Baņķieri atzīst, ka piecu eiro banknotes atšķirībā no pārējām eiro naudaszīmēm nav īsti piemērotas lietošanai bankomātos un mēdz tajos iesprūst. Latvijas komercbankas sākušas meklēt iespējamos risinājumus.

Piecu eiro banknote, to veidojot, nav bijusi paredzēta izsniegšanai bankomātos – tai ir mazāks izmērs. Turklāt tai ir citas struktūras papīrs nekā citām eiro banknotēm. Tieši izmēra un papīra atšķirību dēļ šī banknote, ja tomēr to lieto bankomātos, biežāk mēdz iesprūst. Latvijas komercbankām, gatavojoties eiro ieviešanai, tagad jālemj, kā rīkoties.

Agnese Gribuste, «SEB bankas» pārstāve: «Šim nominālam ir savādāka papīra struktūra nekā citiem nomināliem, arī pēc Igaunijas pieredzes mums ir signāls, ka tas var radīt problēmas skaidras naudas izņemšanā, ka šis nomināls var iesprūst bankomātā.»

Kaspars Cikmačs, «Citadeles» valdes loceklis: «Mēs pagaidām analizējam.»

Ivars Svilāns, «Swedbank» komunikāciju daļas vadītājs: «Faktiski Eiropā tikai Spānijā un Igaunijā ir 5 eiro iespējams izņemt no bankomāta. Igauņu kolēģi saka, ka četras reizes ir palielinājušies iesprūdumi, tā ka šī ir lieta, kas mums jāskatās.»

Lielākajā daļā eiro zonas banku bankomāti izsniedz banknotes, tikai sākot ar desmit eiro nominālu, taču Latvijā iedzīvotāji pieraduši pie pieclatniekiem, tāpēc paredzams, ka daudzi vēlēsies no bankomāta izņemt arī piecus eiro. Bankas atzīst, ka risinājumi tiek meklēti, taču pastāv iespēja no piecu eiro banknotes bankomātos atteikties.

Kaspars Cikmačs: «Risinājums varētu būt atteikties no piecu eiro banknotēm, kas būtu tikai trīs lati, un piecus eiro izplatīt caur veikaliem vai banku filiālēm.»

Agnese Gribuste: «Šī 10 eiro banknote nav nemaz tik daudz atšķirīga no 5 latiem, protams, kurss ir tāds, kāds ir, bet no praktiskā viedokļa redzam, ka bankomātos vidēji cilvēki izņem 60 Ls.»

Ivars Svilāns: «Diskusija, kas visiem kopā ir jāspriež, kas ir labāk – ka ir pieejams tikai 10 eiro bankomātos un viņi darbojas raiti vai ir 5 eiro un risks, ka bankomāts ir nepieejams.»

Latvijas Banka tomēr uzskata, ka 5 eiro banknotei bankomātos jābūt pieejamai.

Jānis Blūms, Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs: «Mūsu vēlme, mēs mēģināsim pārliecināt bankas, lai būtu iespēja likt iekšā bankomātos arī 5 eiro banknotes.»

Maijā apgrozībā tiks laista jauna parauga 5 eiro banknote, kura tiks ražota no cita materiāla. Jaunās banknotes vēl tiks testētas, bet bankas cer, ka tās bankomātos nesprūdīs.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO