Latvijā augušas eglītes vairo Ziemassvētku sajūtu arī citu valstu iedzīvotājiem. Ziemassvētku kociņu audzēšana kļuvusi par jaunu un perspektīvu eksporta nozari, taču tas nav vienas dienas bizness.

Viena pēc otras zemē gulstas Ziemassvētku eglītes. Tieši Nordmann baltegles tiek uzskatītas par īstajiem Ziemassvētku kokiem. Pirms 7 gadiem Liepājas apkaimē tika iestādīti aptuveni 200 tūkstoši Dānijā audzētu stādu, kas iegūti no Gruzijā vāktām sēklām. Tagad pienācis ražas laiks.

Zaļie kociņi pēc 7 gadu augšanas Latvijas zemē tagad ceļos uz Horvātiju. Ziemassvētku eglīšu eksports ir jauna nozare Latvijā, taču uzņēmums MGLS ar kopumā pusmiljonu kociņu 50 hektāru platībā kļuvis par vienu no lielākajiem Ziemassvētku egļu audzētājiem Eiropā.

No sēklas līdz istabai - 10 gadi

No tā brīža, kad eglīti iestāda līdz brīdim, kad eglīti nogriež, tas cikls ir līdz 10 gadiem, un tajā laika posmā jācīnās pret nezālēm, zvēriem, kukaiņiem, ziemām bargām, pavasara salnām. Nav tā kā labību – iespēj, nokuļ, šeit ir arī pēdējā gadā var uznākt kāda dabas stihija un viss aiziet bojā.

Līdzīgi kā ragavas taisa vasarā, arī Ziemassvētku egles klienti noskata jau gada siltajā periodā - dažādu krāsu lapiņas egļu galotnēs liecina par to, pie kura uzpircēja katra eglīte aizceļos. Lai kļūtu par eksporta preci, Latvijas parastās eglītes neder - Eiropā pieprasītas ir Kaukāza un Eiropas baltegles.

Šķirni izvēlas viena iemesla dēļ – nebrist skujas un neduras rokās, skujām gali ir apaļi.

Uzņēmums cer līdz sezonas beigām uz ārzemēm nosūtīt 10 000 kociņu, ievērojami uzlabojot Ziemassvētku eglīšu eksporta apjomu. Šīs nozares 3 gadus ilgajā vēsturē pērn pirmo reizi eksportēts tika mazāk eglīšu, nekā ievests Latvijā.

Bizness tikai sākumstadijā

Latvijā eglīšu audzēšanas bizness ir sākumstadijā, jo ne katrs var šo biznesu uzņemties, jo tā aprite tomērir 5 - 6 gadi kā minimums, un, ja grib izaudzēt augstākus kokus, ar 7 - 10 gadiem jārēķinās.

Latvijas klimats nav ideāli piemērots Ziemassvētku koku audzēšanai, vislielākos zudumus rada pavasara salnas, tomēr eksperti uzskata, ka ilgtermiņā eglīšu audzēšanai kā eksporta nozarei ir potenciāls, konkurencē ar egļaudzēšanas lielvalstīm Dāniju un Vāciju piedāvājot labāku cenu un kvalitāti.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams