VAS "Latvijas Valsts meži" (LVM) varēs iegādāties desmit kokapstrādes uzņēmuma AS "Latvijas Finieris" akcijas, paredz valdības šīsdienas lēmums.

Pēc "Latvijas Finiera" sniegtajiem datiem, šīs akcijas veido aptuveni 0,3% no akciju skaita. Noprotams, ka ir "Latvijas Finiera" akcionāri, kas nolēmuši savas akcijas piedāvāt LVM, kas jau iepriekš izteica interesi par dalību uzņēmumā.

Pērn oktobrī interesi par "Latvijas Finiera" akciju pirkšanu izrādīja Krievijas saplākšņa ražotājs "Sveza". Uzņēmums izplatītajā sludinājumā "Latvijas Finiera" akcionāriem piedāvāja 10 000 latu par vienu parasto vārda akciju ar balsstiesībām un 1000 latu par vienu akciju ar balsstiesību ierobežojumiem. Vēlāk uzņēmums solīja sagatavot jaunu piedāvājumu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) šodien žurnālistiem atzina, ka LVM mērķis nav pirkt kontrolpaketi vai lielu akciju daudzumu. "Viena lieta, ja esam skatītāji no malas. Cita lieta, ja piedalāmies procesā ar iespējām ietekmēt," skaidroja ministrs. Pēc viņa vārdiem, LVM var būt viens no pretendentiem šajā procesā. Pagaidām netiek runāts par citiem potenciālajiem darījumiem.

ZM sagatavotajā rīkojuma projektā nav norādīts, par cik lielu summu LVM varētu iegādāties "Latvijas Finiera" akcijas, un arī iesaistītās puses ir atturīgas par šo jautājumu.

Ministrijas amatpersonas un "Latvijas Finiera" vadība norāda, ka tas būs komercdarījums, līdz ar to summa tiks noskaidrota sarunās. Cenu noteikšot tirgus. Valdība šodien vienīgi atbalstījusi LVM iesaistīšanos darījumā.

ZM Meža departamenta direktors Arvīds Ozols 3.janvārī biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja, ka summas lielums būs atkarīgs no "pieteikuma galīgā izvērtējuma. Tā ir komercinformācija, ko pagaidām nepubliskojam. Patlaban runa ir par principiālu atļaujas saņemšanu. Tas, ka no mazajiem akcionāriem esam gatavi pirkt akcijas ar kopējo nominālvērtību 100 000 latu, gan nav nekāds noslēpums. Valdības līmenī jau esam par to runājuši, tā ka acīmredzot rīt atļauja tiks dota".

"Latvijas Finiera" padomes priekšsēdētājs Juris Biķis šodien žurnālistiem valdības lēmumu novērtēja kā signālu par politisko atbalstu. Viņš to vērtēja pozitīvi, jo tas parāda valsts attieksmi pret uzņēmumu kā tādu. Viņaprāt, valdība novērtējusi "Latvijas Finiera" devumu attiecībā uz darba vietām, eksportu. "Šāds lēmums stabilizē akcionāru domāšanas veidu, ka jāsaglabā šāda darbība tālāk," piebilda Biķis.

Uzņēmums neesot apzinājis akcionārus, kuri vēl gribētu pārdot akcijas, jo "tās ir individuālas domas", taču Biķis norādīja, ka lielākā daļa nevēlas tās pārdot.

Pēc Biķa teiktā, šāda prakse - valstij caur kādu uzņēmumu iesaistīties meža nozares dalībniekos - tiek izmantota Somijā.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) pēc valdības sēdes uzsvēra, ka šāds lēmums lielā mērā saistīts ar "Sveza" agresīvo rīcību, mēģinot iegūt "Latvijas Finiera" akcijas, tāpēc arī ir izveidots "alternatīvs piedāvājums", kuru par labu uzskata gan LVM, gan meža nozare.

Šodien pieņemts politisks uzstādījums un par konkrētiem darījumiem jau būs jālemj atsevišķi. Premjers arī pieļāva, ka nākotnē "Latvijas Finiera" akciju pārdot gribētāju skaits varētu pieaugt.

Kā "Nozare.lv" 3.janvārī sacīja "Latvijas Finiera" padomes biroja vadītāja Jolanta Medne, patlaban nav zināms, no kuriem uzņēmuma akcionāriem un par kādu summu akcijas tiktu iegādātas.

"Kā zināms, LVM jau iepriekš izteica ieceri iegādāties "Latvijas Finiera" akcijas gadījumā, ja šāds akcionāru piedāvājums tiks izteikts. "Latvijas Finieris" ziņu par LVM vēlmi iegādāties tā akcijas uztver pozitīvi. Gadījumā, ja notiks uzņēmuma akciju īpašnieku maiņa, "Latvijas Finiera" vadība atbalsta, ka tās iegādājas stabils, prognozējams, nozari izprotošs, tradicionāls un ilgtermiņa skatījumā strādājošs uzņēmums," sacīja Medne.

"Sveza" ir 1997.gadā Krievijā dibināta kokapstrādes kompānija, kas Eiropā ieņem līderpozīcijas bērza finiera ražošanā. Patlaban uzņēmuma tirgus daļa Eiropas tirgos esot 20%, taču uzņēmums izvirzījis mērķi līdz 2020.gadam kļūt par līderi pasaules kokrūpniecības tirgos. Uzņēmuma astoņās rūpnīcās strādā 6000 darbinieku.

"Latvijas Finiera" gada pārskats liecina, ka kompānijas kopējais pamatkapitāls ir 40,45 miljoni latu, ko veido 7242 akcijas. Tostarp ir 3364 akcijas ar nominālvērtību 10 000 latu ar balsstiesībām un garantētu dividendi, 338 ir personāla akcijas arī ar nominālvērtību 10 000 latu, bet bez balsstiesībām un ar garantētu dividendi, 3059 akcijas ir ar nominālvērtību 1000 latu, kurām ir ierobežotas balsstiesības ar garantētu dividendi, bet 482 akcijas ir priekšrocību akcijas, nominālvērtība 1000 latu, kurām nav balsstiesību, bet ir garantētas dividendes.

Jau rakstīts, ka AS "Latvijas Finieris" apgrozījums 2010.gadā sasniedzis 100 miljonus latu, kas ir par 44,7% vairāk nekā 2009.gadā, kad apgrozījums bija 69,1 miljons latu, liecina koncerna neauditētie dati.

"Latvijas Finieris" dibināts 1992.gada 2.oktobrī. Tās dibinātāji ir "Latvijas Finiera" ražošanas apvienības darbinieki - 209 fiziskas personas no trijām saplākšņa ražošanas rūpnīcām - "Lignums", "Latvijas bērzs" un "Furnieris", kuru apgrozījums tolaik bija 9,2 miljoni latu gadā.

Biznesa žurnāla "Kapitāls", "IBS Prudentia" un "NASDAQ OMX Riga" 2010.gada pētījumā "101 vērtīgākais Latvijas uzņēmums" "Latvijas Finieris" ar uzņēmuma vērtību 31,48 miljoni latu ierindojas 56.vietā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO