Ko darīt iedzīvotājiem reģionos, kam līdz tuvākajam bankomātam jāmēro desmitiem kilometru? Šai problēmai pievērsusi uzmanību reģionālās attīstības ministrija. Lai gan situācija šodien pārrunāta ar lielāko banku vadītājiem, ātru risinājumu vai konkrētus priekšlikumus pagaidām neviens nepiedāvā.

Patlaban skaidru naudu no sava bankas konta var izņemt četrās vietās – bankomātā, bankas filiālē, pasta nodaļā, kā arī veikalos, kas piedāvā pakalpojumu «Naudas izmaksa». Proti, maksājot par pirkumu ar karti, veikala kasē var papildus izņemt skaidru naudu līdz 50 latiem. Šādu iespēju piedāvā 762 tirdzniecības vietas. Neraugoties uz to, 72 valsts pagastos vispār nav iespēju tikt klāt skaidrai naudai.

Lai to izdarītu, piemēram, Nīcgales iedzīvotājam ir jāmēro 30 kilometri līdz Līvāniem. Problēmai nolēmusi pievērsties Vides un reģionālās attīstības ministrija, kas to pārrunāja ar lielākajām kredītiestādēm, taču ātru risinājumu iesaistītās puses neredz.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmumds Sprūdžs (RP): "Skaidrs, ir jārēķinās ar to, ka mēs katru pakalpojumu, katru infrastruktūras vienību nevarēsim novietot katra meža vidū, ja tā var izteikties. Ar to mums Latvijā ir jārēķinās."

Ir maz un būs vēl mazāk

Problēma ar naudas izņemšanu saasinājās pēc "Krājbankas" kraha, un situācija pasliktināsies nākamgad, kad demontēs arī "Swedbank" pārņemtās "Hipotēku bankas" bankomātus.

Raimonds Okmanis, Rundāles novada domes priekšsēdētājs, VL-TB/LNNK: "Hipotēku banka, kā valsts banka, bija uzņēmusies zināmu sociālu lomu, saprazdama, ka cilvēki dzīvo ne tikai lielās pilsētās, bet arī laukos, un šī iespēja ir jānodrošina. Būtu jau labi, ja pārdodot pārdevēji būtu padomājuši par bankomātiem..."

Ir apsvērta iespēja, ka valsts varētu subsidēt jaunu bankomātu izvietošanu, taču ministrs atzīst, ka tas, visticamāk, nenotiks. Arī banku vadītāji norāda, ka savu bankomātu un filiāļu tīklu nepaplašinās.

Aicina norēķināties elektroniski

"Swedbank" valdes priekšsēdētājs Māris Mačinskis: "Tajās vietās, kur ir ekonomiskais pamatojums, lielā daļā mēs jau to esam izdarījuši."

Guntis Beļavskis, "Citadele banka" valdes priekšsēdētājs: "Droši vien, ka tuvākajā laikā netiks milzīgs skaits bankomātu izvietoti tirgū, bet, protams, katra banka dažus jaunus bankomātus turpinās likt laiku pa laikam."

Tā vietā esot jāveicina elektronisko norēķinu izmantošana pašvaldību iestādēs, piemēram, lai vecākiem par bērnu pusdienām būtu iespējams samaksāt internetā. Tāpat nepieciešams izglītot cilvēkus par elektronisko norēķinu lietošanu. Tam piekrīt arī bankas.

"SEB bankas" valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols: "Svarīgi, lai cilvēki arī pašvaldības iestādēs, skolās, bērnudārzos, lai viņi var samaksāt ar internetbankas palīdzību. Tas būtu tāds labs solis no valdības, no valsts puses."

Sprūdžs atzīst: "Saprātīgs risinājums droši vien būtu, ja šai te kundzei laukos vai cilvēkam laukos būtu iespēja pārskaitīt internetbankā tos 20 latus mēneša sākumā vai tos 5 latus nedēļas sākumā, un tādā veidā šis jautājums būtu atrisināts." Ministrs gan atzīst, ka elektroniskie norēķini nebūs atbilde visām situācijām. Lai problēmu risinātu, ministrija veidos darba grupu, kas pirmos ieteikumus varētu sniegt tikai janvāra beigās.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO