Plānotas vērienīgas izmaiņas valsts rīkotajos iepirkumu konkursos. Plāni paredz gan ievērojami samazināt administratīvos šķēršļus uzņēmējiem, gan turpmāk nepieļaut lielu projektu izgāšanos, kā tas bija vērienīgā vilcienu iepirkumu gadījumā. Tomēr valdības atbalstītās ieceres saistās arī ar riskiem.

Daudz kritizētā publisko iepirkumu procedūra kļūs godīgāka, ātrāka un vienkāršāka. Tā uzskata Valsts kancelejas darba grupa, kuras mērķis ir divu gadu laikā izstrādāt pavisam jaunu iepirkumu likumu, bet jau tagad virzīt pašas nepieciešamākās izmaiņas. Valdības atbalstītie un šodien Saeimā prezentētie priekšlikumi, piemēram, paredz, ka uzņēmējam vairs nebūs jāapliecina katrs iesniedzamais dokuments.

Valsts kancelejas Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks, darba grupas vadītājs Ivars Mēkons: «Tur, kur ir pat 100 dokumentu, šobrīd katrs dokuments, katra lapa ir jāapliecina atsevišķi, kas, mūsuprāt, ir uzņēmējam tāds lieks laika patēriņš un arī valsts iestādei. Tāpēc šobrīd varēs iesniegt vienā cauršūtā dokumentā un apliecinājums būs viens.»

Tāpat informāciju par konkursa dalībnieka maksātspēju un iespējamiem nodokļu parādiem vajadzētu pārbaudīt konkursa rīkotājam, nevis uzņēmējam, paredz priekšlikumi. Iebildumi gan ir pret ieceri iepirkumiem līdz 30 000 latu noteikt atvieglotu konkursa procedūru, jo šādus iepirkumus nevar pārsūdzēt Iepirkumu uzraudzības birojā, bet tikai tiesā.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis, RP: «Tā kā tiesu mehānisms mums darbojas lēni un neefektīvi, var prognozēt, ka uzņēmēji šādu iespēju neizmantos, neko tiesās neiesniegs, un līdz ar to mēs nekad neuzzināsim par tādiem gadījumiem, kas savukārt dos motivāciju negodīgiem ierēdņiem, valsts iestādēm izmantot šādu mehānismu.»

Patlaban iepirkuma konkurss ir jāpārtrauc, ja pieteicies tikai viens pretendents. Arī to grib mainīt, ar noteikumu, ka valsts iestāde pamato, ka iepirkuma prasības ir objektīvas un nav apzināti rakstītas vienam jau iepriekš izraudzītam komersantam. Uzņēmēji izmaiņas uzskata par sen gaidītām un vajadzīgām, vienlaikus uzsverot, ka tās nerisina visas problēmas.

Jānis Butkevičs, LTRK Politikas nodaļas vadītājs: «Pasūtītāji var bez konkursa procedūrām iepirkt pakalpojumus vai preces no saviem uzņēmumiem, no pašvaldību uzņēmumiem, un šeit nedarbojas brīvā tirgus principi. Un nereti, kā rāda prakse, preces un pakalpojumi tiek iepirkti par dārgāku cenu.»

Darba grupas vadītājs uzskata, ka šādi ieceres nākotnē varētu novērst tādu milzīgu projektu izgāšanos, kā tas bija «Pasažieru vilcienu» vērienīgā iepirkuma gadījumā.

Darba grupas vadītājs: «Pasažieru vilciena gadījumā tā situācija būtu tāda, ka nevis uzreiz būtu izstrādāti konkursa noteikumi, kuri izrādījās tirgus realitātei neatbilstoši, bet pasūtītājs būtu vedis pārrunas ar noteiktiem pretendentiem un tad būtu apzinājis reālo tirgus situāciju, un tad būtu izstrādājis detalizētas, pamatotākas prasības.»

Atbildīgās Saeimas komisijas vadītājs paredz, ka izmaiņas likumā varētu pieņemt trīs mēnešu laikā. Vienlaikus Valsts kancelejas darba grupa strādā arī pie citām iecerēm. Patlaban konkurenti bieži ļaunprātīgi kavē iepirkumus, tos nepamatoti pārsūdzot. Turpmāk varētu noteikt, ka prasības noraidīšanas gadījumā sūdzības iesniedzējs riskētu zaudēt zināmu naudas summu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO