Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "Bior" ir saņēmis testēšanas pārskatus, kas apliecina, ka visos 10 PVD ņemtajos SIA "Forevers» ražotās produkcijas un izejvielu paraugos ir konstatēta zirgu gaļa. Paraugi izmeklēti akreditētā Eurofins/GfA laboratorijā Vācijā.

Veicot pārbaudi gaļas pārstrādes uzņēmumā «Forevers», kuram SIA Aibi» kautuve piegādājusi zirgu gaļu, pavadzīmēs norādot, ka tā ir liellopu gaļa, PVD paņēma produktu paraugus un nosūtīja laboratoriskai izmeklēšanai, lai noteiktu, vai tie satur zirgu gaļu. SIA «Forevers» ražoto produktu marķējumā zirgu gaļa kā sastāvdaļa nav minēta.

Zirgu gaļa konstatēta šādos SIA «Forevers» ražotos produktos: doktordesa «Ekstra» (realizācijas datums 27.02.2013.), doktordesa (realizācijas datums 18.04.2013.), kupāti (realizācijas datums 25.02.2013.), cūku, liellopu gaļas maltā masa (realizācijas datums 23.02.2013.), liellopu gaļas maltā masa (realizācijas datums 23.02.2013.), desa «Forevers» (realizācijas datums 12.03.2013.), Vīnes cīsiņi «Ekspress» (realizācijas datums 27.02.2013.), gaļas maize (realizācijas datums 27.02.2013.), Tējas desa (realizācijas datums 16.04.2013.), Valmieras desa (realizācijas datums 15.03.2013.).

Produkti, kuros konstatēta zirgu gaļa, gaļas pārstrādes uzņēmumam SIA «Forevers» būs jāatsauc no tirdzniecības un jāpārmarķē.

Uzņēmums varēs turpināt savas produkcijas izplatīšanu, taču tam pirms produktu laišanas tirdzniecībā būs jāpierāda, ka tie nesatur zirgu gaļu vai arī

produktu sastāvdaļu marķējumā jānorāda, ka tie satur zirgu gaļu,
5

norāda PVD.

Kā ziņots, gaļas pārstrādes uzņēmuma «Forevers» kvalitātes nodaļas vadītāja Irina Zoļina norādīja, ka lielveikalu tīkla lēmums pārtraukt tirdzniecību ar SIA «Forevers» liellopa gaļas produkciju ir pieņemts «pārāk lielu emociju iespaidā», nesagaidot oficiālu produkcijas analīžu rezultātus no Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD).

Veikalu tīkli nepieņem ražotāja produktus

Veikalu ķēde «Rimi Latvija» apturējusi tirdzniecību ar visu uzņēmuma SIA «Forevers» produkciju, kur sastāvā norādīta liellopu gaļa, informēja veikala pārstāve Laura Podskočija.

«Rūpējoties par mūsu pircēju drošību, balstoties uz Pārtikas un veterinārā dienestā mājas lapā pieejamo informāciju, šobrīd Rimi veikalos visā Latvijā līdz turpmākajai informācijai tiek apturēta gaļas pārstrādes uzņēmuma «Forevers» produkcija, kuras sastāvā ir norādīts «liellopa gaļa»,» norādīja veikala pārstāve.

Kā norādīja veikalu tīkla «Maxima» pārstāvis Ivars Andiņš, neskatoties uz to, ka «Maxima Latvija» veikalu tīklā līdz šim netika tirgots produkts, kur atklāta zirga gaļas klātbūtne, tomēr drošības apsvērumu dēļ uzņēmuma vadība pieņēmusi lēmumu atsaukt no tirgošanas «Forevers» izplatīto liellopu kotlešu masu.

«Elvi» zīmola un franšīzes devējas SIA «Pārtikas tirdzniecības apvienība» (PTA) komercdirektore Laila Vārtukapteine skaidroja - atsevišķu partneru veikalos «Forevers» produkcija ir nelielā apjomā, un PTA rekomendēs apturēt tirdzniecību ar šo produkciju.

Vārtukapteine arī skaidroja, ka patlaban jau ir apturēts iepirkums, kas nozīmē, ka PTA nepārtrauc sadarbību ar «Forevers», bet gan aptur to uz izmeklēšanas laiku.

«Iki» veikalu operatora SIA «Palink» pārstāvis Raimonds Janševskis teica, ka «Palink» ir nolēmusi pārtraukt gaļas pārstrādes uzņēmuma «Forevers» piegādāto produktu, kuru sastāvā ir norādīta liellopu gaļa, pārdošanu «Iki» veikalos visā Latvijā. «Šāds lēmums pieņemts, domājot par mūsu pircējiem, un tas būs spēkā, līdz no Pārtikas un veterinārā dienesta tiks saņemti oficiālie pārbaudes rezultāti par iespējamo zirga gaļas klātesamību «Forevers» produkcijā.»

Arī veikalu tīkla «top!» mārketinga vadītāja Ilona Bukša informēja, ka, pamatojoties uz Pārtikas un veterinārā dienesta paziņojumu šodien, «Forevers» produkti tiks izņemti no «top!» veikalu tīkla.

«Skandāla laikā katram savs krekls tuvāks»

Savukārt uz jautājumu, kā uzņēmums vērtē vairāku kautuvju vadītāju apgalvojumu, ka zirga gaļa tiek uzdota par liellopu gaļu tieši pēc pārstrādātāja diktāta, Zoļina bija kategoriski noraidoša.

«Skandāla laikā katram savs krekls tuvāks un katrs pagriež to stāstu, kā izdevīgāk. Mēs esam mierīgi, mums nav par ko uztraukties,» sacīja «Forevers» pārstāve.

Kā ziņots, vairākās Latvijas kautuvēs un vienā gaļas pārstrādes uzņēmumā - SIA «Forevers» - ir konstatētas aizdomīgas darbības ar zirga gaļu. Lopu kautuvei Ērgļu novadā «Aibi» tiks piespriests sods par pārtikas izsekojamības nenodrošināšanu 500 latu apmērā saistībā ar to, ka kautuve uzņēmumam «Forevers» piegādāto zirga gaļu uzdevusi par liellopu gaļu, sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

«Mēs esam pārbaudījuši deviņas kautuves un konstatējām, ka sešās no tām ir pārkāpumi produkcijas izsekojamībā. Tā ir liela problēma, ko varam raksturot kā krāpniecisku shēmu, un nekavēsimies piemērot attiecīgo sodu. Patlaban sodu piemērosim «Aibi», kur esam konstatējuši, ka tajā nokauto zirgu gaļa pavadzīmju noformēšanas procesā kaut kādā posmā tikusi pārdēvēta par liellopu gaļu, un tas ir klajš pārkāpums un pārstrādes uzņēmuma maldināšana,» sacīja Balodis.

Viņš norādīja, ka soda apmērs ir līdz 500 latiem, bet, ja gada laikā pārkāpums tiek atklāts atkārtoti, sods var sasniegt 3000 latu.

«Esam skatījuši piegādes par pagājušā gada nogali un šā gada sākumu. Visām kautuvēm, kuras nevarēs pierādīt liellopu gaļas izsekojamību, jārēķinās ar soda sankcijām,» norādīja PVD vadītājs.

Viņš arī sacīja, ka zirga gaļas kilograms maksā 95 santīmus, kamēr liellopu gaļa - 1,50 latus par vienu kilogramu. Līdz ar to runa ir ne tikai par krāpšanos ar dokumentiem, bet arī par ievērojamiem naudas līdzekļiem.

Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA «Aibi» kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam SIA «Forevers».

Pārbaudes abos uzņēmumos joprojām turpinās, taču jau patlaban iegūtā informācija liecina par to, ka gandrīz visos gadījumos «Aibi» no 203 zirgiem iegūto gaļu pārstrādes uzņēmumam «Forevers» piegādājusi kā liellopu gaļu. To apliecina pavadzīmes, kurās redzami zirgu identifikācijas numuri ar skaidru norādi, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa, informēja Meistere.

«Forevers» ražoto produktu marķējumā zirga gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. PVD šodien ir saņēmis informāciju, ka Vācijas laboratorijā pārbaudītajos «Forevers» produkcijas paraugos ir konstatēta zirga gaļa. Jau tuvākajā laikā tiek gaidīti testēšanas pārskati.

«Forevers» zirga gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA «Heinors» - starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirgu gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA «Forevers», informēja Meistere.

Pārkāpumus PVD ir konstatējis arī trīs citās kautuvēs - SIA «Viļumene», z/s «Kalnpierbes» un SIA «Musino», kurās nav nodrošināta zirga gaļas izsekojamība.

Eiropas Komisija ir uzdevusi visu dalībvalstu pārtikas apriti uzraugošajām iestādēm veikt liellopu gaļu saturošu produktu DNS pārbaudes, lai pārliecinātos, vai tie patiešām satur liellopu, nevis zirga gaļu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO