Kairas Nacionālais muzejs slavens kā viena no labākajām Senās Ēģiptes mākslas priekšmetu krātuvēm pasaulē. Taču vēl lielāka daļa artefaktu atrodas muzeja noliktavās, jo vienkārši trūkst vietas. Tādēļ pirms 10 gadiem tika pieņemts lēmums celt jaunu muzeju. Būvniecība šobrīd rit pilnā sparā, un to visu pārrauga latviešu arhitekts Dainis Šmits.

Jaunā muzeja izmaksas lēstas vairāk kā pusmiljarda dolāru vērtībā – pusi segs Ēģiptes valdība, otru pusi veido aizņēmums no Japānas. Šobrīd, kad Ēģipte piedzīvo politisko un arī ekonomisko krīzi, projekts saskaras ar pretestību. Tomēr viss turpinās -

pie ēģiptiešu projekta strādā pasaulē ievērojamu arhitektu komanda, kuru vidū ir arī Dainis Šmits.
4

«Pēc izglītības esmu arhitekts, mana specializācija ir tieši fasādes, un Hill International piedāvāja šeit strādāt. Mans uzdevums ir ēkas ārējā čaula, visa tā redzamā daļa, stiklotās virsmas, kas apdarinātas no stikla un akmens, kā arī jumts. Mans uzdevums ir noorganizēt visus iepirkumus,» par pienākumiem runā arhitekts Dainis Šmits.

Lai arī unikālais projekts ir plaši zināms, būvniecības gaitu filmēt liegts pat Ēģiptes vietējiem medijiem, jo tajā tiks izmantotas pavisam jaunas idejas arhitektūrā. LNT, pateicoties latviešu arhitektam, bija tāda iespēja pabūt iekštelpās un nofilmēt projekta maketu.

Dainis Šmits Ēģiptē ir kopš šā gada marta. Ģimene – sieva un četri bērni – pārcēlās uz dzīvi šajā valstī vasarā.

Arhitekts: lēmums nebija viegls, taču pagodinošs

«Ņemot vērā, ka ekonomiskā situācija Latvijā nav tik laba, tad bija grūti sacīt «nē». Tas bija grūts solis, jo te ir pavisam citāda kultūra, valoda, ēdiens, klimats, cilvēki, domāšana pavisam savādāka, arī reliģija,» par pārcelšanos uz Kairu stāsta Šmits.

Mūsu speciālista veikumu Latvijā, strādājot pie «Gaismas pils» un citiem projektiem, novērtēja starptautiska kompānija Hill International un viņu uzaicināja strādāt Kairā par tehnisko arhitektu. Dainis Šmits pirms 50 gadiem dzimis Amerikas Savienotajās Valstīs, taču Latvijas Atmodas laikā viņš kopā ģimeni atbrauca uz Latviju, turpinot arhitekta darbu šeit.

Gaismas pili viņš sauc par savu sirds darbu.
4

Un tagad arī Ēģiptes muzejs viņam ir īpaši svarīgs.

«Tas ceļš, sākot ar darbu pie LNB un pie Birkerta un Hill Latvijā un strādājot pie fasādēm, bija kā sagatavošanās solis; es to uzskatu par ļoti lielu godu un sapratu, ka daudzi no tiem iemesliem, kāpēc piekritu būvēt muzeju, ir saistīti ar LNB – tas nav vienkārši projekts, kur iekrāmēt grāmatu, bet tā ir vieta notikumiem,» salīdzina arhitekts.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO