Latvijā eiro ieviešanai ir svarīgs arī opozīcijas atbalsts, taču tas ir pārāk būtisks jautājums, lai spēlētu politiskās spēlītes, pēc piedalīšanās Nacionālās apvienības (NA) diskusijā par eiro ieviešanu norādīja Ministru prezidents Valdis Dombovskis.

Pēc premjera teiktā, ka līdz šim ar eiro ieviešanu saistītos jautājumus ir atbalstījusi arī opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). «Manuprāt, šeit ir diezgan daudz tādas opozīcijas vadības stīvēšanās, taču tas ir pārāk būtisks jautājums, lai šādas spēlītes spēlētu,» atzina premjers.

Viņš norādīja, ka par atbalstu eiro ieviešanai tiek runāts ar opozīcijas partiju pārstāvjiem. «Mēs par šiem jautājumiem runājam ar opozīciju, jo tas ir valstiski stratēģisks jautājums. Valdības pienākums ir vest sarunas arī ar opozīciju par labu eiro ieviešanai 2014.gadā,» paskaidroja Dombrovskis.

Valdības vadītājs trešdien piedalījās NA frakcijas sēdē, lai pārliecinātu deputātus atbalstīt eiro ieviešanas likumu ceturtdien, 13.decembrī, balsojumā Saeimā.

Viņš norādīja, ka NA diskusijā uzklausīja gan argumentus par, gan pret eiro. «Es domāju, ka, uzklausot šos argumentus, viņi pieņems sabalansētu un argumentētu lēmumu, kas ir svarīgs gan no ģeopolitiskā viedokļa, gan ekonomiskās attīstības viedokļa,» pastāstīja Dombrovskis.

Premjers atzina, ka ir svarīgi, ka eiro ieviešanas likums gūst koalīcijas un Saeimas vairākuma atbalstu. «Mēs pašlaik strādājam pie tā, lai atbalsts likumam būtu, un tādēļ biju šeit un argumentēju par labu eiro ieviešanai,» sacīja valdības vadītājs.

Uz jautājumu, vai ir izdevies NA deputātus pārliecināt, premjers atbildēja, ka «gribētos cerēt».

«Eiro ieviešanā būtiskākais jautājums, uz kuru ir jāatbild, ir – vai eiro ieviešana veicinās ekonomisko attīstību vai neveicinās. Mēs redzam, ka tas veicinās ekonomisko attīstību caur zemākām procentu likmēm, investīciju piesaisti, zemākām valūtas konvertācijas izmaksām un citiem mehāniskiem. Šo argumentāciju mēs skaidrojām,» teica premjers.

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (NA) atzina, ka sabiedrībā trūkst argumentētu viedokļu par eiro un arī pret, tādēļ NA šādu diskusiju rīko. «Tas, ko mēs redzam publiskajā telpā, ir, ka ļoti daudzi cilvēki nezina, šaubās.. Nav racionālu argumentu par, un, jāatzīst, ka trūkst arī argumentētu un racionālu argumentu pret,» paskaidroja ministre.

Opozīcija Saeimā neatbalstīs eiro ieviešanas likumprojektu

Opozīcijā esošie politiskie spēki - apvienība «Saskaņas centrs» (SC) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) - rīt gaidāmajā balsojumā neatbalstīs nedz eiro ieviešanas likumprojektu, nedz steidzamības statusa noteikšanu tā pieņemšanai.

SC un ZZS neatbalstīs eiro ieviešanas likumprojektu, jo pašiem iedzīvotājiem jābūt iespējai lemt par eiro ieviešanu no 2014.gada, aģentūrai LETA apliecināja gan SC frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins, gan ZZS biroja vadītāja Ilona Jurševska.

Agešins skaidroja, ka iepriekš Saeimas balsojumā SC arī neatbalstīja eiro ieviešanas likumprojekta nodošanu komisijām, tāpat SC deputāti neatbalstīja šo likumprojektu balsojumā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

ZZS turpina konsekventi neatbalstīt eiro ieviešanas likumprojektu, jo tautai jādod iespēja izlemt šo jautājumu, uzsvēra Jurševska. Viņa norādīja, ka netiks atbalstīta arī steidzamības noteikšana likumprojekta virzības statusam. Valdošās koalīcijas mērķis esot panākt steidzamības noteikšanu ar divām trešdaļām balsu, lai par šo jautājumu nebūtu iespējams rosināt referenduma rīkošanu, piebilda ZZS pārstāve.

Satversmes 75.pantā noteikts, ka «Ja Saeima ar ne mazāk kā divu trešdaļu balsu vairākumu pieņem likuma steidzamību, tad Valsts prezidents nevar prasīt šāda likuma otrreizēju caurlūkošanu, to nevar nodot tautas nobalsošanai un tas ir izsludināms ne vēlāk kā trešā dienā pēc tam, kad Prezidents pieņemto likumu saņēmis.»

Kā ziņots, jautājums par eiro ieviešanas likumprojektu tiek pārrunāts arī ar opozīcijas partiju pārstāvjiem, jo tas ir ļoti svarīgs un valdības pienākums ir diskutēt par to arī ar opozīciju, uzskata Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Jau vēstīts, ka ceturtdien, 13.decembrī, Saeimai būs jābalso par eiro ieviešanas likumprojektu pirmajā lasījumā. NA nav paudusi konkrētu atbalstu šim likumam un savu attieksmi pret eiro – to frakcija izlems trešdienas vakarā.

Latvija eiro plāno ieviest 2014.gadā. Nākamā gada sākumā būs zināms, vai Latvijas ekonomiskie radītāji atbilst Māstrihtas kritērijiem, savukārt galīgais lēmums par uzņemšanu eiro zonā tiks pieņemts 2013.gada vasaras sākumā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO