Vienā no Konektikutas pavalsts Ņūtaunas pilsētas sākumskolām piektdien notikusi masu slepkavība - nogalināti 20 bērni un seši pieaugušie. Pēc pašreizējās informācijas, apšaudi sarīkojis 20 gadu vecs vīrietis pēc strīda ar māti. Vīrietis savulaik pats šajā skolā mācījies, bet pagaidām šī ir vienīgā Lanza saikne ar traģēdijas vietu.

Ziņa papildināta ar jaunāko informāciju

Joprojām nav zināmi arī uzbrucēja motīvi

Konektikutas štata policijas pārstāvis leitnants Pols Vanss pavēstīja, ka 18 bērni miruši notikuma vietā Ņūtaunas Sendijas Hukas pamatskolā, bet vēl divi - no gūtajiem ievainojumiem slimnīcā. Vairums upuru atrasti vienā skolas spārnā divās telpās.

Noslepkavoto bērnu vecums ir no pieciem līdz desmit gadiem, jo skolas ēkā izvietots arī bērnudārzs. Uzbrucējs skolā noslepkavojis arī sešus pieaugušos, tostarp skolas direktoru.

Uzbrucējs skolā ielauzās

Konektikutas štata policijas pārstāvis leitnants Pols Venss informēja «Esam noteikuši vietu, kur viņš iekļuva ēkā,» preses konferencē teica Venss. «Varu teikt, ka tiek uzskatīts, ka skolā viņu labprātīgi neielaida, ka viņš ar spēku iekļuva skolā,» paskaidroja policijas pārstāvis.

Izmeklētāji ir atraduši pierādījumus, gan skolā, gan otrā nozieguma vietā, kur, kā tiek uzskatīts, jaunais vīrietis nogalināja savu māti. «Mūsu izmeklētāji notikuma vietā - skolā - un arī otrā nozieguma vietā ir atraduši dažus patiešām labus pierādījumus, kas dod cerības, ka izmeklētājiem izdosies pilnībā izveidot ainu par to, kas un, vēl jo svarīgāk, kādēļ notika,» klāstīja policijas pārstāvis.

Viņš piebilda, ka sieviete, kas izdzīvoja apšaudē, jūtas labi un būs nozīmīga lieciniece.

Policijas amatpersonas atzinušas, ka pagaidām nav izdevies atrast saikni starp Lanzu un skolu. Lai gan ir izskanējis, ka viņa māte strādāja skolā, oficiālajā skolas darbinieku sarakstā viņas vārda nav.

Panika visapkārt

Pedagogi citos ēkas spārnos, izdzirdot šāvienus, likuši audzēkņiem izturēties iespējami klusu un klusu lavīties projām, lai uzbrucējs nemanītu jebkādu kustību. Garām slepkavības vietai policija izrīkojusi bērnus skriet ar acīm ciet.

Pagaidām nav skaidrs, vai slepkavu nogalinājuši policisti, kas ieradušies notikuma vietā, vai arī viņš izdarījis pašnāvību.

Uzbrucējs rīkojies ļoti metodiski, un ir tikai viens cietušais, kura ievainojumi nav nāvējoši.

Apšaude sākās ap plkst. 9.30 (plkst. 16.30 pēc Latvijas laika). Izplatoties ziņām par apšaudi, drošības apsvērumu dēļ pārējās Ņūtaunas apgabala skolas noslēgtas. Štata policija uz Ņūtaunu nosūtījusi īpašo uzdevumu vienību.

Slepkavas mājās - ieroču kolekcija

Vietējie iedzīvotāji stāstījuši, ka Nensija Lanza aizrāvās ar ieroču kolekcionēšanu un nereti ar saviem bērniem kopā devusies šaut mērķī.

Tiesībsargājošo institūciju pārstāvis, kas runāja anonīmi, atklāja, ka Lanza pēc strīda nošāva savu māti Nensiju, un tad ar viņas automašīnu aizbrauca līdz netālu esošajai skolai, kurā pats reiz mācījies. Viņam bija līdzi bija vismaz trīs mātei piederoši ieroči - pusautomātiskās pistoles «Glock» un «Sog Sauer», kā arī 223. kalibra medību ierocis.

Sākumā tika ziņots, ka skolā ar cilvēkiem izrēķinājies 24 gadus vecais Raians Lanza, tomēr avoti vēlāk precizēja, ka šāvējs bijis divdesmitgadīgais Adams. Brāli Raianu policija aizturējusi nopratināšanai, taču viņu netur aizdomās par līdzdalību. Identificēšanā kļūda ieviesusies tāpēc, ka pie slepkavas bijuši brāļa dokumenti. Arī abu brāļu tēvs policijā sniedz liecības.

FOTO: abcnews.go.com

Slepkavam bijušas psihiskas novirzes

Asinspirti sarīkojušais Adams Lanza bijis psihiski nepieskaitāms, iespējams, slimojis ar autismu, ziņo New York Post. AP aģentūras ziņas liecina, ka puisis sirdzis arī ar personības dalīšanos. Viņa māte, kas strādāja Ņūtaunas skolā, pēc strīda kļuvusi par pirmo viņa upuri; pašnāvību viņš izdarījis pēc slaktiņa skolā.

Atsaucoties uz bijušo skolasbiedru teikto, tiek vēstīts, ka Adams Lanza bija kautrīgs, bet gudrs cilvēks, kas vidusskolā ģērbies daudz formālāk nekā pārējie skolēni. Savu brīvo laiku vidusskolā viņš pavadījis, spēlējot videospēles skolas televīzijas studijā.

Kāds Lanzas klasesbiedrs atminējās, ka māte ļoti spiedusi jauno puisi mācīties rūpīgāk un smagāk strādāt, lai sasniegtu rezultātus.

Iedzīvotāju reģistra dati liecina, ka Nensija Lanza un viņas vīrs Pīters Lanza laulību šķīra 2008.gadā. Pagaidām plašsaziņas līdzekļos nav informācijas par Pītera Lanzas reakciju uz notikušo.

Diskusijas par ieroču pieejamību

Kamēr sabiedrība vēl ir šokā par notikušo traģēdiju, ir sākušās debates par ASV likumiem, kuri maz ierobežo ieroču apriti. Savā uzrunā valstij un nogalināto radiniekiem valsts prezidents Baraks Obama izteicās, ka tas ir radījis pārāk daudz raižu un nepieciešama jēgpilna rīcība.

Bet atbalsts stingrākiem tiesību aktiem ieroču apritē ir dramatiski krities pēdējos gados, līdz ar pakāpenisku vispārējā noziedzības līmeņa samazināšanos. Vairums amerikāņu joprojām uzskata, ka ieroča tiesības ir garantētas valsts pamatlikumā.

Vairums politiķu apzinās, ka šis temats ir politiski ļoti jutīgs. Ja Baraks Obama vēlas stingrākus likumus, viņš, iespējams, saskarsies ar lielu pretestību Kongresā.

Sagaidāms, ka traģēdija rosinās atsākt debates par liberālajiem ASV ieroču tirdzniecības un glabāšanas noteikumiem, tomēr Baltais nams jau piektdien centās klīdināt baumas, ka šis politiski eksplozīvais jautājums varētu tikt atvērts jau tuvākajā laikā.

Šī ir šauminošākā traģēdija ASV mācību iestāžu vēsturē, kaut arī 2007.gadā Virdžīnijas Tehniskajā universitātē tika nogalināti 33 cilvēki.

Pasaule izsaka līdzjūtību

Ar uzrunu televīzijā, izsakot līdzjūtību upuru tuviniekiem, uzstājies arī ASV prezidents Baraks Obama, kurš ar grūtībām valdīja asaras.

Televīzijas uzrunā tautai viņš notikušo nosauca par «bezjēdzīgu vardarbības aktu», kā arī deva rīkojumu visā valstī karogus nolaist pusmastā līdz otrdienas saulrietam.

Līdzjūtību ASV izteikuši arī līderi visā pasaulē, tostarp Eiropas Savienības (ES) prezidents Žozē Manuels Barrozu. Līdzjūtību par notikušo pauduši tostarp Apvienoto Nāciju ģenerālsekretārs Bans Kimūns, Lielbritānijas karaliene Elizabete II, kā arī Eiropas Savienības augstā ārlietu un drošības politikas pārstāve Ketrīna Eštone un daudzi citi.

ASV galvaspilsētā karogi plīvo pusmastā, simtiem svecīšu tiek nolikts par piemiņu traģēdijas upuriem. Savukārt mazpilsētā pulcējušies ap 27 000 cilvēku, lai sērotu kopā ar piederīgajiem un tos atbalstītu.

Arī Latvija izsaka līdzjūtību

Valsts prezidents Andris Bērziņš vēstulē ASV prezidentam Barakam Obamam savā un Latvijas tautas vārdā izteicis līdzjūtību saistībā ar Konektikutas pavalstī notikušo apšaudi skolā, aģentūru BNS informēja Prezidenta preses dienestā.

Bērziņš pauž stingru nosodījumu vardarbībai, vēl jo vairāk pret bērniem. Prezidents uzsver, ka šādam noziegumam nav attaisnojuma, un zaudēt bērnus ir traģiski visai pasaulei.

«Nežēlīgo uzbrukumu mērķis bija tieši bērni, kas ir visneaizsargātākā sabiedrības daļa. Šādam noziegumam nav attaisnojuma. Zaudēt bērnus ir traģiski visai pasaulei. Latvija domās ir kopā ar mūžībā aizgājušo tuviniekiem un draugiem, īpaši bērnu piederīgajiem,» pauž prezidents.

Tāpat viņš vēl drīzu izveseļošanos apšaudē ievainotajiem.

Arī Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa sestdien nosūtījusi līdzjūtības vēstuli Amerikas Savienoto Valstu parlamenta Pārstāvju palātas spīkeram Džonam Bēneram. Latvijas parlamenta vārdā nosodot šādu šausminošu un cietsirdīgu rīcību, Āboltiņa pauž visdziļāko līdzjūtību ASV tautai un sērojošajām ģimenēm, kas pāragri zaudējuši savus bērnus un tuviniekus, aģentūru BNS informēja Saeimas Preses dienestā.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs izteicis visdziļāko līdzjūtību saistībā ar traģēdiju Amerikas skolā. «Prātam neaptverama traģēdija ASV skolā, visdziļākā līdzjūtība nošauto bērnu tuviniekiem, baisi un skumji...» savā «twitter» kontā raksta ārlietu ministrs.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO