Latvijas valsts dalībai starptautiskajā izstādē Vācijā kritiskus vārdus veltījis uzņēmējs Kaspars Eglītis, kurš tikko atgriezies no Eiropā lielākās pārtikas un lauksaimniecības preču izstādes „Zaļā nedēļa”. Par tur redzēto uzņēmējs izjutis kaunu arī biznesa partneru acīs, jo Latvijas stends bijis visai trūcīgs, tā svētdien ziņoja LNT raidījums „Top10”.

Stenda pārstāves runā krieviski

Izstāde „Zaļā nedēļa” Vācijā ik gadu pulcē vairāk nekā pusotru tūkstoti uzņēmumu no visas pasaules, savukārt to apmeklē vismaz pusmiljons cilvēku. „Man bija kauns par Latvijas stendu,” tā par tur redzēto pēc izstādes halles apstaigāšanas raidījumam „Top10” atzinis uzņēmējs Kaspars Eglītis.

Eglītis ar biznesa partneriem, nonākot līdz Latvijas stenda apskatei, ieraudzījis, ka tas izskatās nabadzīgs. „Skatāmies uz kaimiņvalstu produkciju, tas aizpildīts. Latvijas stendā – piecas koka karotes, dzērvenes pūdercukurā un Užavas alus. Pretī runā meitenes krievu valodā, sarunas gaitā noskaidrojām, ka viņas ir no Krievijas, dzīvo Vācijā un atrodas Latvijas stendā,” stāstīja Eglītis.

Latvijas stendā reklamējas austrieši

Tāpat Latvijas stendā prezentēti visai savdabīgi produkti. Eglītis ievērojis kādu meiteni, kura tur stāvējusi ar patronām pāri plecam. Uzņēmējs noskaidrojis, ka meitene Latvijas stendā reklamējot enerģijas dzērienu no Austrijas. Eglītis secinājis, ka viņam neesot bijis iespēju biznesa partneriem kaut ko parādīt.

Savukārt uzņēmuma „Zaksi” pārstāve Īrisa Roze „Top10” pauda pretēju viedokli par „Zaļo nedēļu”. Roze uzsvēra: „Kādi ir līdzekļi, par tādiem izdarījām maksimāli. Nevaram sacensties ar citām valstīm, piemēram, Krieviju, kas noīrēja visu halli.” Pēc Rozes domām, šī izstāde esot vairāk uztverama kā gadatirgus.

Izstādās aizvien mazāk ražotāju

Šajā Vācijas izstādē Latvija piedalījusies jau deviņas reizes. Vēl dažus gadus iepriekš dalībai tajā tikusi atvēlēta paliela naudas summa un Latvijas stenda apmeklētājiem bijusi pat iespēja nogaršot mūsu valsts tradicionālos ēdienus. Tas tika nodrošināts ar uzņēmuma „Lido” starpniecību.

Taču nu jau otro gadu Latvijas ražotāju skaits šajā Vācijas izstādē esot minimāls, informēja raidījums. Pērn piedalījušies seši ražotāji, bet šogad - vien četri, kas piedāvājuši dzērvenes pūdercukurā un šokolādē, paipalu olas, smiltsērkšķu sulu un alu.

Sarūk valsts finansējuma apjoms

Kā „Top10” skaidroja Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta pārstāve Ineta Vilciņa, tagad uzņēmumiem esot mainīti noteikumi. „Atbalsta veids, kas nāk no valsts, vairs nav tik apjomīgs. Tagad arī uzņēmumiem pašiem jāiegulda savi līdzekļi,” informēja Vilciņa.

Kopumā dalībai „Zaļajā nedēļā” Zemkopības ministrija šogad piešķīrusi 40 tūkstošus latu, turklāt 600 latus uzņēmumiem bija jāpiemaksā pašiem. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) raidījumam atzina, ka šo izstādi nevarot uzskatīt par tradicionālu biznesa izstādi un tā esot dārga. Tāpēc dalībai tajā esot grūti pierunāt Latvijas lielākos eksportspējīgos uzņēmumus.

Dūklavs arī nav sajūsmā

Dūklavs secināja: „Arī es nevarētu teikt, ka man ļoti patika, kā ir pārstāvēta Latvija šajā izstādē, bet es kā Latvijas ministrs uzskatu, ka vairāk šeit ir būtiskāk sevi parādīt, ka piedalāmies un darbojamies.”

Turklāt katra valsts savu stendu izmantojot kā politiķu un uzņēmēju tikšanās vietu, tāpēc stenda esamība esot svarīga. Dūklavs sacīja, ka stenda neesamības gadījumā būtu jāmeklē viesnīca tikšanās organizēšanai vai arī jāuzprasās citiem, lai uzaicina pie sevis.

Latvijas uzņēmēji ik gadu piedalās vairākās izstādēs, par kuru organizēšanu atbildīgas dažādas institūcijas. 2010.gadā aptuveni 40 ārvalstu izstādēs piedalījušies vairāk nekā 200 uzņēmumu un tam tika atvēlēti vairāk nekā 800 tūkstoši latu, kas pārsvarā bija Eiropas nauda.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO