Sāpes, asaras un noslēgšanās sevī vai arī agresija. Bērni vecāku šķiršanos mēdz pārdzīvot ļoti atšķirīgi. Latvijā izirst aptuveni divas trešdaļas laulāto ģimeņu, taču ne vienmēr sekām jābūt sāpīgām – šķiršanās var būt arī mierīga un neatstāt smagas sekas.

Ģimenes izjukšana reti ir mierīgs un patīkams notikums. Vecāki parasti ir tik aizņemti strīdos un izdomājot jaunus apvainojumus, ka pilnīgi aizmirst par bērniem. Tāpēc bērni, izjūkot ģimenei, bieži vien ir lielākie zaudētāji.

«Ja šķiras, tad bērnam jāizvēlas dzīvot pie mātes vai tēva, un tas jau ir liels trūkums tālākajā dzīvē. Un pati izvēle ir ļoti traģisks moments kā tāds,» saka Ieva un Ernests. «Bērni paliek novārtā, atrodas uz ielas, labi, ja ir kāda vecmāmiņa, kas uzpasē. Nožēlojamā stāvoklī bērni paliek,» uzskata Jānis.

Latvijā ik gadu apprecas līdz pat desmit tūkstošiem pāru, taču līdz pat divām trešdaļām pēc kāda laika šķiras. Tas nozīmē, ka tūkstošiem bērnu ik gadu spiesti pārdzīvot un tikt galā ar to, ka viņu ģimene izjūk.

Alojs Leijendekers ir mediācijas speciālists no Vācijas. Viņš palīdz vecākiem šķirties mierīgi un darīt to bērna interesēs: «Ir zinātniski pierādīts, ka ģimenēs, kas šķiras naidīgi, bērni bieži vien kļūst atklāti agresīvi.»

Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja norāda, ka pašlaik Latvijā šķiroties vecāku strīdus skata tiesā. Tomēr tiesāšanās iznākums bieži vien nav bērnu interesēs.

«Daudzi vecāki pat neapzinās, cik ļoti viņi sāpina bērnus, jo viņu pašu problēmas ir aizēnojušas visu citu,» saka Laila Rieksta-Riekstiņa, VBTAI vadītāja.

Problēma nav pats šķiršanās fakts, bet gan karojošo vecāku strīdi, tie izsit bērnus no garīgā līdzsvara. Savukārt ar mediācijas speciālista palīdzību vecāki var vienoties daudz mierīgāk un efektīvāk nekā tiesā, un galvenais - mediators palīdz ievērot bērnu intereses. Latvijā tiek gatavotas likuma izmaiņas, kas paredzēs ģimenes šķiršanās nesaskaņas risināt ar mediatora palīdzību.

«Svarīgi tas, lai vecāki paši var vienoties un tiesa tikai šo vienošanos apstiprina, jo pretējā gadījumā ir problēmas ar tiesas sprieduma izpildi,» saka Laila Rieksta-Riekstiņa.

Tad, kad ģimene jau ir izšķirta, ļoti svarīgi pareizi noteikt visu iesaistīto tiesības un pienākumus - tikšanās laikus un to, kur bērni dzīvos. Pareizi notikušas šķiršanās rezultātā ir arī ieguvumi, piemēram, bērniem nav vairs jādzīvo nemitīgas spriedzes apstākļos un ar laiku arī vecāku savstarpējās attiecības bieži vien uzlabojas.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams