

Pat jebkurā mazākajā veikaliņā preču ir ne mazums, taču mainīt tām visām cenas, tirgotājprāt, esot nelietderīgi.

Par eiro projektu atbildīgo atbilde ir pavisam vienkārša – jo ilgāks laiks, jo vieglāk pierast un rēķināt. Sākotnēji bija domāts, ka tas būs pusotrs gads, 9 mēneši ir kompromiss.

Izmaksas var nākties segt pircējam

Lai arī tirgotāji min, ka pāreju uz eiro izmantot cenu celšanai nav viņu interesēs, tagad jau tiek atzīts, ka plānotās eiro ieviešanas izmaksas kādam nāksies segt, un tas varētu atsaukties uz pircēja maciņu.

Identisks izaicinājums – pāreja uz eiro - pirms diviem gadiem bija arī Igaunijai. Lielveikalu RIMI ķēde jau ir atzinusi, ka problēmu bijis mazāk nekā sākotnēji gaidīts. Tāpēc Latvijas tirgotāji plāno ņemt vērā arī kaimiņu pieredzi.

SIA «Grāmatu nams «Valters un Rapa»» valdes locekle Iveta Ozola saka: «Mums pat ir tāda doma nākamgad braukt uz Igauniju, skatīties, lai detalizētāk iepazītos ar problēmām un klupšanas akmeņiem, jo es domāju, ka tie bija vienādi.»

Igaunijas tirgotāji gan atzinuši, ka lielākiem pirkumiem summas joprojām mēdz rēķināt kronās. Līdz ar to pateikt, cik garam jābūt dubulto cenu norādīšanas periodam un cik ātri mēs pieradīsim pie jaunās naudas, pagaidām ir grūti.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO