Svinīgi nododot restaurācijas instrumentu komplektu, pirmdien sākts Rīgas pils remonts, kas jāpabeidz līdz 2015.gada vasarai.

Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane, pirmdien celtniekiem nododot restaurācijas instrumentu komplektu, sacīja, ka ēkas atjaunošanas darbi ir ļoti nozīmīgi, jo tieši Rīgas pils reprezentē Rīgu un visu Latviju pasaulē. Simboliskie restaurācijas instrumenti paredzēti telpu un tajās esošo priekšmetu restaurācijai, piemēram, zeltījumu pulēšanai.

Uz svinīgo Rīgas pils remonta sākšanu bija ieradies arī pirmais Rīgas pils iemītnieks pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas bijušais prezidents Guntis Ulmanis. «Mana sirds līksmo, ka remontdarbi pēc ilga laika beidzot ir sākti,» teica Ulmanis.

Arī eksprezidents Valdis Zatlers bija ieradies uz remonta svinīgo sākšanu un norādīja, ka viņa prezidentūras laikā, ierodoties pilī 2007.gadā, jau bija vērojama nepieciešamība pēc remonta. Zatlers novēlēja celtniekiem apzināties savu misiju, jo Rīgas pils rekonstrukcija ir ļoti būtiska. «Ne katra valsts var lepoties ar šādu pili un telpām,» norādīja Zatlers.

Remonta laikā tiks nostiprināti ēkas pamati, lai apturētu sienu plaisāšanu, rekonstruētas un restaurētas telpas, no kurām vairākas ir sliktā stāvoklī. Plānots arī pārbūvēt inženierkomunikācijas, novecojušās aizstājot ar daudz modernākām. Plānots atjaunot pils fasādi un labiekārtot pils pagalmu.

Pirmdien svinīgi dots starta signāls Rīgas pils restaurācijas un rekonstrukcijas darbu sākšanai.

Rīgas pils priekšpils rekonstrukcija izmaksās apmēram 21,78 miljonus latu. Kopējais rekonstrukcijas un restaurācijas laiks ir divarpus gadu no līguma noslēgšanas brīža līdz objekta nodošanai ekspluatācijā.

Priekšpils ir paredzēta Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām, un tajā ir arī vairākas telpas, kas pašlaik ir avārijas stāvoklī un netiek izmantotas, piemēram, Baltā zāle, Svētku zāle un vēl citas, kopumā aptuveni 9000 kvadrātmetru platībā.

Rīgas pils celta 1330.gadā kā trīsstāvu cietokšņa veida celtne ar iekšējo pagalmu un četriem torņiem. Tā bija Livonijas mestra rezidence. Pils tika nopostīta 15.gadsimta beigās un atjaunota 1515.gadā. 18.gadsimta beigās pilij tika uzcelts jauns korpuss, bet 1818.gadā priekšpilī tika izbūvētas Vidzemes ģenerālgubernatora reprezentācijas telpas.

Pēc padomju okupācijas pils ziemeļu daļā tika iekārota Pionieru pils, savukārt dienvidu daļā darbojās muzeji.

Pils atkal par Latvijas prezidenta rezidenci kļuva 1995.gadā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO